Přeskočit na obsah

Josef Chaloupka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Josef Chaloupka
Portrét Josefa Chaloupky od Františka Hlavicy
Portrét Josefa Chaloupky od Františka Hlavicy
Narození4. června 1898
Královo Pole
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí24. ledna 1930 (ve věku 31 let)
Brno-Královo Pole
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníKrálovopolský hřbitov
Povoláníbásník, novinář, spisovatel, učitel, publicista, kritik umění a redaktor
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Náhrobek Josefa Chaloupky na hřbitově v Králově Poli

Josef Chaloupka (4. června 1898 Královo Pole[1]24. ledna 1930 Brno-Královo Pole[2]) byl český básník a novinář.

V roce 1917 vystudoval v Brně učitelský ústav. Po maturitě byl odveden do armády, narukoval na ruskou frontu, kde byl zraněn. Po skončení první světové války začal učit, nejdříve v Měníně u Brna, od roku 1920 až do své předčasné smrti na Rodinné škole sdružení Vesna v Brně. Zemřel (zřejmě nešťastnou náhodou) na otravu svítiplynem.

Od roku 1946 nese jeho jméno královopolská ulice, v níž v roce 1927 bydlel (tehdy se jmenovala Třebízského ul., dnes Chaloupkova).[3]

Jeho jméno nese i nový Dům služeb pro nevidomé Josefa Chaloupky, který stojí od roku 2020 na původním místě domu, který věnoval nevidomým lidem. V roce 1937 jeho vůli vyplnila jeho matka Anna Chaloupková.

Literární dílo

[editovat | editovat zdroj]

V roce 1920, kdy vyšla jeho básnická prvotina Vzplanutí, vstoupil do brněnské Literární skupiny. Její autoři, soustředění kolem časopisu Host, se hlásili většinou k expresionismu. Po rozpadu uskupení v polovině dvacátých let, se stal členem Moravského kola spisovatelů. Spolupracoval rovněž s brněnskými časopisy a novinami. V jeho poezii lze nalézt odraz soudobé proletářské poezie, stopy impresionismu Antonína Sovy i vliv jeho generačního vrstevníka Jiřího Wolkera. Ve svých básnických sbírkách se projevuje jako čistý a upřímný lyrik, lidsky pravdivý. Jeho verše vycházejí z okouzlení okamžikem, pocitu životní tíhy, objevují se i metafyzické úvahy o smyslu života.

Básnické sbírky

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]