Přeskočit na obsah

Český národní korpus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Český národní korpus (ČNK) je soubor jazykových korpusů, různě vybraných a uspořádaných sbírek elektronicky zaznamenaných textů pro češtinu. Slouží jako datová základna pro vědecké studium psané i mluvené češtiny, pro tvorbu jazykových slovníků, počítačových překladačů a korektorů a podobně. ČNK buduje a spravuje Ústav Českého národního korpusu při Filozofické fakultě UK v Praze.[1] Ředitelem ústavu byl Mgr. Michal Křen, Ph.D. a po něm je ředitelem Mgr. Michal Škrabal, Ph.D.[2]

Software[editovat | editovat zdroj]

Jako korpusový manažer je užíván otevřený software NoSketch Engine, jehož autorem je docent Pavel Rychlý z Centra zpracování přirozeného jazyka na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity.[3] Tento software dovoluje prohledávání a správu korpusů a skládá se ze dvou hlavních modulů – korpusového manažeru Manatee a jeho webového grafického rozhraní Bonito. ČNK ovšem místo Bonita využívá vlastní software KonText[4].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://wiki.korpus.cz/doku.php/cnk:uvod#kdo_tvori_cesky_narodni_korpus
  2. Ústav: Lidé [online]. [cit. 2023-10-11]. Dostupné online. 
  3. RYCHLÝ, Pavel. Manatee/Bonito - A Modular Corpus Manager. 1st Workshop on Recent Advances in Slavonic Natural Language Processing (RASLAN 2007). 2007, roč. První, s. 65–70. Dostupné online. ISBN 978-80-210-4471-5. (anglicky) 
  4. Tomáš Machálek (2020): KonText: Advanced and Flexible Corpus Query Interface. In: Proceedings of LREC 2020, s. 7005–7010. Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]