Přeskočit na obsah

Cosimo Medicejský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kosma Medicejský
Narození27. září 1389
Florencie
Úmrtí1. srpna 1464 (ve věku 74 let)
Medicejská vila v Careggi
Místo pohřbeníBazilika San Lorenzo
BydlištěMedicejský palác
Povolánípolitik, diplomat a bankéř
ChoťContessina de Bardi (od 1414)
DětiPiero di Cosimo de' Medici
Jan Medicejský
Carlo de' Medici
RodičeGiovanni di Bicci de' Medici a Piccarda Bueri
RodMedicejové
PříbuzníLorenzo starší Medicejský (sourozenec)
Alessandro de Bardi (tchán)
Nannina de' Medici, Lorenzo I. Medicejský[1], Giuliano de' Medici[1], Maria de' Medici a Bianca de' Medici (vnoučata)
Funkcevelvyslanec
PodpisKosma Medicejský – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cosimo Medicejský (česky Kosma, též nazývaný Il VecchioStarý; 27. září 13891. srpna 1464) byl florentský bankéř a v letech 1434–1464 faktický vládce Florencie. Pocházel z rodu Medicejů a byl synem Jana z Bicci Medicejského.

Život[editovat | editovat zdroj]

Florentská signorie, tvořená příznivci rodu Albizzi, poslala roku 1433 Cosima a jeho mladšího bratra Lorenza do vyhnanství. Roku 1434 se díky vítězství svých příznivců ve Florencii a vlivu papeže Evžena IV. vrátil do města. Medicejští poté vystřídali rodinu Albizzi a stali se neoficiálními vládci města. Oficiálně zůstalo zachováno republikánské zřízení – signorie a Cosimo, stejně jako jeho otec, se o úřady prakticky neucházel, pouze v případě, byl-li o to požádán (3× vykonával po dobu 2 měsíců funkci gonfaloniéra).

Velmi se zasloužil o rozvoj obchodu, ale také věd a umění, založil florentskou platónskou akademii. Financoval mnoho významných soukromých i veřejných staveb, mezi něž patří například Medicejský palác (Riccardi), klášter sv. Marka nebo kostel San Lorenzo, jehož přestavbou pověřil geniálního architekta Filippa Brunelleschiho. Tím, že nashromáždil velké množství knih a rukopisů, které zpřístupnil svým přátelům humanistům, položil základy Medicejské knihovny (Biblioteca Medicea Laurenziana), která se stala vzorem pro podobné instituce včetně o generaci mladší vatikánské knihovny.

Roku 1439 Cosimo umožnil, aby papež Evžen IV. přenesl do Florencie koncil, který se dosud konal ve Ferraře, kde vypukl mor. Na florentském jednání, které navštívil sám byzantský císař Jan VIII. a konstantinopolský patriarcha Jósefos, byla uzavřena tzv. florentská unie mezi východní a západní církví. Na koncilu se mimo jiné řešila také otázka husitství a basilejských kompaktát. Účastníky koncilu včetně Cosima Starého zachytil malíř Benozzo Gozzoli na stěnách kaple v paláci Medici-Riccardi ve známém výjevu Klanění tří králů.

Po smrti mu florentská signorie udělila titul Pater patriae – Otec vlasti, přiznaný kdysi Ciceronovi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Vládce Florencie
Předchůdce:
-
14341464
Cosimo Medicejský
Nástupce:
Piero di Cosimo de' Medici