Antiturkismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Maxmilián II. Emanuel je považován za významného turkobijce neboli bojovníka proti tehdejší Osmanské říši

Antiturkismus (turecky Türk Düşmanlığı), nebo také turkofobie (srbochorvatsky Turkofobija, Туркофобиjа) vyjadřuje negativní vztah určitých jednotlivců, či skupin obyvatel k Turkům, Turecku, či dříve a velmi rozšířeně – k Osmanské říši. V některých krajích může antiturkismus být zaměřen nejen vůči Turkům, ale i k národům střední Asie, které jsou s tím tureckým z velké části příbuzní.

Historický antiturkismus[editovat | editovat zdroj]

Od 15. století začala Osmanská říše obsazovat své sousední země, což vedlo k přirozenému odporu mnohých obyvatel. Vzhledem k rychlosti, jakou se tehdy impérium rozšiřovalo začaly obavy z Turků růst přirozeně i ve vzdálenějších krajích, například i v Rakousku, či Rusku. Obě země (spolu s mnohými dalšími) s Turky vedli dlouhodobé války. Tehdejší propaganda vykreslovala Turky jako největšího antikrista a nepřítele křesťanství; vzhledem k rozdílností náboženství v Osmanské říši a u jejích severních sousedů šel antiturkismus totiž ruku v ruce s islámofobií.

V Bosně a Hercegovině byli Bosňáci, tedy převážně muslimové, etnicky ovšem Slované, často napadáni ze strany radikálních srbských kruhů jako Turci (kteří před několika sty lety Srbsko okupovali).

Antiturkismus u Řeků[editovat | editovat zdroj]

Velmi silný byl a dosud do velké míry zůstává antiturkismus u Řeků, kteří ve válce na počátku 20. let 20. století bojovali; navíc Řecko bylo stejně jako další ostatní země (Bulharsko, Srbsko) pod Osmanskou nadvládou celá staletí. Jednou z ukázek velmi emotivního vztahu mezi oběma národy může posloužit například aféra z roku 2007, kdy na server YouTube zablokoval přístup turecký soud, protože tam řecký uživatel nahrál video, parodizující zakladatele státu Mustafy Kemala Atatürka a po krátké době těchto videí začalo rychle přibývat.[1] Dalším místem ostrých sporů a rostoucí nenávisti je přirozeně i rozdělený ostrov Kypr.

Současný antiturkismus[editovat | editovat zdroj]

Kromě situace v Řecku a na Kypru bývá často kritizováno potenciální členství Turecka v EU.[2][3][4]

V Německu je pak velkým těžištěm antiturkismu velká turecká menšina, žijící hlavně v západních částech země.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zpráva na aktualne.cz ohledně aféry
  2. Článek o turkofobii (bosensky)
  3. Článek od Adama Bartoše a členství Turecka v EU
  4. Více než půl milionů Dánů je proti členství Turecka v EU