Santa Maria Novella

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Basilica di Santa Maria Novella
Santa Maria Novella.jpg
Místo
Stát ItálieItálie Itálie
Region Toskánsko
Obec Florencie
Souřadnice
Základní informace
Církev Římskokatolická církev
Diecéze Arcidiecéze florentská
Status basilica minor
Současný majitel Řád bratří kazatelů
Datum posvěcení 1420
Architektonický popis
Stavební sloh goticko-renesanční
Typ stavby bazilika
Výstavba kolem 1246 – kolem 1360
Další informace
Oficiální web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Santa Maria Novella je bazilikální kostel ve Florencii v Itálii naproti hlavnímu nádraží, jež se jmenuje podle něho. Je to hlavní městský chrám dominikánského řádu. Slavné je jeho rané renesanční průčelí, obložené mramorovou mozaikou. V kostele, přiléhajícím ambitu a kapitulní síni se nachází řada uměleckých děl a náhrobků. Především se jedná o slavné fresky gotických a raně renesančních umělců.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Přízvisko Novella (česky nový) dostal kostel proto, že na jeho místě stávala od 9. století starší modlitebna Panny Marie (Santa Maria delle Vigne). V roce 1221 získali areál dominikáni a představení řádu se rozhodli zde postavit nový kostel. Podobu kostela navrhli dva dominikánští mniši Fra Sisto Fiorentino a Fra Ristoro da Campi. Výstavba začala už kolem roku 1246 a dokončena byla kolem roku 1360 pod dohledem mnicha Iacopo Talentiho dostavěním zvonice a sakristie. V této době však byla dokončená pouze spodní část gotické fasády. K vysvěcení došlo v roce 1420 papežem Martinem V.

V letech 14561470 vznikala horní část černo-bíle vykládaného mramorového průčelí kostela. Autorem je architekt Leon Battista Alberti.

Na vlysu pod pedimentem se nachází nápis, který zmiňuje patrona výstavby a místního obchodníka s textilem Giovanniho di Paolo Rucellaie.
IOHAN(N)ES ORICELLARIUS PAU(LI) F(ILIUS) AN(NO) SAL(UTIS) MCCCCLXX (Giovanni Rucellai syn Paolův v roce spásy 1470.

Interiér
Pohled z boku

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Obrovský interiér vychází z původních plánů baziliky, navržené do tvaru latinského kříže. Tvoří jej hlavní loď, dvě boční lodě s okny z barevného skla a krátký transept. Hlavní loď je 100 metrů dlouhá a bez nábytku působí vznešeným až strohým dojmem, v kontrastu s bohatou výzdobou kaplí. Boční lodi jsou nezvykle vysoké a od hlavní lodi je oddělují štíhlé pilíře s korintskými hlavicemi.

Jedním ze zajímavých prvků je zdejší kazatelna, jejímiž autory je Filippo Brunelleschi a jeho adoptivní syn. Právě z této kazatelny byla kdysi zahájena kampaň proti výrokům Galilea Galilei.

Seznam umělců, kteří se podíleli na výzdobě interiéru[editovat | editovat zdroj]

a další.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Basilica of Santa Maria Novella na anglické Wikipedii.