Přeskočit na obsah

San Lorenzo (Florencie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bazilika San Lorenzo
San Lorenzo
San Lorenzo
Místo
StátItálieItálie Itálie
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevkatolicismus
Zasvěcenísvatý Vavřinec
Architektonický popis
ArchitektFilippo Brunelleschi
Stavební slohrenesanční architektura
Výstavba4. století a 1421
Další informace
AdresaSan Lorenzo, - Firenze a Piazza San Lorenzo, Florencie, ItálieItálie Itálie
Oficiální webOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bazilika San Lorenzo neboli bazilika sv. Vavřince (italsky Basilica di San Lorenzo) je jeden z největších a nejstarších římskokatolických kostelů (s titulem basilica minor) ve Florencii.

Kostel se nachází v centru města na stejnojmenném náměstí a je místem posledního odpočinku všech hlavních členů rodu Medicejů, počínaje Cosimem "starým" Medicejským až po Cosima III.

Patří také mezi nejstarší kostely ve městě. Byl vysvěcen roku 393, zasvěcen sv. Ambroži z Milána, tehdy stál za městskými hradbami. Tři sta let byl městskou katedrálou, než bylo oficiální sídlo florentského biskupa přemístěno do kostela Santa Reparata. San Lorenzo byl také farním kostelem rodu Medicejských.

Roku 1419 poskytl Giovanni z Bicci Medicejský finanční prostředky pro výstavbu nového kostela na místě původní románské budovy. Filippo Brunelleschi, renesanční architekt první poloviny 15. století, byl pověřen vypracováním návrhu stavby, z toho byla provedena v letech 1419-1429 stará sakristie s kryptou Medicejských a obvodové zdivo kostela, stavbu dokončil Cosimo Starý. Kostel je částí rozsáhlého klášterního komplexu zahrnující: Starou sakristii od Brunelleschiho, Medicejskou knihovnu Laurenzianu od Michelangela, novou sakristii také podle Michelangelova návrhu a kapli Medicejských od Mattea Nigettiho.

Historie budovy

[editovat | editovat zdroj]
Fasáda.

Kostel je považován za milník ve vývoji renesanční architektury. Jeho výstavba začala kolem roku 1419, ale úmrtí donátora v roce 1429 a tím i nedostatek peněz zapříčinily zpomalení prací a změny v projektu. Filippo Brunelleschi zemřel roku 1446 a na jeho místo nastoupil buď Antonio Manetti nebo Michelozzo. Hlavní část kostela byla dokončena roku 1459 v době, kdy Florencii navštívil papež Pius II., avšak kaple, vložené obvodovými zdmi do pravé (jižní) boční lodi, byly dostavěny až v 80. a 90. letech 15. století. Výsledná stavba se v mnohém liší od původních Brunelleschiho nákresů.

San Lorenzo

Medicejský papež Lev X. zadal Michelangelovi roku 1518 úkol obložit fasádu deskami z bílého carrarského mramoru, jak bylo v toskánské renesanci obvyklé. Michelangelo vytvořil dřevěný model, ale fasáda nebyla nikdy zbudována. Michelangelo poté navrhl a vytvořil vnitřní fasádu kostela, která zahrnuje i troje dveře mezi dvěma pilastry a balkón na dvou korintských sloupech.

Giacomo Brogi: Cappela dei Principi

Zvonice pochází z roku 1740.

  • Stará sakristie (Sagrestia Vecchia), navrhl a vystavěl ji Brunelleschi. Je nejstarší částí současného komplexu staveb. Je zde několik náhrobních tumb členů rodiny Medici.
  • Nová sakristie (Sagrestia Nuova), navrhl ji roku 1520 Michelangelo, který také zde navrhl sochy k sarkofágům, dokončil pouze alegorické sochy pro hrobky Lorenza Nádherného a Giuliana, Západ a Východ slunce, Noc a Den, sedící Madonu s Ježíškem a sochy svatých Kosmy a Damiana. Ostatní sochy vytvořili jeho žáci Montorsoli a Baccio da Montelupo.

Cappelle Medici

[editovat | editovat zdroj]

Kaple Medicejských neboli Cappelle Medicee se nacházejí v apsidě. Rod Medicejů je financoval až do smrti poslední ženské členky rodu, Anny Marie roku 1743. Téměř padesát členů rodu je pohřbeno v kryptě. Podle projektu Alessandra Pieroniho a Mattea Nigettiho (1603-1604) je realizoval Bernardo Buontalenti. Nad kryptou je "Kaple vévodů" (Cappella dei Principi), roku 1604 dokončená oktogonální hala, v níž jsou pohřbeni velkovévodové. Je specificky manýristická: v oktogonu jsou trojboké výklenky, osmiboká klenba kupole je osvětlena okny tambúru, okna jsou asymetrická. Stěny jsou vykládány různě tvarovanými deskami z mramoru a z porfyru (symbolicky upomínají na porfyrové sloupy Davidova chrámu v Jeruzalémě), smutečního barevného ladění. Kamenné sarkofágy mají gigantické měřítko. V čele je Uprostřed kaple bylo zamýšleno umístit Boží hrob, ale pokusy koupit ho nebo uloupit z Jeruzaléma selhaly.

Umělecká díla

[editovat | editovat zdroj]
Lippiho Annunciazione (Zvěstování)

Pohřbení

[editovat | editovat zdroj]
Stará zákristie

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Basilica of San Lorenzo, Florence na anglické Wikipedii.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • PETROvÁ, Eva. Pontormovy fresky v chóru San Lorenza. Rekonstrukce zničeného díla. Umění, roč. 19, 1970, č. 4, s. 321357, obr.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]