Český národní korpus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Český národní korpus (ČNK) je soubor jazykových korpusů, různě vybraných a uspořádaných sbírek elektronicky zaznamenaných textů pro češtinu. Slouží jako datová základna pro vědecké studium psané i mluvené češtiny, pro tvorbu jazykových slovníků, počítačových překladačů a korektorů a podobně. ČNK buduje a spravuje Ústav Českého národního korpusu při Filozofické fakultě UK v Praze.[1] Ředitelem ústavu je Mgr. Michal Křen, Ph.D.

Software[editovat | editovat zdroj]

Jako korpusový manažer je užíván otevřený software NoSketchEngine, jehož autorem je docent Pavel Rychlý z Centra zpracování přirozeného jazyka na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity.[2] Tento software dovoluje prohledávání a správu korpusů a skládá se ze dvou hlavních modulů – korpusového manažeru Manatee a jeho webového grafického rozhraní Bonito.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://ucnk.ff.cuni.cz/struktura.php
  2. RYCHLÝ, Pavel. Manatee/Bonito - A Modular Corpus Manager. 1st Workshop on Recent Advances in Slavonic Natural Language Processing (RASLAN 2007). 2007, roč. První, s. 65–70. Dostupné online. ISBN 978-80-210-4471-5. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]