Přeskočit na obsah

Bartolomeo Colleoni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bartolomeo Colleoni
Narození1400
Solza
Úmrtí2. listopadu 1475 (ve věku 74–75 let) nebo 3. listopadu 1475 (ve věku 74–75 let)
Cavernago
Místo pohřbeníCappella Colleoni
Povoláníkondotiér
ZaměstnavateléErasmo of Narni (1431–1443)
Niccolò Piccinino (od 1443)
Muzzio Attendolo Sforza
Braccio da Montone
ChoťTisbe Martinengo
DětiCassandra Colleoni
Orsina Colleoni[1]
RodičePaolo 'Puho' Colleoni, Signore di Solza e Chignolo[1] a Riccardona dei Valvassori detti Saiguigni[1]
RodColleoni
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bartolomeo Colleoni (1400 – 2. listopadu 1475) byl italský kondotiér, který se stal generálním kapitánem Benátské republiky. Colleoni získal pověst předního vojevůdce 15. století. Je mu také připisována rekonstrukce římských lázní v Trescore Balneario.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Colleoni se narodil v Solze nedaleko Bergama, která byla tehdy součástí milánského vévodství. Rodina Colleoni byla vznešená, ale se zbytkem Guelphů Visconti byla vyhoštěna z Milána. Pravděpodobně na příkaz Fillipa Maria Viscontiho, vévody z Milána, obsadil Bartolomeův otec hrad Trezzo. Tam byl zavražděn svými bratranci.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Bartolomeo Colleoni

Mladý Colleoni se dal na vojenskou dráhu. Nejprve sloužil v družině Filippa d'Arcella a později jako kondotier u Braccio da Montoneho. V roce 1432 vstoupil do služby Benátské republiky, kde jeho kariéra dosáhla vrcholu. Ačkoli formálně byl vrchním velitelem Gianfrancesco I Gonzaga, markýz z Manty, ve skutečnosti byl skutečným vůdcem benátské armády Colleoni. Dobyl od Miláňanů mnoho měst a okresů pro Benátky, a když Gonzaga přešel k nepříteli, Colleoni pokračoval ve službě pro Benátky pod Erasmem z Narni (známý jako Gattamelata) a Francescem I Sforzou. Vyhrál bitvy v Brescii, Veroně a na Gardském jezeře.

Když byl v roce 1441 dojednán mír mezi Milánem a Benátkami, Colleoni se v roce 1443 připojil k Miláňanům. I když se s ním zpočátku dobře zacházelo, Colleoni brzy podlehl podezření Viscontiho a byl uvězněn v Monze, kde zůstal až

Jezdecká socha Bartolomea Colleoniho

do vévodovy smrti v roce 1447. V roce 1448 se vrátil do Benátek, kde však nebyl zvolen generálním kapitánem. V roce 1452 se proto rozhodl vydat se do Sforzy. Benátky se však bez něj nemohly obejít a nabídly mu větší příjmy, proto se v roce 1453 vrátil. V roce 1455 byl jmenován doživotním generálním kapitánem Benátské republiky. Benátkám pak zůstal k dispozici až do své smrti. Colleoni často měnil strany, ale není mu přičítána žádná zrada. Nikdy také se svými vojáky neloupežil a nedrancoval dobytá území.  

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Své sídlo založil na hradě Malpaga, který koupil v roce 1465 a v následujících letech zrestauroval. Pokud nebojoval, věnoval svůj čas zavádění zemědělských zlepšení na rozsáhlých panstvích, která mu Benátčané poskytli. Věnoval se i charitativním pracím. Po své smrti v roce 1475 v Malpage zanechal velkou částku republice Benátky s požadavkem, aby na náměstí Piazza San Marco byla vztyčena jeho jezdecká socha. Socha byla navržena Andreou del Verrocchio a po jeho smrti odlita do bronzu Alessandrem Leopardim. Nebyla však umístěna na požadované náměstí, ale poblíž Scuola Grande di San Marco před kostelem Ss. Giovanni e Paolo, kam byla postavena 21. března 1496.

Křižník Bartolomeo Colleoni[editovat | editovat zdroj]

V roce 1930 italská Regia Marina nechala spustit na moře křižník třídy Condottieri pojmenovaný podle Bartolomea Colleoni. Sloužil před a během druhé světové války. Byl potopen v bitvě u mysu Spatha.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bartolomeo Colleoni na anglické Wikipedii.

  1. a b c Leo van de Pas: Genealogics.org. 2003.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]