Zelená linie (Izrael)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zelená linie a bezpečnostní bariéra

Jako zelená linie se v Izraeli označuje hranice vyjednaná v rámci dohod o příměří z roku 1949 mezi Izraelem, Západním břehem Jordánu a Pásmem Gazy.[1] Tato zelená linie byla až do šestidenní války v roce 1967 státní hranicí, avšak po této válce byla vymazána z oficiálních map a na získaných územích započala osadnická výstavba.[1] Představitelé palestinských Arabů požadují, aby v rámci mírového procesu Izraelsko-palestinského konfliktu, byl vytvořen samostatný státní subjekt, jehož hranice budou hranicemi před rokem 1967, tj. zelená linie.[1] Prakticky je tento požadavek nerealizovatelný, jelikož na mnohých místech zelenou linii narušuje tzv. bezpečnostní bariéra.

Můžeme otevřeně říci, že mapa již nikdy nebude stejná jako 4. června 1967. Pro nás je to otázka bezpečnosti a principů. Červnová mapa pro nás znamená nejistotu a nebezpečí. Nepřeháním, když řeknu, že pro nás nese vzpomínku na Osvětim. Třeseme se hrůzou z pomyšlení na to, co by nás v červnu 1967 čekalo, kdybychom byli poraženi; Syřané na horách a my v údolí, Jordánci na dohled moře a Egypťané, kteří by nás drželi pod krkem v Gaze. Toto je situace, která se již nikdy nesmí opakovat.
—  Abba Eban, Der Spiegel, 5. listopad 1969[2]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c DUDINSKÁ, Nataša. Šedesát let pochyb státu Izrael [online]. MF Dnes [cit. 2008-07-17]. Dostupné online. 
  2. BEDEIN, David. Abba Eban: the June 1967 map represented Israel's "Auschwitz" borders [online]. IsraelBehindTheNews.com [cit. 2008-07-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-04-05. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]