Přeskočit na obsah

Chrám i tvrz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chrám i tvrz
AutorPavel Eisner
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chrám i tvrz je kniha esejů o češtině od Pavla Eisnera z roku 1946. Autor, vzděláním bohemista, germanista a romanista, sám odmala bilingvální, v krátkých kapitolách věcně a kriticky popisuje český jazyk. S vtipem, humorem a ironií popisuje a zkoumá, jak se uživatelé češtiny vyjadřují.[1] V knize sledoval otázky z hláskosloví, tvarosloví, sémantiky a historické mluvnice, odborné terminologie aj. S přesahem do kulturní historie popularizoval vědecké poznatky, využívaje hluboké znalosti jazyků i citu pro řeč jakožto dorozumívací nástroj.[2] Ačkoliv Eisner sám používal češtinu lehce archaických rysů, v knize si mimo jiné vyřizoval účty s tehdejšími korektory (nazývá je „podbrusiči“), kteří navzdory reálné jazykové praxi např. důsledně doplňovali písmeno "i" na konec sloves v infinitivu nebo bezmyšlenkovitě odstraňovali z překladů do češtiny domněle cizorodé prvky.

V roce 1946 knihu vydal v Praze Jaroslav Podroužek. V roce 1974 ji ve dvou dílech vydalo česky nakladatelství Konfrontation v Zürichu. V roce 1992 ji vydalo nakladatelství Lidové noviny v Praze, v roce 1997 nakladatelství Pluto: B. Just v Praze a v roce 2010 nakladatelství XYZ v Praze.

V roce 1993 byl název knihy použit jako tematický název 37. ročníku festivalu Šrámkova Sobotka.

Ve Vsetíně inspiroval název Eisnerovy knihy ke stejnojmenné recitační a pěvecké soutěži. Na jaře 2012 se konal 19. ročník této soutěže, takže první ročník připadal na rok 1994.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vilém Faltýnek: Pavel Eisner o češtině, Český rozhlas, 25. května 2003, nahrávka Pavla Eisnera z roku 1938.
  2. ?[nedostupný zdroj], Království mluveného slova. Bez registrace není obsah přístupný.
  3. Chrám i tvrz Archivováno 7. 6. 2012 na Wayback Machine., Dům kultury Vsetín s.r.o.