Clarice Orsiniová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Clarice Orsiniová
Clarice Orsiniová (Domenico Ghirlandaio, 1494)
Clarice Orsiniová (Domenico Ghirlandaio, 1494)
Sňatek 4. června 1469
Manžel Lorenzo I. Medicejský
Narození 23. listopadu 1450
Monterotondo, Papežský stát
Úmrtí 30. července 1488 (37 let)
Florencie, Florentská republika
Pohřeb 1. srpna 1488
Potomci Lukrécie Medicejská
Petr Medicejský
Magdaléna Medicejská
Beatrix Medicejská
Giovanni di Lorenzo Medicejský
Luisa Medicejská
Antonie Medicejská
Julián Medicejský, vévoda z Nemours
Rod Orsiniové
Otec Jakub Orsini
Matka Magdalena Orsiniová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Clarice Orsiniová (23. listopadu 145030. července 1488) se narodila jako dcera Jakuba Orsiniho a jeho manželky a sestřenice Magdaleny Orsiniové. Byla manželkou Lorenza I. Medicejského a matkou papeže Lva X.

Život[editovat | editovat zdroj]

Svatba Lorenza a Clarice se konala 4. června 1469 a trvala čtyři dny. Manželství bylo dohodnuto Lorenzovou matkou Lucrezií Tornabuoniovou, která pro nejstaršího syna hledala manželku ze šlechtické rodiny, aby tak zvýšila prestiž Medicejů. Jejich manželství bylo na florentské poměry neobvyklé, protože manželé byli skoro stejně staří. Clarise obdržela věno ve výši 6000 florinů.

Politická povaha manželství znamenala, že jedna strana rodiny byla často žádána, aby pomohla straně druhé. Lorenzo pomohl Claricinu bratrovi Rinaldovi, aby byl zvolen za florentského arcibiskupa. Lidé prosili Clarici, aby je u manžela podpořila v jejich prosbách o úlevu na daních či o propuštění rodinných příslušníků z vyhnanství nebo vězení.

Clarice nebyla ve Florencii oblíbená, protože její přísná zbožnost ostře kontrastovala s humanistickými ideály doby. Dokonce i sám Lorenzo upřednostňoval Florenťanku Lucrezii Donatiovou, které věnoval své básně.

Během spiknutí Pazziů, jehož cílem bylo zavraždění Lorenza a jeho mladšího bratra Giuliana, odešla Clarice s dětmi do Pistoje (Giuliano následkem atentátu zemřel, Lorenzo však přežil).

Clarice se několikrát vrátila do Říma, aby navštívila své příbuzné; navštívila také Volterru, Colle di Val d'Elsa, Passignano sul Trasimeno a další místa. Během těchto návštěv byla považována za zástupkyni svého manžela, což byla pro ženu v té době neobvyklá role.

Clarice zemřela 30. července 1488 ve Florencii a byla pohřbena o dva dny později. Její manžel s ní nebyl, když umírala, a ani se nezúčastnil pohřbu.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Clarice Orsini na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Clarice Orsiniová ve Wikimedia Commons