Petr Novotný (režisér)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Petr Novotný
Narození9. září 1949 (74 let)
Brno
Povolánírežisér, správní úředník, hudebník a dramatik
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Petr Novotný (* 9. září 1949) je český divadelní režisér a muzikálový producent.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Pochází z divadelní rodiny. Jeho otec Jaroslav Novotný byl režisérem v Pardubicích, matka Jarmila Derková tam hrála, nevlastní otec Jiří Fiala tvořil výpravu představení. Sám ztvárnil na scéně pardubického divadla několik dětských rolí.[1]

Jako režisér začínal činoherními představeními v Karlových Varech a Divadle J.K.T. v Plzni, kde poprvé režíroval také muzikály.

Po úspěchu nastudování Sugar v Hudebním divadle v Karlíně se tam na čtyři roky stal režisérem a uměleckým šéfem. V té době (1986 až 1990) tam režíroval například muzikály Cikáni jdou do nebe, Zahraj to znovu, Same či Funny Girl.

V roce 1992 se v Divadle na Vinohradech začala hrát jeho režijní verze muzikálu Bídníci, která se stala významnou událostí celé divadelní sezóny. Jako producent pak stál za českými premiérami Jesus Christ Superstar a Evity na scéně divadla Spirála v Praze.

V roce 1995 měla na scéně Národního divadla premiéru opera Libuše, která byla jeho operním debutem.[2]

Od roku 1990 byl s výjimkou krátkého angažmá v příbramském divadle bez stálé smlouvy, až se v roce 2008 po několika jednotlivých realizovaných dílech (např. muzikály Pokrevní bratři a My Fair Lady nebo činoherní Romeo a Julie ad.), dohodl na pevnější spolupráci jako kmenový režisér ve Východočeském divadle v Pardubicích.[3]

Dalším významnějším muzikálovým počinem byly Děti Ráje, které s hudbou Michala Davida nastudoval v GoJa Music Hall na pražském Výstavišti v roce 2009. Jeho hudební stránku přirovnal k muzikálu Mamma Mia! na hudbu skupiny ABBA anebo Saturday Night Fever na hity Bee Gees.[4] V roce 2014 režíroval muzikál Fantom opery v GoJa Music Hall, který měl premiéru 13. září 2014.

Činoherní režii se věnoval opakovaně i na scéně vinohradského divadla.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. UHEROVÁ, Jana. Petr Novotný v angažmá v Pardubicích (2008) [online]. Východočeské divadlo Pardubice, 9/2008 [cit. 2011-09-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-11-04. 
  2. Petr Novotný [online]. Národní divadlo : Archiv, [2001]. Dostupné online. 
  3. SLADKÝ, Vítězslav. Petr Novotný zakotvil v Pardubicích. Musical-opereta [online]. 2008-09-17. Dostupné online. 
  4. ŠPULÁK, Jaroslav. Režisér muzikálu Děti Ráje Petr Novotný: Mám rád výzvy. Novinky.cz [online]. Borgis, 2010-04-29. Dostupné online.