Velká Kolumbie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Velká Kolumbie
Gran Colombia
1819–1830 Republika Nová Granada 
Ekvádor 
Venezuela 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
obyvatelstvo
španělština
státní útvar
vznik:
zánik:
rozpad na jednotlivé suverénní státy
státní útvary a území
předcházející:
následující:
Republika Nová Granada Republika Nová Granada
Ekvádor Ekvádor
Venezuela Venezuela

Velká Kolumbie je název zaniklého státu na severu jihoamerického kontinentu, který existoval krátké období v první polovině 19. století a oficiálně se jmenoval República de Colombia. Přídavné jméno „Velká“ se k názvu státu přidává, aby se předešlo záměně se současnou Kolumbií.

Velká Kolumbie byla formálně ustanovena „Zákonem o založení republiky Kolumbie“ (španělsky Ley Fundamental de la República de Colombia), který vznikl během kongresu v Angostura (1819). Prakticky ale stát začal existovat až po kongresu v Cúceta (1821), kde byla přijata nová ústava. Téměř po celou dobu existence tohoto státu byl jeho prezidentem Simón Bolívar. Stát vznikal v pohnuté době válek španělských kolonií za nezávislost.

Území Velké Kolumbie se víceméně shodovalo s územním rozsahem španělských koloniálních držav místokrálovství Nová Granada, generálního kapitanátu Venezuela a presidencie Quito tzn. dnešní státy Panama, Kolumbie, Venezuela, Ekvádor a západní část Guyany (Guayana Esequiba), karibské pobřeží Nikaraguy (Pobřeží Moskytů), severovýchod Peru a menší území na jihu Kostariky a severu Brazílie.

Stát se rozpadl na pomezí konce 20. let a začátku 30. let 19. století pro velké politické rozdíly mezi federalistickými a centralistickými stranami, ale také kvůli napětí mezi různými národy, které spoluutvářely republiku.

Administrativní dělení[editovat | editovat zdroj]

25. června 1824 byl přijat „Zákon o územním rozdělení republiky Kolumbie“ (španělsky Ley de División Territorial de la República de Colombia). Ten rozdělil stát na 3 distrikty, které se dále dělily do 12 departementů.

distrikt departement (hlavní město)
Severní distrikt / Distrito del Norte
Departamento de Apure (Barinas)
Departamento del Orinoco (Ciudad Bolívar)
Departamento de Venezuela (Caracas)
Departamento del Zulia (Maracaibo)
Centrální distrikt / Distrito del Centro
Departamento de Boyacá (Tunja)
Departamento del Cauca (Popayán)
Departamento de Cundinamarca (Bogotá)
Departamento del Magdalena (Santa Marta)
Departamento del Istmo (Ciudad de Panamá)
Jižní distrikt / Distrito del Sur
Departamento de Azuay (Cuenca)
Departamento de Quito (Quito)
Departamento de Guayaquil (Guayaquil)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Velká Kolumbie na Wikimedia Commons
  • (Gran) Colombia: Relación geográfica, topográfica, agrícola, comercial y política [online]. Londýn: Baldwin, Cradock & Joy, 1822 [cit. 2011-08-27]. Dostupné online. (španělsky) 
  • VIDALES, Carlos. Observaciones sobre Colombia, su Gobierno, etc. [online]. 1823 [cit. 2011-08-27]. Dostupné online. (španělsky)