Wikipedie:Třetí názor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Wikipedie:3N)
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkratka:
  • WP:3N

Třetí názor (3N) je prostředkem k vyžádání si dalšího názoru ve věcném sporu mezi wikipedisty. Pokud se nemohou shodnout na konkrétní podobě nějaké stránky, mohou zde požádat ostatní o vyjádření jejich názorů. Nemusí se však jednat jen o spory. Je možné zde také upozornit ostatní wikipedisty na témata, která k vyřešení vyžadují širší zapojení komunity.

Na tuto stránku se zapisují pouze odkazy. Není-li podstata sporu zjevná, je možné ji zde stručně popsat. Zde se však o sporných případech nediskutuje. Diskuse probíhají na diskusních stránkách dotčených stránek, které jsou zde odkazovány. Zdejší žádosti o třetí názor by se měly vyvarovat argumentace ve prospěch jedné či druhé strany sporu; takové argumenty patří na tamní diskusní stránku.

Výhodou tohoto procesu je jeho neformální povaha. Wikipedisté mohou poskytnout svůj názor dobrovolně dle vlastního uvážení. Více názorů by mělo usnadnit dosahování konsenzu. Vyžaduje však i předpokládání dobré vůle a zdvořilost. Nespěje-li k řešení, můžete zkusit Žádost o komentář.

Po vyřešení záležitosti, nebo nevede-li ani další názor k řešení, odkaz z této stránky vymažte.

Žádosti o třetí názor[editovat | editovat zdroj]

Po přečtení předchozích instrukcí Přidat novou žádost novou žádost vložíte kliknutím zde (upozornění na nevyplněný předmět ignorujte).

Svědkové Jehovovi[editovat | editovat zdroj]

Na zmíněné stránce pravděpodobně probíhá zápolení mezi členy této náboženské společnosti a jejich oponenty. Někteří wikipedisté pravidelně promazávají ze stránky informace, které jsou vůči danému náboženskému hnutí něčím kritické s vysvětlením, že jde o záměr jejich denominaci škodit. Uvítáme pomoc třetích stran. --217.197.144.73 1. 4. 2017, 12:29 (CEST)

Víceúčelový bojový letoun[editovat | editovat zdroj]

Ahoj. V tomto sporu jde o nesrovnalost mezi obsahem a názvem článku. Protistrana zahrnuje do článku i letouny, které do zvolené kategorie nepatří. Zanáší tak chaos do oblasti vojenských letounů. Děkuji za pochopení. --Flanagancz (diskuse) 2. 4. 2017, 15:29 (CEST)

Bartošovice (dělostřelecká tvrz)[editovat | editovat zdroj]

Kdyby se někomu chtělo nějak vyjádřit... Navrhuji sloučení článku, kolegovi se to moc nelíbí, viz tamní diskuse. --Harold (diskuse) 22. 4. 2017, 10:22 (CEST)

Okresní město[editovat | editovat zdroj]

Spor se vede o tento rozdíl verzí u kapitoly "Okresní města podle rozdělení okresů z roku 1960". Jádrem sporu je skutečnost, že definice okresních měst byla vypuštěna z příslušného zákona. Podle kolegy Vlouta je to doklad neexistence okresních měst a setrvávající užívání tohoto termínu mezi lidmi považuje za chybné a proto ve Wikipedii tuto informaci upozaďuje až na samý konec kapitoly. Naopak já si myslím, že v rámci NPOV je potřeba nejprve v této sekci popsat skutečnost (tj. zrušení v zákonu + pokračování užívání termínu v lidové mluvě) a teprve potom se věnovat dalším podrobnostem. V případě, že Vlout prosadí jeho verzi, podle mě nebude článek neutrální, protože bude až na velmi nenápadnou a upozaděnou zmínku na konci kapitoly obsahovat pouze informace o tom, že okresní města ze zákona neexistují. Přitom život není jenom zákon. Prosím o čerstvý vítr do zabředlé zaseklé diskuse. --Palu (diskuse) 5. 7. 2017, 22:09 (CEST)

Intel Core[editovat | editovat zdroj]

diskuze zde

Důvod: Nemožnost domluvy.

Věrohodnost zdroje: Nevěra[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, prosím o třetí názor ohledně článku Nevěra, kde se nemůže shodnout, jestli je zdroj mnou přidávané pasáže dostatečně věrohodný a jestli má být pasáž opět odstraněna. Diskuse zde. --Palu (diskuse) 27. 7. 2017, 14:39 (CEST)

Chansons de geste[editovat | editovat zdroj]

Počínající revertační válka o to, zda má či nemá být text Chansons de geste kurzívou. Diskuse nechť se vede na diskusi k článku. --Martin Urbanec (diskuse) 3. 9. 2017, 17:01 (CEST)

Lidoví umělci Vietnamu[editovat | editovat zdroj]

Uživatel Wikipedista:Wendin Deník tvrdí, že držitelé titulu Lidový umělec (Vietnam) jsou automaticky encyklopedicky významní. Já se domnívám, že pro ně platí Wikipedie:NNVZ (pokud možno v jazyce, který je pro české uživatele srozumitelný) jako pro všechny ostatní. Co myslíte vy?--Hnetubud (diskuse) 15. 9. 2017, 15:51 (CEST)

Diskuse zde. --Vachovec1 (diskuse) 16. 9. 2017, 10:46 (CEST)

Zdrojování nebo vlastní výzkum[editovat | editovat zdroj]

Wikipedista Jura1913 zdrojuje data a místa narození prvorepublikových fotbalistů záznamy v EZO StB a neznámá data úmrtí mapami četnosti zastoupení příjmení z projektu Kdejsme.cz. Já a Remaling se domníváme, že tento způsob zdrojování není správný, že jednak bezpečně danou informaci neověřuje, a jednak že i v případě, kdyby jí bezpečně ověřoval, jednalo by se o vlastní výzkum. Diskuse se vede v diskusi k článku Karel Valoušek, nicméně týká se více článků.--Grtek (diskuse) 18. 9. 2017, 11:07 (CEST)

Královské námořnictvo (rozcestník)[editovat | editovat zdroj]

Symetrický nebo asymetrický rozcestník. Diskusi se nedaří vést na věcné úrovni. --Matěj Orlický (diskuse) 4. 10. 2017, 13:49 (CEST)

@Matěj Orlický: Jen poznamenávám, že dotyčnou IP adresu jsem v úterý po půlnoci na týden zablokoval. Nebylo to zdaleka poprvé co vedla takto nekonstruktivní diskuzi (kdo sem tam v ní po těch všech jejích osobních výpadech má vyznat), narušovala Wikipedii a prováděla OÚ. --Remaling (diskuse) 4. 10. 2017, 18:17 (CEST)

Putinismus[editovat | editovat zdroj]

U článku se vede spor, zda zařadit nebo nezařadit informaci o nové propagandistické písni o strýčkovi Vovovi. Prosím o třetí názor. --Palu (diskuse) 17. 11. 2017, 09:31 (CET)

Vkládání obrázků do sekce Odkazy/Reference[editovat | editovat zdroj]

Narazil jsem na problém vkládání obrázků do sekce "Odkazy"/"Reference" - například zde, ale uživatel Foxx70 tak činí i jinde. V návrhu doporučení Wikipedie:Obrázky v článku#Umístění to sice není výslovně zapovězeno, ale na druhou stranu je tam řečeno, že by ilustrace měly být umístěny v části článku ke které se vztahují, což, podle mého názoru, jejich „rozprostření“ po ploše článku, včetně zápatí a závěrečných sekcí, tak nějak nesplňuje. Nenarazil jsem zde na nikoho dalšího kdo by vkládal ilustrace tímto způsobem, a tak nějak bych považoval za logické, že ilustrace by měla být tam kde něco ilustruje, ne jen vyplňovat prostor na stránce. --2A00:1028:83BE:4392:75E2:9C34:ACA6:7205 4. 12. 2017, 19:02 (CET)

2A00:1028:83BE:4392:75E2:9C34:ACA6:7205: Je potřeba určit místo diskuse. --Palu (diskuse) 4. 12. 2017, 21:55 (CET)
Pokud se to týká více článků, ale zároveň jednoho uživatele, doporučuji oslovit přímo uživatele Foxx70 na jeho diskusní stránce. A jak se zdá, k tomu už došlo. Teprve dojde-li ke sporu, který bude vyžadovat k řešení intervenci/názory dalších wikipedistů, lze pak na probíhající diskusi upozornit zde. --Bazi (diskuse) 4. 12. 2017, 22:06 (CET)
Ke sporu zdá se došlo. --Palu (diskuse) 4. 12. 2017, 22:18 (CET)
Diskutovat jsem opakovaně zkoušel - buď reagoval negativně nebo vůbec ne. Proto se ptám tady, jestli je přidávání obrázků mezi reference nějak obecněji uplatňované, anebo zda jde jen o to co dělá dotyčný jeden uživatel.-2A00:1028:83BE:4392:75E2:9C34:ACA6:7205 4. 12. 2017, 22:38 (CET)
Tahle stránka ale slouží pouze jako odkaz na nějakou diskusi. Tak prosím stanovte, kde chcete, aby se kolemjdoucí vyjadřovali. --Palu (diskuse) 4. 12. 2017, 23:03 (CET)
V tom případě tedy asi na diskusní stránce wikipedisty Foxx70, jelikož se jedná o jím osobně preferovanou úpravu, kterou se průběžně pokouší uplatnit v různých článcích, a u žádného dalšího wikipedisty jsem se s ničím podobným nesetkal.-2A00:1028:83BE:4392:75E2:9C34:ACA6:7205 4. 12. 2017, 23:18 (CET)
Obrázky v Odkazech nemají co pohledávat, už jen z hlediska definování sekce – nejedná se o žádné odkazy, obrázky patří do textu. Taková vložení buď revertovat, nebo pro obrázky založit sekci „Galerie“ (Obléhání Tobruku) a do ní soubory přemístit. Vždy je nutné zohlednit i tzv. „přeobrázkování“ článku, tedy nejlépe k obrázkům dopsat text. (A tuto diskusi někam přesunout).--Kacir 4. 12. 2017, 23:35 (CET)

ANO 2011[editovat | editovat zdroj]

Do článku ANO 2011 jsem doplnil, že se jedná o stranu typu business-firm party. Toto tvrzení jsem podpořil v referencích názory 5 politologů. Kolegovi Zbrnajsem to ale nestačí a toto tvrzení relativizuje tím, že se jedná o názor "některých autorů". Neuvádí ale žádné, kteří by tvrdili opak a svou verzi prosazuje reverty. S jeho zpochybňováním tvrzení nesouhlasím a prosím kolegy, kteří by měli zájem o příspěvky do diskuze nebo rovnou o jakékoli další úpravu článku o ANO 2011. Děkuji. --Pavel Krupička (diskuse) 5. 12. 2017, 13:25 (CET)

Pražské Benátky (firma)[editovat | editovat zdroj]

S kolegou ŠJů vedu spor o tom, zda má či nemá být trestní oznámení vůči firmě rozebíráno na neúměrně velké části článku, a to i přes to, že TO bylo odloženo jako nedůvodné a tedy nepostačovalo ani k zahájení stádia vyšetřování, natož aby někdo někoho obvinil. Diskuse se vede na diskusi k článku, část související diskuse se nachází taktéž na diskusi kolegy ŠJů. Žádám další kolegy o vyjádření. --Martin Urbanec (diskuse) 28. 12. 2017, 16:58 (CET)

K tomu bych připojil kolegou ŠJů protlačovanou vlastní verzi úvodu článku založenou na citaci přesných dat změn v obchodním rejstříku. --Matěj Orlický (diskuse) 28. 12. 2017, 17:11 (CET)

Šablona:Vyjmout/doc a Šablona:Rozdělit/doc[editovat | editovat zdroj]

S wikipedistou Oashim jsme se zabředli do revertační války týkající se toho, zda má ke každému možnému použití těchto šablon existovat v dokumentaci ukázka, jak šablona pro dané použití vypadá. Já tvrdím, že tyto víceméně shodné ukázky znepřehledňují, zesložiťují a zbytečně zdelšují dokumentaci šablony pro nováčky a méně znalé wikipedisty, stačí jedna ukázka v úvodu. Oashi tvrdí, že tyto dobře připravené ukázky pro jednotlivé případy jsou užitečné při testování a vývoji daných šablon. Další argumenty obou hádajících se wikipedistů na toto téma naleznete v historii obou dokumentací (shrnutí změn a revertů) a též na diskusní stránce wikipedisty Oashi, kam bych rád přizval kohokoliv k vyjádření třetího názoru. --Dvorapa (diskuse) 24. 2. 2018, 19:54 (CET)

Muž z Vysokého zámku[editovat | editovat zdroj]

Otázka spočívá v tom, jestli v článku o knize mají být externí odkazy k televiznímu seriálu, který byl podle knihy natočen, ačkoli onen seriál má svůj vlastní encyklopedický článek, je v článku o knize zmíněn a odkazován. Více v tamní diskusi, viz též u kolegy. --Bazi (diskuse) 8. 3. 2018, 22:15 (CET)