Synagoga Agudas achim

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Synagoga Agudas achim
Synagoga Agudas achim
Synagoga Agudas achim
Místo
MístoBrno, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Základní informace
KrajJihomoravský
OkresBrno-město
Dnešní židovská obecŽidovská obec Brno
Datum posvěcení6. září 1945 (opětovné)
Architektonický popis
ArchitektOtto Eisler
Slohfunkcionalismus
Výstavba19351936
Kapacita184 mužů, 102 žen
Délka18,5 m
Šířka15 m
Výška10,5 m
Stavební materiálželezobeton, cihly
Odkazy
AdresaSkořepka 13, Brno
UliceSkořepka
Oficiální webhttps://www.zob.cz/pamatky/pamatky-v-brne/synagoga/
Kód památky12992/7-8519 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Synagoga Agudas achim je funkcionalistická synagoga v Brně, ve čtvrti Trnitá, v ulici Skořepka 13. Postavena byla v letech 19351936. V roce 2002 byla jedinou svému účelu sloužící synagogou na Moravě a ve Slezsku. Je chráněna jako kulturní památka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

V období první světové války docházelo k exodu haličského obyvatelstva do bezpečného vnitrozemí Rakousko-Uherska. Do Brna uprchlo velké množství (dle odhadů 16 000) haličských židů, kteří zde z větší části po vzniku republiky zůstali a významně se podíleli na životě židovské obce. Jedním z jejich hlavních počinů bylo ustavení spolku Agudas achim (Společenství bratří), který vybíral peníze na stavbu nové ortodoxní synagogy. V roce 1932 spolek, zastupovaný Zikmundem Horowitzem, pověřil stavbou nové synagogy brněnského architekta Ottu Eislera. Po Velké a Nové synagoze a Polském templu se jednalo o čtvrtou novodobou brněnskou synagogu. Stavba byla provedena v letech 19351936 rodinnou firmou bratří Artura, Huga a Mořice Eislerových. Během druhé světové války byla synagoga pro náboženské obřady uzavřena a používána jako skladiště, což budovu značně poškodilo. Po skončení války došlo k rekonstrukci a 6. září 1945 byla synagoga znovu vysvěcena. Od té doby slouží svému původnímu účelu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dvorní trakt synagogy v roce 2013

Jedná se o řadovou dvoupodlažní stavbu čtvercového půdorysu. Pro stavbu byl použit železobeton v kombinaci s cihlou a pro zastropení pak železné příhradové nosníky. Uliční (jižní) fasáda má prostou pravoúhlou koncepci, které dominuje jediné čtvercové okno složené ze třiceti dílů; takové okno je i z protilehlé severní dvorní strany. Původní barevné provedení fasády není známo, ale předpokládá se, že byla bílá s modročerveným okenním rámováním.

Chrámový prostor je liturgicky orientován k východu. V prvním podlaží jsou umístěny dřevěné lavice pro muže směřující k aron ha-kodeš, jehož prostor je zvýrazněn mramorovým obložením a nápisem na stěně Od východu slunce až do západu jeho buď velebeno jméno Hospodinovo. Nad nápisem jsou desky desatera a ještě výše hebrejský nápis v překladu říkající Hospodina stále před sebou vidím. Uprostřed chrámového prostoru mezi lavicemi je vyvýšená bima. Ve druhém podlaží se kolem obvodu chrámového prostoru táhne ze tři stran, s výjimkou východní strany se svatostánkem, galerie se 102 sedadly pro ženy. Na stejném podlaží budovy se nachází místnost původně fungující jako studovna, ale dnes využívaná jako zimní modlitebna. K budově ze severní strany přiléhá otevřený dvorek, který se využívá mimo jiné ke stavění suky.

Rekonstrukce[editovat | editovat zdroj]

V roce 2014 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce synagogy, zahrnující opravu střechy, fasád, odvlhčení zdiva a další úpravy. Rekonstrukce s pětimilionovým rozpočtem byla financována z prostředků Evropské unie v rámci projektu Brno židovské.[2] Cílem bylo přiblížit vnější i vnitřní podobu co nejvíce původnímu funkcionalistickému stylu. Do jara 2015 bylo provedeno odvlhčení zdiva, dodána nová střecha, obnovena vnitřní výmalba i vnější fasáda a vyměněny rozvody. V březnu 2015 byla do interiéru osazena nová opona s motivem menory, vyrobená ve Spojených státech amerických podle návrhu Marka Podwala. Poté byla ještě opravena dřevěná podlaha, zhotoveny repliky původních lavic, podlážek a kovových lustrů a vyrobeny zbývající textilie.[3][4] Rekonstrukce byla slavnostně ukončena 17. ledna 2016 uložením nové Tóry.[5][6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-01-01]. Identifikátor záznamu 121854 : Synagoga. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. HEGEROVÁ, Veronika. Synagoga. Dočká se velkých oprav, zaplatí je hlavně Unie. Metro. 2013-08-28, s. 7. Brno XXL. ISSN 1211-7811. 
  3. FOLTÁNKOVÁ, Kateřina; FLORIANOVÁ, Hana. Oprava jedinečné funkcionalistické synagogy? Odborníci ji vymalovali namodro. Brněnský deník [online]. 2015-03-02 [cit. 2015-03-16]. Dostupné online. 
  4. TOMANDL, Jan; ČTK. Synagoga v Brně je v polovině obnovy, dnes tam vítali novou oponu. Archiweb [online]. 2015-03-15 [cit. 2015-03-16]. Dostupné online. 
  5. MENŠÍKOVÁ, Miroslava. Dokončení rekonstrukce synagogy Agudas Achim v Brně [online]. Encyklopedie dějin města Brna, rev. 2016-01-30 [cit. 2017-01-01]. Dostupné online. 
  6. HORÁKOVÁ, Veronika. Historický okamžik pro brněnské Židy. Do synagogy uložili posvátnou Tóru. Brněnský deník [online]. 2016-01-17 [cit. 2017-01-01]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KLENOVSKÝ, Jaroslav. Brno židovské. Brno: ERA, 2002. 
  • PELČÁK, Petr; ŠKRABAL, Jindřich; WAHLA, Ivan. (ed.). Otto Eisler. Brno: Obecní dům Brno, 1998. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]