Přeskočit na obsah

Velký Izrael

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mapa různých interpretací území ovládaného za dob krále Davida

Velký Izrael (hebrejsky: ארץ ישראל השלמה, Erec Jisra'el ha-Šlema, doslova úplná země izraelská) je vyjádření několika biblických a politických představ, které se v minulosti měnily.

V současné době je nejběžnější definicí Velkého Izraele území nynějšího Izraele společně s palestinskými územími. Dřívější definice, prosazovaná revizionistickým sionismem, zahrnovala celé území bývalého britského mandátu Palestina (jak s Jordánskem, tak i bez něj). Náboženská vymezení tohoto názvu země izraelské lze nalézt v Genesis 15:18-21,[1] Numeri 34:1-15[2] či v knize Ezechiel 47:13-20.[3]

Stát Izrael, Západní břeh a Pásmo Gazy[editovat | editovat zdroj]

V současné době se v Izraeli při diskusi o hranicích „Velkého Izraele“ obecně mluví o území Izraele, palestinských území a území bývalého britského mandátu. Kvůli kontroverznosti tohoto výrazu je však častěji používán termín země izraelská.

Joel Greenberg píšící pro deník The New York Times napsal: „Když byl v roce 1948 založen Izrael, tak vedení dělnického sionismu, které začalo po další tři desetiletí Izraeli vládnout, přijalo pragmatické rozdělení britského mandátu na nezávislý židovský a arabský stát. Tehdejší opoziční revizioničtí sionisté, kteří se transformovali v současnou stranu Likud, usilovali o Erec Jisra'el ha-Šlema – Velký Izrael – nebo doslovně úplnou zemi izraelskou. Zabrání území okupovaných od šestidenní války v roce 1967 vedlo k růstu mimoparlamentního Hnutí za Velký Izrael a výstavbu izraelských osad. Volby v roce 1977, které vynesly k moci Likud, měly také značný vliv na přijetí a odmítnutí tohoto termínu.“[4] Greenberg pokračuje:

Semínko bylo zaseto v roce 1977, když Menachem Begin z Likudu vůbec poprvé přivedl svou stranu k ohromujícímu volebnímu vítězství nad Stranou práce. O deset let dříve, během šestidenní války, izraelské jednotky ve skutečnosti obsazením Západního břehu a Pásma Gazy anulovaly rozdělení (viz zelená linie) přijaté v roce 1948. Od té doby pan Begin kázal nehynoucí věrnost tomu, co nazýval Judea a Samaří (území Západního břehu) a podporoval tam židovské osadnictví. Poté, co nastoupil do úřadu však Západní břeh a Gazu neanektoval, neboť si uvědomoval, že přijetí takového množství Palestinců by přeměnilo Izrael z židovského státu na dvounárodní stát.[4]

Jicchak Šamir byl oddaný zastánce Velkého Izraele a jako izraelský premiér se zasadil o finanční podporu osadnického hnutí, čímž s ním dal vládní souhlas.[5]

Dne 14. září 2008 prohlásil tehdejší izraelský premiér Ehud Olmert: „Velký Izrael je pryč. Žádná taková věc neexistuje. Každý kdo tuto myšlenku (Velkého Izraele) zastává klame sám sebe.“[6]

Stejné území, tj. „od řeky k moři“ je Organizací pro osvobození Palestiny (OOP)[7] a Hamasem[8] označováno jako Palestina.

Hillel Weiss, profesor na Bar-Ilanově univerzitě, hlásá nezbytnost znovu-vybudování Chrámu a židovské vlády nad Velkým Izraelem.[9] Rabbi Meir Kahane, zavražděný židovský vůdce a člen Knesetu, který založil American Jewish Defence League, a strana Kach rovněž podporovala ideu Velkého Izraele a další revizionistické myšlenky.

Země zaslíbená[editovat | editovat zdroj]

Hypotetická mapa Velkého Izraele odvozena z jeho popisu v knize Genesis 15:18-21
Podrobnější informace naleznete v článku Země izraelská.
Podrobnější informace naleznete v článku Svatá země.

Velký Izrael se příležitostně označuje jako Země zaslíbená (zmíněno v Genesis 15:18-21) či země izraelská a je rovněž označován jako úplná země izraelská (hebrejsky: ארץ ישראל השלמה‎, Erec Jisra'el ha-Šlema).

V Tanachu jsou tři geografické definice země izraelské. První, nacházející se v Genesis 15:18-21, je vágní. Popisuje velké území „od řeky Egyptské až k řece veliké, řece Eufratu“ a zahrnuje území moderního Izraele, palestinská území, Libanon a velké části Sýrie, Jordánska a Egypta. Části dnešního Iráku, Saúdské Arábie a Turecka spadající pod toto území jsou diskutabilní.

Další dvě definice se nacházejí v Numeri 34:1-15 a knize Ezechiel 47:13-20 a popisují menší území.

Kontroverze 10 agorot[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Kontroverze 10 agorot.

Někteří arabští nacionalisté obviňují sionisty z úmyslu rozšířit území Izraele od Nilu po Eufrat. Mezi nejznámější takové obvinění patří takzvaná kontroverze 10 agorot, při které někdejší předseda OOP Jásir Arafat v roce 1988 obvinil Izrael kvůli rubu mince nominální hodnoty 10 agorot, jelikož podle něj znázorňovala mapu historického Velkého Izraele.[10]

Mandátní Palestina[editovat | editovat zdroj]

Emblém Irgunu s puškou a bajonetem na pozadí mapy Velkého Izraele a nápisem Rak kach! („Jedině takto!“)

Nejstarší revizionistické skupiny jako Betar či Irgun považovaly za Velký Izrael celé území britského mandátu Palestina, včetně Zajordánska.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Greater Israel na anglické Wikipedii.

  1. Gn 15, 13–20 (Kral, ČEP)
  2. Nu 34, 1–15 (Kral, ČEP)
  3. Ez 47, 13–20 (Kral, ČEP)
  4. a b GREENBERG, Joel. The World: Pursuing Peace; Netanyahu and His Party Turn Away from 'Greater Israel' [online]. The New York Times, 1998-11-22 [cit. 2009-05-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. BAR-ON, Mordechaj. A never-ending conflict: a guide to Israeli military history. [s.l.]: Greenwood Publishing Group, 2004. Dostupné online. ISBN 0275981584. S. 219. (anglicky) 
  6. BARAK, Ravid. Olmert: There's no such thing as 'Greater Israel' anymore [online]. Haaretz Daily Newspaper, 2008-9-14 [cit. 2009-05-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. The PNC Program of 1974 [online]. MidEastWeb [cit. 2009-05-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. Hamas Charter [online]. MidEastWeb [cit. 2009-05-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. BROWN, Matt. Rabbis call for re-establishment of Jewish court [online]. Australian Broadcasting Corporation [cit. 2009-05-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  10. PIPES, Daniel. Imperial Israel: The Nile-to-Euphrates Calumny [online]. Middle East Quarterly [cit. 2009-05-23]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]