Southern Poverty Law Center

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Southern Poverty Law Center
Logo
Logo
Splc.jpg
Základní údaje
Datum založení 1971
Zakladatelé Morris Dees
Joseph J. Levin, Jr.
Adresa sídla Montgomery, USA
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Obrat 136,4 mil. $ (2017)[1]
Identifikátory
Oficiální web www.splcenter.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Southern Poverty Law Center (zkráceně SPLC, volně přeloženo „Právní centrum pro chudé amerického Jihu“) je americká nestátní nezisková organizace zabývající se bojem za občanská práva. Organizaci založili v roce 1971 Morris Dees a Joseph R. Levin, Jr. Současným ředitelem je J. Richard Cohen. Sídlí v Montgomery ve státě Alabama.

Chrání především práva minoritních skupin amerického jihu jako jsou Afroameričané a homosexuálové, naopak silně vystupuje proti rasismu a je známá žalobami na bělošské supremacistické organizace, např. Ku-klux-klan a White Aryan Resistance. SPLC také sestavuje seznamy tzv. nenávistných skupin (hate groups). To je předmětem jistých kontroverzí, v roce 2010 někteří konzervativní a republikánští politici protestovali proti zařazení pro-rodinné konzervativní organizace Family Research Council (FRC) na seznam nenávistných skupin.[2][3]

V roce 2012 osmadvacetiletý Floyd Corkins, který v té době pracoval jako dobrovolník v komunitním LGBT centru, vešel do sídla FRC ve snaze postřílet tolik zaměstnanců, kolik jen bude možné. Zranil ale jen hlídače, který ho přemohl.[4] Corkins řekl FBI, že využil webu SPLC, aby si ověřil, že FRC patří mezi skupiny vymezující se vůči gayům. Ředitel FRC Tony Perkins následně připsal SLPC spoluvinu za útok. Řekl, že organizace jako SLPC "daly" Corkinsovi "oprávnění střílet" tak, že "unáhleně nálepkovaly skupiny, kteří s snimi nesouhlasí v politických záležitostech, jako nenávistné." SLPC odpovědělo, že označilo FRC jako nenávistnou skupinu "ne kvůli nějakému tvrzení" typu že by FRC "oponovalo stejnopohlavním manželstvím, ale protože FRC vědomě šířila mylnou a pošpiňující propagandu o lidech LGBT."[5] Perkins ve stejný den CCN řekl, že "umožnit gayům vstup do skautu vydává děti všanc riziku sexuálního napadení".[6] Střelec Corkins o rok později dostal trest 25 let ve vězení.[7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dostupné online. [cit. 2019-01-13]
  2. Jonsson, Patrik (February 23, 2011). "Annual report cites rise in hate groups, but some ask: What is hate?". Christian Science Monitor.
  3. Yager, Jordy (August 15, 2012). "Shooting spurs heated debate on gay rights, 'hate group' label". The Hill. Retrieved October 15, 2013.
  4. FRC shooter sentenced to 25 years. POLITICO. Dostupné online [cit. 2017-06-02]. 
  5. Watkins, Tom (August 17, 2012). "After D.C. shooting, fingers point over blame". CNN. Retrieved October 15, 2013.
  6. Family Research Council. Southern Poverty Law Center. Dostupné online [cit. 2017-06-02]. (anglicky) 
  7. FRC shooter sentenced to 25 years. POLITICO. Dostupné online [cit. 2017-06-02].