Wikipedie:Refaktorizace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Refaktorizace na Wikipedii označuje nahrazení expresivních nebo urážlivých formulací neutrálnějšími, případně odstranění částí textu, které jsou urážlivé nebo obsahují neoprávněně zveřejněné osobní údaje. Jde tedy o druh cenzury nežádoucího obsahu. Termín se ujal speciálně na Wikipedii a na jejích sesterských projektech, mimo Wikipedii není používání slova v tomto významu doloženo.

K refaktorování na diskusních stránkách se používá šablona {{Refaktorizováno}}, kterou se nahradí problematický text.

Původ slova[editovat | editovat zdroj]

Slovo pochází z informatiky, kde se výraz refaktorování ujal jako termín pro zpřehledňování zdrojového kódu počítačového programu bez změny jeho funkčnosti. V tomto významu je termín refaktorování v českých odborných textech poměrně rozšířen. Faktorování bylo v informatice jiné označení pro dekompozici, rozložení složitějšího systému či problému na dílčí, snáze programátorsky zpracovatelné části. V matematice označuje faktorizace rozklad například celého čísla na součin prvočísel, slovo latinského původu factor znamená „činitel“.

Nový akademický slovník cizích slov (Academia, Praha, 2005) ani Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost (Academia, Praha, 1994) slovo ani žádný z jeho významů neuvádějí.

Související články[editovat | editovat zdroj]