Pestřenky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxPestřenka
alternativní popis obrázku chybí
Pestřenka rybízová na květu
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen šestinozí (Hexapoda)
Třída hmyz (Insecta)
Podtřída křídlatí (Pterygota)
Řád dvoukřídlí (Diptera)
Čeleď pestřenkovití (Syrphidae)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pestřenky, někdy lidově nazývané vosičky nebo vosíci (tento název je však lepší nepoužívat, aby nedocházelo k záměně s blanokřídlým hmyzem rodu Polistes), jsou příslušníci dvoukřídlého hmyzu, čeledi pestřenkovití (Syrphidae). Dospělí jedinci se živí nektarem a pylem kvetoucích rostlin, jejich larvy mají poměrně rozmanité potravní strategie. Larvy druhů z podčeledí Syrphinae a Pipizinae jsou dravé a živí se mšicemi, třásněnkami a dalším drobným hmyzem parazitujícím na rostlinách. Larvy většiny zástupců z podčeledi Eristalinae se živí rozpadajícími se rostlinnými i živočišnými zbytky v půdě či ve vodě, některé druhy z této skupiny jsou herbivorní. Pestřenky z podčeledi Microdontinae mají myrmekofilní larvy.
Bylo popsáno na 6000 druhů v 200 rodech. Pestřenky jsou běžné po celém světě na všech kontinentech kromě Antarktidy. Pestřenky jsou charakteristické svým letem (rychlým, trhavým, ale i vznášením se na místě) a rovněž svými mimikrami. Mnohé druhy pestřenek se nápadně podobají jiným zástupcům hmyzu, zejména žahadlovým blanokřídlým, např. vosám (podle nichž získaly své lidové označení), ale i včelám či čmelákům. Na rozdíl od druhů, které napodobují, však nejsou nebezpečné: nejenže jako zástupce dvoukřídlého hmyzu samozřejmě nemají žihadlo, ale ani ústní ústrojí není uzpůsobeno k bodání nebo kousání, jedná se o tzv. ústní ústrojí lízavě sací, jako má např. moucha domácí.
Pestřenky patří mezi hospodářsky významné a pro člověka užitečné zástupce hmyzu, a to jak proto, že často fungují jsou opylovači, tak také kvůli svým masožravým larvám, které likvidují velká množství zemědělských škůdců. Často jsou však neprávem opomíjené a zaměňované za blanokřídlý hmyz.

Systém[editovat | editovat zdroj]

řád: dvoukřídlí (Diptera)
čeleď: pestřenkovití (Syrphidae)

podčeledi

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]