Vosa útočná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxVosa útočná
alternativní popis obrázku chybí
Vosa útočná
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Třída hmyz (Insecta)
Řád blanokřídlí (Hymenoptera)
Podřád žahadlovití (Aculeata)
Čeleď sršňovití (Vespidae)
Rod vosa (Vespula)
Binomické jméno
Vespula germanica
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vosa útočná (Vespula germanica) je zástupce společenského blanokřídlého hmyzu z čeledi sršňovitých. Své žihadlo může použít opakovaně, neboť není opatřeno zpětnými háčky.

Své hnízdo si buduje v zemi nebo též na půdách či trámech různých staveb.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Od podobných vos obecných je snadno odlišíme podle tří oddělených teček na čelním štítku. Oproti dalšímu častému druhu vos z čeledi sršňovitých, vosíkům francouzským, nemají žlutá, ale černá tykadla a černé baze končetin.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Původní areál najdeme stejně jako u vosy obecné v Eurasii, vlivem člověka se ovšem dostala do končin nových. S vosou obecnou se setkala v Austrálii (je zde však úspěšnější), na Novém Zélandu (tady je naopak vosou obecnou vytlačována) a v Jižní Americe, samostatně pak kolonizovala Jihoafrickou republiku a Severní Ameriku. Ilustrační mapka rozšíření, zde i na anglické verzi, je chybná - v Jihoafrické republice vosy útočné nalazneme pouze v Západním Kapsku na jihozápadě země. Naopak areál v Severní Americe je podstatně větší. [1] Na Novém Zélandu rovněž občas hnízda na podzim nezanikají a mohou tedy dorůst v dalších letech podstatně větší velikosti než v původním areálu - rekordmanem bylo hnízdo vysoké zhruba 4 m, které obsahovalo asi 4 miliony komůrek.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. de Villiers M , Kriticos DJ, Veldtman R (July 2017). "Including irrigation in niche modelling of the invasive wasp Vespula germanica (Fabricius) improves model fit to predict potential for further spread". PLoS ONE 12(7): e0181397. doi:10.1371/journal.pone.0181397. PMID 28715452.open access publication - free to read

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LESTER, Phil. The Vulgar Wasp: The Story of a Ruthless Invader and Ingenious Predator. 1. vyd. [s.l.]: Victoria University Press, 2018. 200 s. ISBN 9781776561858. 


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]