Přeskočit na obsah

Zelená linie (Izrael)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zelená linie a bezpečnostní bariéra

Jako zelená linie se v Izraeli označuje linie příměří vyjednaná v rámci dohod o příměří z roku 1949 mezi Izraelem a jednotlivými sousedními arabskými státy.[1] Tato zelená linie sloužila až do šestidenní války v roce 1967 jako de facto státní hranice, avšak po této válce byla vymazána z oficiálních map a na získaných územích započala osadnická výstavba.[1] Představitelé palestinských Arabů požadují, aby v rámci mírového urovnání izraelsko-palestinského konfliktu byl vytvořen samostatný státní útvar na území vymezeném touto linií.[1] Znění dohod o příměří však výslovně vylučuje, že by mělo jakkoli předjímat výsledné mírové uspořádání. Izrael tento požadavek odmítá s poukazem na bezpečnostní rizika a kritické snížení obranyschopnosti státu. Prakticky je požadavek palestinské strany také komplikován tím, že na mnohých místech zelenou linii narušuje izraelská bezpečnostní bariéra.

Můžeme otevřeně říci, že mapa již nikdy nebude stejná jako 4. června 1967. Pro nás je to otázka bezpečnosti a principů. Červnová mapa pro nás znamená nejistotu a nebezpečí. Nepřeháním, když řeknu, že pro nás nese vzpomínku na Osvětim. Třeseme se hrůzou z pomyšlení na to, co by nás v červnu 1967 čekalo, kdybychom byli poraženi; Syřané na horách a my v údolí, Jordánci na dohled moře a Egypťané, kteří by nás drželi pod krkem v Gaze. Toto je situace, která se již nikdy nesmí opakovat.
—  Abba Eban, Der Spiegel, 5. listopad 1969[2]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c DUDINSKÁ, Nataša. Šedesát let pochyb státu Izrael [online]. MF Dnes [cit. 2008-07-17]. Dostupné online. 
  2. BEDEIN, David. Abba Eban: the June 1967 map represented Israel's "Auschwitz" borders [online]. IsraelBehindTheNews.com [cit. 2008-07-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-04-05. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]