Santa Maria Novella

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Basilica di Santa Maria Novella
Santa Maria Novella.jpg
Místo
Stát ItálieItálie Itálie
Oblast Toskánsko
Obec Florencie
Zeměpisné souřadnice 43°46′28,56″ s. š., 11°14′57,48″ v. d.
Základní informace
Náboženství křesťanství
Církev Římskokatolická církev
Diecéze Arcidiecéze florentská
Datum posvěcení 1420
Status basilica minor
Architektonický popis
Stavební sloh goticko-renesanční
Typ stavby bazilika
Výstavba kolem 1246 – kolem 1360
Specifikace

Santa Maria Novella je bazilikální kostel ve Florencii v Itálii. Jedná se o hlavní městský chrám dominikánského řádu. V kostele, přiléhajícím ambitu a kapitulní síni se nachází řada uměleckých děl a sepulkrálních památek. Především se jedná o slavné fresky gotických a raně renesančních umělců.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Přízvisko Novella (česky nový) nese kostel kvůli místu na kterém byl postaven. V 9. století zde stávala modlitebny Panny Marie z Vigne. V roce 1221 získali areál dominikáni a jeho představitelé se rozhodli zde postavit nový kostel. Podobu kostela navrhli dva dominikánští mniši Fra Sisto Fiorentino a Fra Ristoro da Campi. Výtavba začala už kolem roku 1246 a dokončena byla kolem roku 1360 pod dohledem mnicha Iacopo Talentiho dostavěním zvonice a sakristie. V této době však byla dokončená pouze spodní část gotické fasády. K vysvěcení došlo v roce 1420 papežem Martinem V.

V letech 14561470 vznikala horní část vykládaného černo-bíle mramorového průčelí kostela. Autorem je architekt Leon Battista Alberti.

Na vlysu pod pedimentem se nachází nápis, který zmiňuje patrona výstavby a místního obchodníka s textilem Giovanniho di Paolo Rucellaie.
IOHAN(N)ES ORICELLARIUS PAU(LI) F(ILIUS) AN(NO) SAL(UTIS) MCCCCLXX (Giovanni Rucellai syn Paolův v požehnaném roce 1470.

Svatá trojice od Masaccia

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Obrovský interiér vychází z původních plánu baziliky, navržené do tvaru latinského kříže. Tvoří jej hlavní loď, dvě boční lodě s okny z barevného skla a krátkýtransept. Hlavní loď je 100 metrů dlouhá a navozuje dojem strohosti. Vnitřní prostory obsahují množství korintských sloupů.

Jedním ze zajímavých prvků je zdejší kazatelna, jejímiž autory je Filippo Brunelleschi a jeho adoptivní syn. Právě z této kazatelny byla zahájena kampaň proti výrokům Galilea Galilei.

Seznam umělců, kteří se podíleli na výzdobě interiéru[editovat | editovat zdroj]

a další.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Basilica of Santa Maria Novella na anglické Wikipedii.