Pestřenky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Pestřenka

alternativní popis obrázku chybí
Pestřenka rybízová na květu
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Podtřída: křídlatí (Pterygota)
Řád: dvoukřídlí (Diptera)
Čeleď: pestřenkovití (Syrphidae)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pestřenky, někdy lidově nazývané vosičky nebo vosíci, jsou příslušníci dvoukřídlého hmyzu, čeledi pestřenkovití (Syrphidae). Dospělí jedinci se živí nektarem a pylem kvetoucích rostlin. Jejich larvy jsou často dravé a živí se mšicemi, třásněnkami a dalším drobným na rostlinách parazitujícím hmyzem. Larvy některých druhů se živí rozpadajícími se rostlinnými i živočišnými zbytky v půdě i ve vodě.
Bylo popsáno na 6000 druhů v 200 rodech. Pestřenky jsou běžné po celém světě na všech kontinentech kromě Antarktidy. Pestřenky jsou charakteristické svým letem (rychlým, trhavým, ale i vznášením se na místě) a rovněž svými mimikrami. Nápadně se podobají jiným zástupcům hmyzu, zejména dravým, např. vosám (podle nichž získaly své lidové označení), ale i včelám, čmelákům a bodavým mouchám. Jsou však pro většinu zvířat i člověka neškodné, nejenže jako zástupce dvoukřídlého hmyzu samozřejmě nemají žihadlo, ale ani ústní ústrojí není uzpůsobeno k bodání nebo kousání, jedná se o tzv. ústní ústrojí lízavě sací, jako má např. moucha domácí.
Protože jsou opylovači a především pro své larvy, které likvidují velká množství zemědělských škůdců, určitě patří mezi hospodářsky významné a pro člověka užitečné zástupce hmyzu, často však neprávem opomíjené.

Systém[editovat | editovat zdroj]

Taxonomický systém je značně komplikovaný. Většina pestřenek je zařazena do tří podčeledí, ty se dále dělí na triby a pak teprve rody.

řád: dvoukřídlí (Diptera)
čeleď: pestřenkovití (Syrphidae)

podčeledi
  • Eristalinae
  • Microdontinae
  • Syrphinae

Zástupci běžní ve střední Evropě[editovat | editovat zdroj]


Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]