Wikipedie:Dozorci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dozorci (uživatelé s oprávněním suppression, dříve oversight) mají přístup ke zvláštnímu rozhraní, které umožňuje skrýt editace (jejich obsah, shrnutí či uživatelské jméno) před všemi uživateli mimo dozorců (tedy včetně správců). Dále mohou skrýt uživatelské jméno libovolného uživatele tak, že se neobjevuje v žádných automatických výpisech ani v historii editací.

Nástroj slouží k efektivnějšímu skrývání editací, jejichž viditelnost na Wikipedii by mohla vážně uškodit Wikipedii či jejím uživatelům. Podle globálního pravidla pro dozorce je možné tento nástroj používat pouze v následujících případech:

  1. Odstranění neveřejných osobních údajů: údaje, jako jsou např. telefonní čísla, adresy bydliště či zaměstnání (wikipedistů, i osob mimo Wikipedii), či reálná jména anonymních či neregistrovaných uživatelů, pokud svou identitu sami neprozradili,
  2. Odstranění pomlouvačných údajů, a to buď:
    1. na žádost právního oddělení nadace Wikimedia, nebo,
    2. když jde o jasný případ, a neexistuje důvod pro ponechání editace
  3. Odstranění porušení autorských práv, a to pouze na žádost právního oddělení nadace Wikimedia
  4. Odstranění zjevně útočných uživatelských jmen, a to pouze v případě, kdy toto nenaruší historií editací.

Aby bylo tohoto účelu dosaženo, dozorců je na každém projektu pouze velice málo. Zároveň musí být všichni dozorci starší 18 let, a musí podepsat dohodu o přístupu k neveřejným informacím.

Použití nástroje je zaznamenáváno v protokolovacích záznamech, které jsou přístupné pouze dozorcům samotným, stevardům, komisi ombudsmanů a malému množství zaměstnanců nadace Wikimedia. Z tohoto důvodu musí být na každém projektu alespoň dva dozorci, aby se mohli navzájem kontrolovat, nebo žádný.

Žádost o zásah dozorců[editovat | editovat zdroj]

V současné době nejsou na české Wikipedii zvoleni žádní dozorci. Jejich roli proto vykonávají stevardi – malá vícejazyčná skupina uživatelů s úplným přístupem k rozhraní Wikipedie. Ty je možné o zásah požádat pomocí e-mailu stewards@wikimedia.org, anebo na IRC kanálu #wikimedia-stewards.