Synagoga Agudas achim

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Synagoga Agudas achim
Synagoga Agudas achim
Místo
Stát Česko Česko
Kraj Jihomoravský
Okres Brno-město
Obec Brno
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Náboženství judaismus
Dnešní židovská obec Židovská obec Brno
Datum posvěcení 6. září 1945 (opětovné)
Architektonický popis
Architekti Otto Eisler
Stavební sloh funkcionalismus
Výstavba 19351936
Specifikace
Kapacita 184 mužů, 102 žen
Délka 18,5 m
Šířka 15 m
Výška 10,5 m
Stavební materiál železobeton, cihly
Odkazy
Adresa Skořepka 13, Brno
Oficiální web https://www.zob.cz/pamatky/pamatky-v-brne/synagoga/
Kód památky 12992/7-8519 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii Commons

Synagoga Agudas achim je funkcionalistická synagoga v Brně, ve čtvrti Trnitá, v ulici Skořepka 13. Postavena byla v letech 19351936. V roce 2002 byla jedinou svému účelu sloužící synagogou na Moravě a ve Slezsku. Je chráněna jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

V období první světové války docházelo k exodu haličského obyvatelstva do bezpečného vnitrozemí Rakousko-Uherska. Do Brna uprchlo velké množství (dle odhadů 16 000) haličských židů, kteří zde z větší části po vzniku republiky zůstali a významně se podíleli na životě židovské obce. Jedním z jejich hlavních počinů bylo ustavení spolku Agudas achim (Společenství bratří), který vybíral peníze na stavbu nové ortodoxní synagogy. V roce 1932 spolek, zastupovaný Zikmundem Horowitzem, pověřil stavbou nové synagogy brněnského architekta Ottu Eislera. Po Velké a Nové synagoze a Polském templu se jednalo o čtvrtou novodobou brněnskou synagogu. Stavba byla provedena v letech 19351936 rodinnou firmou bratří Artura, Huga a Mořice Eislerových. Během druhé světové války byla synagoga pro náboženské obřady uzavřena a používána jako skladiště, což budovu značně poškodilo. Po skončení války došlo k rekonstrukci a 6. září 1945 byla synagoga znovu vysvěcena. Od té doby slouží svému původnímu účelu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dvorní trakt synagogy v roce 2013

Jedná se o řadovou dvoupodlažní stavbu čtvercového půdorysu. Pro stavbu byl použit železobeton v kombinaci s cihlou a pro zastropení pak železné příhradové nosníky. Uliční (jižní) fasáda má prostou pravoúhlou koncepci, které dominuje jediné čtvercové okno složené ze třiceti dílů; takové okno je i z protilehlé severní dvorní strany. Původní barevné provedení fasády není známo, ale předpokládá se, že byla bílá s modročerveným okenním rámováním.

Chrámový prostor je liturgicky orientován k východu. V prvním podlaží jsou umístěny dřevěné lavice pro muže směřující k aron ha-kodeš, jehož prostor je zvýrazněn mramorovým obložením a nápisem na stěně Od východu slunce až do západu jeho buď velebeno jméno Hospodinovo. Nad nápisem jsou desky desatera a ještě výše hebrejský nápis v překladu říkající Hospodina stále před sebou vidím. Uprostřed chrámového prostoru mezi lavicemi je vyvýšená bima. Ve druhém podlaží se kolem obvodu chrámového prostoru táhne ze tři stran, s výjimkou východní strany se svatostánkem, galerie se 102 sedadly pro ženy. Na stejném podlaží budovy se nachází místnost původně fungující jako studovna, ale dnes využívaná jako zimní modlitebna. K budově ze severní strany přiléhá otevřený dvorek, který se využívá mimo jiné ke stavění suky.

Rekonstrukce[editovat | editovat zdroj]

V roce 2014 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce synagogy, zahrnující opravu střechy, fasád, odvlhčení zdiva a další úpravy. Rekonstrukce s pětimilionovým rozpočtem byla financována z prostředků Evropské unie v rámci projektu Brno židovské.[2] Cílem bylo přiblížit vnější i vnitřní podobu co nejvíce původnímu funkcionalistickému stylu. Do jara 2015 bylo provedeno odvlhčení zdiva, dodána nová střecha, obnovena vnitřní výmalba i vnější fasáda a vyměněny rozvody. V březnu 2015 byla do interiéru osazena nová opona s motivem menory, vyrobená ve Spojených státech amerických podle návrhu Marka Podwala. Poté byla ještě opravena dřevěná podlaha, zhotoveny repliky původních lavic, podlážek a kovových lustrů a vyrobeny zbývající textilie.[3][4] Rekonstrukce byla slavnostně ukončena 17. ledna 2016 uložením nové Tóry.[5][6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-01-01]. Katalogové číslo 121854 : Synagoga. Památkový katalog. MonumNet [1]. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [2]. 
  2. HEGEROVÁ, Veronika. Synagoga. Dočká se velkých oprav, zaplatí je hlavně Unie. Metro. 2013-08-28, s. 7. Brno XXL. ISSN 1211-7811. 
  3. FOLTÁNKOVÁ, Kateřina; FLORIANOVÁ, Hana. Oprava jedinečné funkcionalistické synagogy? Odborníci ji vymalovali namodro. Brněnský deník [online]. 2015-03-02 [cit. 2015-03-16]. Dostupné online. 
  4. TOMANDL, Jan; ČTK. Synagoga v Brně je v polovině obnovy, dnes tam vítali novou oponu. Archiweb [online]. 2015-03-15 [cit. 2015-03-16]. Dostupné online. 
  5. MENŠÍKOVÁ, Miroslava. Dokončení rekonstrukce synagogy Agudas Achim v Brně [online]. Encyklopedie dějin města Brna, rev. 2016-01-30 [cit. 2017-01-01]. Dostupné online. 
  6. HORÁKOVÁ, Veronika. Historický okamžik pro brněnské Židy. Do synagogy uložili posvátnou Tóru. Brněnský deník [online]. 2016-01-17 [cit. 2017-01-01]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KLENOVSKÝ, Jaroslav. Brno židovské. Brno: ERA, 2002. 
  • PELČÁK, Petr; ŠKRABAL, Jindřich; WAHLA, Ivan. (ed.). Otto Eisler. Brno: Obecní dům Brno, 1998. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]