Ippolita Maria Sforzová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ippolita Maria Sforzová
Ippolita Maria Sforza.jpg
Narození 18. dubna 1446
Cremona
Úmrtí 20. srpna 1484 (ve věku 38 let)
Neapol
Manžel(ka) Alfons II. Neapolský
Děti Ferdinand II. Neapolský
Isabela Aragonská
Ferdinand II, King of Naples
Rodiče Francesco I. Sforza a Bianca Maria Visconti
Příbuzní Lodovico Sforza, Galeazzo Maria Sforza a Ascanio Sforza (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ippolita Maria Sforzová (18. dubna 1446 – 20. srpna 1484) byla italská šlechtična, členka milánské vévodské rodiny Sforzů. Byla první manželkou vévody z Kalábrie Alfonse, který později vládl jako král Alfons II. Neapolský.

Ippolita se narodila v Cremoně jako nejstarší dcera Francesca I. Sforzy, vévody z Milána, a Blanky Marie Viscontiové. Měla šest bratrů a mladší sestru.

Byla velmi inteligentní a kultivovaná. Řečtinu a filozofii ji učil řecký učenec a gramatik Constantine Lascaris. Se svými bratry navštěvovala palácovou školu. Když jí bylo 14 let, napsala latinský pozdrav papeži Piovi II., když navštívil sněm v Mantově. Dopis pak koloval v mnoha opisech.

Napsala mnoho dopisů, nyní vydaných péčí Sereny Castaldové v jednom svazku pod názvem Lettere (2004). Kromě toho napsala latinskou eulogii svého otce Francesca a řadu básní.

10. října 1465 si devatenáctiletá Ippolita v Milánu vzala za muže Alfonsa, vévodu z Kalábrie, nejstaršího syna krále Ferdinanda I. Neapolského a královny Isabelly. Alfons později krátce panoval jako Alfons II., Ippolita však nikdy nebyla korunována královnou, protože zemřela deset let předtím, než Alfons dosáhl neapolského trůnu. Manželství Alfonse a Ippolity bylo politicky výhodné, protože vytvořilo mocné spojenectví mezi Neapolským královstvím a vévodstvím v Miláně, které bylo jedním z nejdůležitějších italských městských států 15. století. Ippolita byla Alfonsova první manželka. Zpočátku harmonické manželství však upadlo do soupeření a vzájemného opovržení; Alfons se možná cítil ohrožen jejím vysokým vzděláním nebo opovrhoval jejím rodem, takže se k ní choval neuctivě.

Alfons a Ippolita měli tři děti:

  • Král Ferdinand II. Neapolský (26. srpna 1469 – říjen 1496)
  • Isabella Aragonská, vévodkyně z Bari, Milána a kněžna rossanská (2. října 1470 – 11. února 1524), matka polské královny Bony Sforzové
  • Piero, kníže rossanský (31. března 1472 – 17. února 1491), zemřel na infekci po operaci nohy.

Ippolita Maria Sforzová zemřela v Neapoli 20. srpna 1484 ve věku třiceti osmi let. Její manžel si pak vzal svou dlouhodobou milenku Truzii Gazzelovou, se kterou už měl dvě nemanželské děti, které se narodily během manželství s Ippolitou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ippolita Maria Sforza na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jane Stevenson (2005). Women Latin poets: language, gender, and authority, from antiquity to the Eighteenth Century. Oxford University Press

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]