Kaple svatého Karla Boromejského (Telč)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kaple svatého Karla Boromejského
u Telče
Kaple sv. Karla Boromejského
Kaple sv. Karla Boromejského
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Vysočina
Okres Jihlava
Obec Telč
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie moravská
Diecéze brněnská
Děkanát telčský
Farnost Telč
Architektonický popis
Architekt Stefan Perti
Výstavba 1670
Další informace
Kód památky 41003/7-5262 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple sv. Karla Boromejského stojí na návrší nad Telčí, při červeně značené turistické cestě na Vanov. Okolo prochází trasa naučných stezek Lipky a Otokara Březiny. Je chráněna jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Osmibokou kapli zasvěcenou sv. Karlu Boromejskému nechala okolo roku 1670 na své náklady postavit hraběnka Františka Slavatová (1609–1676). Autorem kaple je Stefan Perti. Místo pro stavbu nebylo vybráno náhodně. Dne 13. října 1652/1653 zde měl do jedné z vlčích jam spadnout hraběnčin syn Jan Karel Jáchym (1641–1712), z níž ho vytáhli sedláci z Vanova. V říjnu 1672 hraběnka založila fundaci k údržbě kaple, kterou svěřila jezuitské koleji v Telči, kde byl tehdy rektorem Martin Rolle. V roce 1784 za josefinských reforem došlo ke zrušení kaple, ale o dva roky později ji zakoupila Marie Johanna Lichtensteinová a obnovila ji. Do roku 1945 měl údržbu na starost telčský velkostatek, po roce 1945 připadla státu. Od roku 1990 je v majetku města Telč.

Dne 26. září 1961 byl v kapli bleskem zabit telčský kaplan R.D. Vladimír Koukal, který se do ní ukryl před bouřkou (byl novoknězem, od jeho svěcení v den jeho smrti uplynuly pouze tři měsíce a jeden den).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vlčí jáma, do které Karel Jáchym spadl, byla upravena do podoby Božího hrobu, neboť právě zde končila křížová cesta z Telče. Nad ní pak došlo k vystavění kaple s předsíňkou, do níž vede trojice vchodů. Větší z nich ústí přímo do kaple, oba menší naopak do spodní části. V kapli se nachází oltář s obrazem od neznámého autora. Na stropě došlo na výslovné hraběnčino přání k vyobrazení oné události z roku 1653.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-11-05]. Identifikátor záznamu 153094 : kaple sv. Karla Boromejského s křížovou cestou. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]