Wikipedie:Jak zvítězit ve při

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
 1. Zabij vepře. V hadísu o konci světa je to předpovězeno už v Koránu.
 2. Ujisti se, že budeš mít vždy poslední slovo. Lidé mají krátkou paměť. Když nebudeš mít poslední slovo, nikdo si nezapamatuje, cos vlastně napsal. Když ale své teze zopakuješ 50×, tak nezapomenou. Pokud by ale mohlo vést k tomu, že lidé začnou ignorovat tvé zprávy, neváhej a změň sem tam pár slov nebo řekni totéž zcela jinými slovy. Bude to pak vypadat, jako bys napsal něco nového.
 3. Odpověz na každý komentář. Je neobyčejně důležité odpovědět na úplně každý komentář, který byl vůči tobě a tvé kauze učiněn. Vede-li se diskuse e-mailem, pak je důležité mít hromadnou adresu pro všechny příznivce a oponenty a přeposílat každou reakci všem, aby každý viděl, že dokážeš zodpovědět každou otázku. Odpovědět na vícero reakcí jednou velkou, která shrnuje argumenty, je absolutně špatné řešení.
 4. Pamatuj, že Wikipedie je praktickým testem vlády davu. Je-li tvá pozice opravdu těžká a je-li zde opravdu málo těch, co tě podporují, neváhej, jedinou možností je vytvořit silnou skupinu vlastních příznivců. Napadej své oponenty vždy a všemi prostředky. Vysvětli všem dosud nezúčastněným, proč je tvá pozice jediná oprávněná a co jsou zač tví oponenti. Ostatní jistě podpoří spíše tebe a tvůj správný názor než dav loutkových účtů, katolickou mafii, fanatické ateisty, rudé gardy či bandu fašistů. Zdůrazni každou jejich chybu, vypadlé písmeno či zapomenutou čárku v textu, aby bylo zřejmé, jak jsou nekompetentní. Navíc když dotyční pochopí, že byli odhaleni, někdy se prostě v hanbě a vzteku nad vlastní omezeností stáhnou.
 5. Buď smělý při novelizaci pravidel. Tohle je wiki. Pokud současná pravidla v něčem nevyhovují, směle je vylepši. Hlavně nezapomeň, že tvůj cit a názor při těchto editacích má mnohem větší význam než dojmy ostatních. Dohlédni na to, abys měl důležité stránky pevně ve svých rukou a rozhodoval o jejich podobě. Pak budeš novým pravidlům vždy rozumět lépe než ostatní, a to vyvolá dobrý dojem.
 6. Předpokládej, že jsi mnohem inteligentnější a racionálnější než tvůj oponent. To je docela bezpečný předpoklad. Kdyby byli tví oponenti alespoň z poloviny inteligentní jako ty, museli by přece souhlasit s tebou! Takže můžeš bez váhání argumentovat z pozice morální a intelektuální nadřazenosti. Žádostmi ostatních editorů o argumentaci a zdroje se vůbec nezabývej. Především, jak vůbec mohou chtít argumentovat, když na to očividně nemají? Je to jasné už z toho, že plýtvali časem na svých nicotných článcích, zatímco ty jsi vždy obhajoval to nejlepší z Wikipedie.
 7. Jsi-li sám, musíš mít pravdu. Všichni velcí géniové trpěli v prvních fázích své kariéry, když stáli osamoceni se svými vizemi proti davu závistivců, omezenců a nechápavců. Ocitl-li ses osamocený v nepopulární pozici, musí to být proto, že tvé myšlení se vznáší tak vysoko nad úrovní davu, že už jen ty víš jak řešit problémy wiki. Jsi-li sám, neustupuj, opozice pouze zkouší, jak velký vklad jsi ochoten dát do nápravy chyb okolí. Když ti řeknou, že jsi sám, vysvětli jim, že wiki není demokracie a ocituj „Wikipedie:Co wikipedie není“.
 8. Nepotápěj své argumenty zlehčujícími frázemi. Užívání obratů „myslím si“, „dle mého názoru“ pouze snižuje účinek tvé průzračně jasné argumentace. Ty přece víš, že tvá pozice je jediná relevantní a správná. Je tudíž nesmyslné to popírat nějakými zlehčujícími řečičkami, které mají jen lechtat ego tvých oponentů. Vidíš-li, že jsou tví protivníci natolik hloupí, že to nechápou, vyjádři svůj názor na jejich inteligenci a vzdělání, třeba se proberou a přejdou na tvoji stranu!
 9. Využívej všechen možný prostor. Pokud jsou tvé editace článků měněny a diskusní příspěvky mazány, tak nezapomeň, že věci jako tvé hodnocení jiných wikipedistů či názor na celý projekt můžeš napsat do shrnutí svých editací, kde budou bez rizika smazání všem dlouho na očích.
 10. Pokud nemáš zastánce, tak si je vytvoř! Žel Bohu nastávají situace, kdy jsi nepochopen a mezi ostatními uživateli nenacházíš mnoho těch, kteří by se tě zastali. Nevadí, vždyť si může své zastánce sám vytvořit. Takzvané loutkové účty mohou plnit řadu užitečných funkcí. Jen pro ilustraci lze uvést, že ti budu vždy nadšeně „tleskat“ a ostatní pak možná konečně pochopí, kde je pravda a přidají se. Loutky též budou oddaně hlasovat pro tvé geniální návrhy a jejich prostřednictvím můžeš naplno vyjádřit, co si o jiných wikipedistech myslíš. V neposlední řadě můžeš takové účty využívat pro psaní radikálních příspěvků, díky nimž se pak můžeš ve sporu stylizovat do role toho, který stojí mezi dvěma extrémy. S procedurou checkuser si hlavu nelámej. Vždyť koho z těch omezenců by souvislost tvé loutky s tvým hlavním účtem mohla vůbec napadnout?
 11. Buď flexibilní v názorech na hlasování. Je velkou smůlou, že ti ostatní díky své omezenosti brání v prosazování toho, co je zjevně správné. Na Wikipedii často dochází k různým hlasováním a bylo by velkou chybou, kdybys zaujal na tento institut jednoznačný názor. Pamatuj, že zde existují dva principy: Hlasování je dobro a hlasování je zlo. Jejich aplikace v praxi záleží na tom, zda zastáváš stejný názor jako většina hlasujících, či nikoliv. V případě, že jsi ve většině, snaž se kdejaký průzkum názorů brát jako závazný výstup a tvé neoddiskutovatelné vítězství ve sporu. V opačném případě argumentuj obecnou škodlivostí hlasování a tím, že mnohohlavé tupé stádo svými hlasy nedosahuje kvality tvých skvělých argumentů.
 12. Pamatuj, že i když vše ostatní selže, je Jimbo na tvé straně! Wikipedie byla vytvořena jako svobodná a otevřená encyklopedie, v níž může editovat každý. Přesně to děláš ty. Fakt, že je tvůj názor omezován a tvé texty měněny a cenzurovány, je zcela proti duchu projektu. Pošli Jimbovi zprávu na jeho diskusní stránku (a zdůrazni zejména odstavce 5 a 6) a on se postará, aby ostatní pochopili pošetilost svého jednání.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku How to win an argument na Meta-Wiki.

Související stránky[editovat | editovat zdroj]