Přeskočit na obsah

Velká Albánie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rozsah „Velké Albánie“, fialově jsou vyznačena místa, kde je více než polovina obyvatel albánská
Itálií kontrolované Albánské království, v hranicích od roku 1941

Velká Albánie či též Etnická Albánie, (albánsky: Shqipëria e Madhe a Shqipëria Etnike) je označení pro území, která albánští nacionalisté považují za náležící Albánii.

Velká Albánie zahrnuje jižní území Černé Hory (město Ulcinj apod.), celé Kosovo, část Srbska, téměř polovinu Severní Makedonie a severozápad Řecka. Jsou to území, v nichž Albánci tvoří menšiny či dokonce většiny obyvatelstva. Do některých z nich přišli ve 20. století, utíkajíce před chudobou komunistické Albánie.[1][2]

Názory na dopady Velké Albánie

[editovat | editovat zdroj]

Existuje názor, že idea Velké Albánie je častým důvodem ke sporům mezi Albánci, kteří žijí mimo území Albánie, a původními obyvateli inkriminovaných oblastí. Kritici albánského separatismu též připomínají obsazení Albánie fašistickou Itálií a rozšíření země o část dnešní Černé Hory, Kosova, část Srbska a Severní Makedonie. Tvrdí, že to byla de facto snaha o uskutečnění plánů Velké Albánie. Tato území byla po druhé světové válce navrácena Jugoslávii. V souvislosti jednostranného vyhlášení nezávislosti Kosova v únoru 2008 někteří opět připomínají tyto snahy.[3] Kosovská nezávislost byla uznána USA a většinou evropských zemí, například Spojeným královstvím, Itálií, Německem, Francií, Českem či Maďarskem. Naopak Slovensko, Řecko, Rumunsko, Španělsko, Kypr, Brazílie, Rusko, Indie nebo Čína nezávislost Kosova neuznaly.

  1. Článek o Velké albánii (srbsky)
  2. Článek na strkánkách srbských novin Glas Javnosti (srbsky). arhiva.glas-javnosti.rs [online]. [cit. 2010-01-19]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-07-07. 
  3. Prosrbský článek na stránkách altermedia.info. cz.altermedia.info [online]. [cit. 2008-11-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-06-11. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

„Velké“ koncepty

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]