Baruch Goldstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Baruch Goldstein
Narození 9. prosince 1956
Brooklyn
Úmrtí 25. února 1994 (ve věku 37 let)
Jeskyně patriarchů
Příčina úmrtí utlučen davem
Místo pohřbení Meir Kahane Park
Alma mater Yeshiva University
Albert Einstein College of Medicine
Politická strana Kach
Nábož. vyznání ortodoxní judaismus
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Baruch Kappel Goldstein (9. prosince 195625. února 1994) byl izraelský lékař narozený ve Spojených státech, který dne 25. února 1994 spáchal masakr v Jeskyni patriarchů, nacházející se ve městě Hebron, na Západním břehu Jordánu. Při útoku, který provedl během ranních modliteb, zavraždil 29 palestinských muslimů a dalších 150 zranil. Sám byl po útoku zabit přeživšími.

Život[editovat | editovat zdroj]

Goldstein se narodil v newyorském Brooklynu v ortodoxní židovské rodině. Nejdříve navštěvoval židovskou školu (ješivu), poté byl přijat ke studiu na soukromou vysokou školu Yeshiva University a stal se členem Židovské obranné ligy, jejímž zakladatelem byl rabín Meir Kahane. Na Yeshiva University získal lékařské vzdělání.

Po emigraci do Izraele nastoupil k povinné vojenské službě v Izraelských obranných silách, poté byl převeden do aktivních záloh. Po skončení svého působení v armádě se přestěhoval do osady Kirjat Arba poblíž Hebronu, kde pracoval jako pohotovostní lékař.

Ideologie[editovat | editovat zdroj]

Baruch Godlstein byl stoupencem Židovské obranné ligy a strany Kach.

Masakr v mešitě[editovat | editovat zdroj]

Goldsteinův hrob v Kirjat Arbě
Podrobnější informace naleznete v článku Masakr v Jeskyni patriarchů.

25. února 1994, v den židovského svátku Purim, vstoupil Goldstein, oblečený do uniformy z dob své služby v izraelské armádě, do mešity zvané Jeskyně patriarchů. Krátce po vstupu zahájil palbu z útočné pušky IMI Galil na modlící se muslimy, přičemž jich 29 usmrtil a dalších 150 zranil (Magazín TIME nicméně hovořil o 39 usmrcených a palestinské zdroje hovořily až o 52[1]). Goldstein byl poté přeživšími nejprve paralyzován hasicím přístrojem a odzbrojen, poté jej utloukli k smrti.[2]

Tento čin okamžitě vyvolal velké pouliční nepokoje, při kterých bylo usmrceno dalších 25 Palestinců a 5 Izraelců.[3] Tehdejší ministerský předseda Izraele, Jicchak Rabin, okamžitě telefonoval palestinskému vůdci Jásiru Arafatovi a popsal útok jako „odporný zločin vraždy“.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Baruch Goldstein na anglické Wikipedii.

  1. CHURCH, G. J. When Fury Rules [online]. TIME, 7. březen 1994 [cit. 2009-11-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Zpráva Šamgarovy komise, str. 15 a 47-48.
  3. Middle East Journal, Chronology, ročník 48, číslo 3 (Léto 1994), str. 511
  4. 1994: Jewish settler kills 30 at holy site [online]. BBC News, 25. únor 1994 [cit. 2009-11-11]. Dostupné online. (anglicky)