Pestřenky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Pestřenka

alternativní popis obrázku chybí
Pestřenka rybízová na květu
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Podtřída: křídlatí (Pterygota)
Řád: dvoukřídlí (Diptera)
Čeleď: pestřenkovití (Syrphidae)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pestřenky, někdy lidově nazývané vosičky nebo vosíci (tento název je však lepší nepoužívat, aby nedocházelo k záměně s blanokřídlým hmyzem rodu Polistes), jsou příslušníci dvoukřídlého hmyzu, čeledi pestřenkovití (Syrphidae). Dospělí jedinci se živí nektarem a pylem kvetoucích rostlin, jejich larvy mají poměrně rozmanité potravní strategie. Larvy druhů z podčeledí Syrphinae a Pipizinae jsou dravé a živí se mšicemi, třásněnkami a dalším drobným hmyzem parazitujícím na rostlinách. Larvy většiny zástupců z podčeledi Eristalinae se živí rozpadajícími se rostlinnými i živočišnými zbytky v půdě či ve vodě, některé druhy z této skupiny jsou herbivorní. Pestřenky z podčeledi Microdontinae mají myrmekofilní larvy.
Bylo popsáno na 6000 druhů v 200 rodech. Pestřenky jsou běžné po celém světě na všech kontinentech kromě Antarktidy. Pestřenky jsou charakteristické svým letem (rychlým, trhavým, ale i vznášením se na místě) a rovněž svými mimikrami. Mnohé druhy pestřenek se nápadně podobají jiným zástupcům hmyzu, zejména žahadlovým blanokřídlým, např. vosám (podle nichž získaly své lidové označení), ale i včelám či čmelákům. Na rozdíl od druhů, které napodobují, však nejsou nebezpečné: nejenže jako zástupce dvoukřídlého hmyzu samozřejmě nemají žihadlo, ale ani ústní ústrojí není uzpůsobeno k bodání nebo kousání, jedná se o tzv. ústní ústrojí lízavě sací, jako má např. moucha domácí.
Pestřenky patří mezi hospodářsky významné a pro člověka užitečné zástupce hmyzu, a to jak proto, že často fungují jsou opylovači, tak také kvůli svým masožravým larvám, které likvidují velká množství zemědělských škůdců. Často jsou však neprávem opomíjené a zaměňované za blanokřídlý hmyz.

Systém[editovat | editovat zdroj]

řád: dvoukřídlí (Diptera)
čeleď: pestřenkovití (Syrphidae)

podčeledi

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]