Lubomír Mátl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Doc. Lubomír Mátl
Základní informace
Narození 6. března 1941
Brno
Úmrtí 9.8.2020
Povolání pedagog a dirigent
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lubomír Mátl (* 6. března 1941Brně - 9. srpna 2020 v Praze) byl český sbormistr.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Studoval Janáčkovu akademii múzických umění, kterou ukončil v roce 1965 v oboru dirigování sboru, v roce 1967 v oboru dirigování orchestru. Jeho habilitace proběhla v roce 1994 na JAMU v Brně – byl jmenován docentem.

Sbormistrovká činnost[editovat | editovat zdroj]

V roce 1981, po 23 letech činnosti sbormistra Josefa Veselky, převzal Lubomír Mátl, Veselkův žák, řízení Pražského filharmonického sboru, v jehož čele jako sbormistr stál v letech 1981–1990. Za jeho desetileté éry natočil Pražský filharmonický sbor kupříkladu Stabat Mater a Requiem Antonína Dvořáka s dirigentem Wolfgangem Sawallischem, kantátové dílo Johanese Brahmse s Giuseppe Sinopolim a pravidelně účinkoval na Rossiniho operním festivalu v Pesaru. Gramofonové nahrávky s Českou filharmonií získaly mezinárodní ceny v Paříži, Berlíně a Tokiu a sbor dále nahrál i některé exkluzivní operní snímky.

Vystupoval s řadou předních sborů a orchestrů doma i v zahraničí, nahrál velké množství skladeb pro firmy Supraphon, Deutsche Gramophon, Naxos, Fonitcetra, Panton a jiné. Lubomír Mátl byl dlouholetým dirigentem Pěveckého sdružení moravských učitelů.

Byl ženatý s hudební teoretičkou Jiřinou Mátlovou, s níž měl šest dcer:

všechny se prosadily v hudebním světě.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]