Chlum (Králický Sněžník)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chlum
Chlum
Hora Chlum ze západu

Vrchol 1119 m n. m.
Poloha
Světadíl Evropa
Stát ČeskoČesko Česko
Pohoří Králický Sněžník / Podbělský hřbet
Souřadnice
Chlum
Chlum
Hornina sněžnická rula
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chlum (německy Bodenkoppe) je hora v Podbělském hřbetu pohoří Králický Sněžník. Nadmořská výška je 1119 m n. m. Vrchol leží už v Olomouckém kraji, ale těsně za hranicí s Pardubickým krajem, západní svah náleží už do Pardubického kraje. Hora se nachází na jižním konci hřbetu, jižně od hor Podbělka a Slamník. Směrem k jihu až jihozápadu hřeben nadále klesá, západní a východní svahy hory jsou ještě strmější. Hora je převážně zalesněna, místy jsou rozsáhlé imisní holiny.

Hydrologie[editovat | editovat zdroj]

Ze svahů hory odtéká voda do přítoků Moravy, hlavně do Mlýnského potoka a Malé Moravy.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Oblast vrcholu hory leží mimo NPR Králický Sněžník a EVL Králický Sněžník, ale je součástí Ptačí oblasti Králický Sněžník.

Tisícovka?[editovat | editovat zdroj]

Chlum není podle kritérií projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska tisícovkou, ale jen spočinkem Slamníku, protože má velmi malé převýšení od společného sedla (< 5 m).
Další otázkou je přesný výškový údaj. Obvykle se uvádí 1119 m n. m., na mapách Mapy.cz je výška 1118 m n. m. a na mapě CÚZK 1:50 000 je kóta 1116 m n. m., která je na 1:10 000 upřesněna na 1115,8 m n. m., což ale není na vrcholu a navíc na této mapě je okolo vrcholu zakreslena vrstevnice 1120 m n. m.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]