Kach

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kach
Logo
Datum založení 1971 (zakázána)
Datum rozpuštění 1994 (rozhodnutí soudu)
Předseda Meir Kahane
Sídlo Jeruzalém, Izrael
Ideologie Kahanismus
Oficiální web http://kahane.org

Kach (hebrejsky כ"ך‎‎, zkratka pro Kahane la-Kneset, hebrejsky כהנא לכנסת‎‎, tzn. Kahane do Knesetu) byla izraelská krajně pravicová politická a polovojenská organizace, založená v roce 1971 rabínem Meirem Kahanem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznikla jako izraelská odnož amerického extremistického hnutí Židovská obranná liga. Ideologie organizace je založena na tzv. kahanismu, což je radikální forma sionismu, která Židy považuje za nadřazený národ a požaduje vyhnání Arabů z celého území biblického Izraele (dosahující i mimo hranice současného státu).

Po zavraždění Meira Kahaneho v roce 1990 se na jeho počest od hlavní strany oddělilo hnutí Kahane Chaj (hebrejsky: כהנא חי, tj. Kahane žije), ale prakticky obě frakce tvořily stále stejnou organizaci.

Volby[editovat | editovat zdroj]

Po několika volebních neúspěších se straně Kach ve volbách v roce 1984 podařilo vstoupit do Knesetu, ze všech následujících voleb však byly Kach a Kahane Chaj vyloučeny pro podněcování rasismu a v r. 1994 byly obě strany zakázány.

Trestná činnost[editovat | editovat zdroj]

Organizace byla obviněna z několika násilných činů, pokusů o bombové útoky a z navádění k násilí proti arabskému obyvatelstvu. Vedení Kach vyjádřilo podporu pro čin svého člena Barucha Goldsteina, který provedl krvavý masakr v Jeskyni patriarchů ve městě Hebron, když tam 25. února 1994 zastřelil nejméně 29 Palestinců. Kach má také úzké vazby k hnutí Ejal, jehož člen Jigal Amir zavraždil izraelského premiéra Jicchaka Rabina.

Kach a Kahane Chaj jsou v současnosti vládami Izraele, Kanady, USA a Evropskou unií považovány za teroristické organizace.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kach na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]