Southern Poverty Law Center

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Southern Poverty Law Center
Logo
Logo
Splc.jpg
Základní údaje
Datum založení1971
ZakladateléMorris Dees
Joseph J. Levin, Jr.
Adresa sídlaMontgomery, USA
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Obrat136,4 mil. US$ (2017)[1]
Identifikátory
Oficiální webwww.splcenter.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Southern Poverty Law Center (zkráceně SPLC, volně přeloženo „Právní centrum pro chudé amerického Jihu“) je americká nestátní nezisková organizace zabývající se bojem za občanská práva. Organizaci založili v roce 1971 Morris Dees a Joseph R. Levin, Jr. Současným ředitelem je J. Richard Cohen. Sídlí v Montgomery ve státě Alabama.

Chrání především práva minoritních skupin amerického jihu jako jsou Afroameričané a homosexuálové, naopak silně vystupuje proti rasismu a je známá žalobami na bělošské supremacistické organizace, např. Ku-klux-klan a White Aryan Resistance. SPLC také sestavuje seznamy tzv. nenávistných skupin (hate groups). To je předmětem jistých kontroverzí, v roce 2010 někteří konzervativní a republikánští politici protestovali proti zařazení pro-rodinné konzervativní organizace Family Research Council (FRC) na seznam nenávistných skupin.[2][3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dostupné online. [cit. 2019-01-13]
  2. Jonsson, Patrik (February 23, 2011). "Annual report cites rise in hate groups, but some ask: What is hate?". Christian Science Monitor.
  3. Yager, Jordy (August 15, 2012). "Shooting spurs heated debate on gay rights, 'hate group' label". The Hill. Retrieved October 15, 2013.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]