Tato stránka je zamčena pro neregistrované a nové uživatele

Wikipedie:Účast v hlasování

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Wiki rules.svg

pravidla:

     závazná
     doporučení
     v hlasování
     navrhovaná
     neschválená
Závazné pravidlo Wikipedie

Text na této stránce je závazným pravidlem české Wikipedie. Editace měnící jeho význam jsou přípustné, jen pokud se opírají o předchozí konsenzus komunity. Své připomínky můžete vyjádřit v diskusi, návrhy změn oznamte též Pod lípou.


Zkratka:
  • WP:UVH
    WP:Hlas

Při všech hlasováních platí pravidlo jeden uživatel – jeden hlas. Je míněn uživatel jako osoba. Má-li jeden uživatel více uživatelských účtů, nesmí tedy v jednom hlasování použít více než jeden z nich.

Každý, kdo se chce zúčastnit hlasování, musí splnit alespoň tyto podmínky:

  1. Uživatel musí být na Wikipedii zaregistrovaný, anonymní hlasy nejsou povoleny.
  2. Smí hlasovat pouze uživatel zaregistrovaný před datem zahájení hlasování.
  3. Uživatel nesmí mít v době hlasování zákaz editace české Wikipedie a jeho účet nesmí být zablokovaný.
  4. Uživatel musí mít na české Wikipedii v okamžiku zahájení hlasování alespoň 25 editací článků v hlavním jmenném prostoru (nepočítají se tedy editace např. diskusí, uživatelských stránek nebo pískoviště).
  5. Prokáže-li se hlasování jednoho uživatele z více účtů, nepočítá se hlas z žádného z těchto účtů.

Pravidla pro jednotlivá hlasování mohou tato omezení dále zpřísňovat nebo přidávat další. Toto pravidlo platí pro všechna hlasování, není-li stanoveno jinak.

Prokáže-li se po uzavření hlasování neplatnost tolika hlasů, že by to změnilo výsledek hlasování, lze hlasování opakovat.

Uživatel má do konce hlasování právo svůj hlas libovolně měnit.

Doporučení

Wiki rules.svg

pravidla:

     závazná
     doporučení
     v hlasování
     navrhovaná
     neschválená
Doporučení

Text této stránky je doporučení české Wikipedie. Vysvětluje standardy, s nimiž většina wikipedistů v principu souhlasí a které je vhodné dodržovat. Přesto není závazným pravidlem. Nebojte se stránku editovat, je-li potřeba, ale větší změny raději předem navrhněte v diskusi a oznamte je též Pod lípou.


Je vhodné (avšak nikoliv nutné), aby byl účastník hlasování připraven souhlasit s procedurou CheckUser na své osobě v případě, že se vyskytne podezření na hlasování za použití loutkových účtů, aby tak neohrozil celkovou důvěryhodnost hlasování.

Pravidla pro konkrétní hlasování by další omezení měla přidávat pouze, je-li to nutné, a po zvážení přidání těchto omezení do obecných pravidel.