Přeskočit na obsah

Milan Uherek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Milan Uherek
Narození23. prosince 1925
Bzenec
Úmrtí9. srpna 2012 (ve věku 86 let)
Nová Paka
Alma materFilozofická fakulta Masarykovy univerzity
Povoláníhudební skladatel a sbormistr
OceněníCena Františka Lýska (1988)
Čestné občanství města Liberec (1991)
Čestné občanství města Šumperka (2001)
medaile Města Liberec (2006)
ChoťJiřina Uherková
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Milan Uherek (23. prosince 1925 Bzenec9. srpna 2012 Nová Paka),[1] byl český sbormistr, pedagog, klavírista a hudební skladatel. Byl spoluzakladatelem libereckého dětského pěveckého sboru Severáček, se kterým společně se svou ženou Jiřinou Uherkovou získali četná mezinárodní ocenění a absolvovali stovky koncertů v tehdejším Československu i v zahraničí. Působil také jako operní sbormistr v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, lektor sbormistrovských seminářů, zasedal v porotách mezinárodních sborových soutěží.

Životopis

[editovat | editovat zdroj]

Milan Uherek se narodil v Bzenci 23. prosince 1925 Josefu Uherkovi a Marii Uherkové, rozené Švarcové. Odmala byl obklopen hudbou, v rodině i v obecné škole se často zpívaly lidové písně. Odtud také pramenila Uherkova celoživotní láska k lidové, převážně moravské písni, která se později odrazila v jeho kompoziční práci. První hudební průpravu získal u regenschoriho kostela v Tovačově, kde později na kůru vypomáhal hrou na varhany. Jako sedmiletý se začal učit hrát na housle, později na klavír.

Po maturitě na reálném gymnáziu v Přerově pokračoval v roce 1945 studiem na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, obory filozofie a čeština, později začal studovat hudební vědu a hudební výchovu. V klavírní hře pokračoval u Samo Kováře, jako asistent sbormistra Viléma Steinmanna začal pracovat s pěveckým sborem Opus a zapsal se na jednoroční kurz kompozice na Janáčkově akademii múzických umění, kde byl žákem Viléma Petrželky.

Po studiích se seznámil s Jiřinou Nyklovou, studentkou pedagogické fakulty a v roce 1953 si ji vzal za ženu. Protože po studiích nenašel v Brně adekvátní uplatnění, přijal v roce 1954 místo sbormistra opery v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Jiřina získala místo učitelky na základní škole v Orlí ulici, kde založila pěvecký sbor Radost, se kterým jí Milan Uherek vypomáhal jako klavírní korepetitor a aranžér lidových písní. V roce 1958 se manželé rozhodli přeměnit školní sbor na sbor celoměstský s názvem Severáček. Tento sbor se stal pod vedením manželů Uherkových jedním z nejlepších dětských sborů tehdejšího Československa.

Milan Uherek byl vedle své sbormistrovské a dirigentské práce častým hostem mezinárodních sborových porot, působil jako poradce mnoha pěveckých sborů, pianista a korepetitor. Jako hudební skladatel komponoval především pro dětské sbory, upravil desítky lidových písní a psal scénickou hudbu pro libereckou činohru. V Severáčku, který do té doby získal přes třicet prvenství na domácích i světových soutěžích a koncertoval v Evropě, Asii i Americe, působil až do roku 1997, kdy předal jeho vedení manželům Pálkovým a ve sboru působil jako umělecký poradce.

Zemřel po dlouhé nemoci v Nové Pace 9. srpna 2012 ve věku 87 let.[2][3]

Milan Uherek a Severáček

[editovat | editovat zdroj]

Úspěchy Severáčku v tuzemských i zahraničních sborových soutěžích do roku 1997

[editovat | editovat zdroj]
1994 Neerpelt (Belgie) 1. cena Summa cum laude
Cantonigros (Španělsko) 1. cena, Cena publika
1993 Arezzo (Itálie) 2. cena
1992 Neerpelt (Belgie) 1. cena Cum laude
1991 Nantes (Francie) 1. cena
1984 Cantonigros (Španělsko) 2x 1. cena
1983 Tours (Francie) 3x 1. cena, Cena publika
1981 Kladno 1. cena
Varna (Bulharsko) 2. cena, Cena pro nejlepšího sbormistra
1980 Olomouc 1. cena
Kladno 1. cena
Neerpelt (Belgie) 1. cena
1979 Arezzo (Itálie) 2. cena
Barcelona (Španělsko) 1. cena
1976 Kladno 1. cena
1975 Svitavy 1. cena
Kladno 1. cena
1973 Celje (Jugoslávie) 1. cena
1971 Svitavy 1. cena
Pardubice 1. cena
1970 Neerpelt (Belgie) 1. cena
1968 Neerpelt (Belgie) 1. cena
1967 Havířov 1. cena
1966 Neerpelt (Belgie) 1. cena
1962 Bratislava 2. cena
1961 Praha 1. cena
1959 Praha 3. cena

Další úspěchy

[editovat | editovat zdroj]
  • stovky koncertů Severáčku po celém Československu i v zahraničí vč. Asie a Ameriky
  • pravidelný koncertní cyklus Severáčku Zpíváme maminkám, později Jarní koncert Severáčku v libereckém Divadle F. X. Šaldy
  • pravidelná natáčení v Československém rozhlasu, Československé televizi
  • pravidelná spolupráce Severáčku v operních představeních Divadla F. X. Šaldy v Liberci
  • účast na předních hudebních festivalech, mj. Pražském jaru
  • vydané hudební nosiče: SP Úsměvy Severáčku, LP Elce pelce kotrmelce, LP Severáček, LP Janáček Folk Nocturnes, CD Severáček, CD Atheneum Kamerorchest
  • TV dokument o Severáčku Zkouška na koncert (režie Viktor Polesný, 1979)[1]

Milan Uherek - hudební skladatel

[editovat | editovat zdroj]

Milan Uherek komponoval především pro dětské sbory a upravil nejen pro Severáček desítky lidových písní. Byl též autorem scénických hudeb pro libereckou činohru.

Komponovat začal již v dětství, např. jako jedenáctiletý upravil pro housle a klavír suitu lidových písní nazvanou Své drahé mamičce k svátku. Ačkoli v jeho tvorbě nalezneme i instrumentální hudbu, těžištěm jeho díla je tvorba vokálně-instrumentální. Tvorba Milana Uherka vznikala mj. i z praktické potřeby, ať již Severáčku a jeho přípravných oddělení, či na objednávku jiných sborů.

Z jeho cyklů pro dětský sbor a klavír se uvádějí např. Hrátky se zvířátky, Od jara do zimy, Maminka mi ráda zpívá ad. Z desítek úprav lidových písní např. cyklus Jarní trojlístek, Líto, líto zelený či několik cyklů úprav vánočních koled, např. Kolednice idú, Ten vánoční čas, Koledujte s námi I a II ad. Mnohé ze scénických hudeb, které komponoval pro činohru Divadla F. X. Šaldy, později přepracoval pro dětský sbor, např. písně ze hry J. Radičkova My, vrabčáci (cyklus Vrabčí písničky) nebo hudbu k inscenaci Komedie o umučení našeho pána Ježíše Krista, kterou později zadaptoval do suity s názvem Hosana pro dětský sbor, lesní roh, violu a klavír.

Samostatnou kapitolu tvoří adaptace (transkripce) a parafráze pro dětský sbor. Milan Uherek jako sbormistr Severáčku předkládal dětským zpěvákům nejen skladby určené pro dětský sbor, ale rozhodl se jim rozšířit hudební obzor i o skladby, které původně do repertoáru dětských sborů nepatřily (např. ženské a smíšené sbory atp.). Jako skladatel a aranžér upravoval pro děti skladby středověku, renesančního a barokního období. Transkripce z instrumentálních skladeb opatřoval vlastním textem (např. Bach, Händel), skladby z cizích jazyků přeložil a přebásnil. Z barokní hudby např. upravil pro dětský sbor tři preludia z Temperovaného klavíru J. S. Bacha nebo Air, Sarabandu a Menuet z klavírních suit G. F. Händela. Připravil také k vydání sborníky renesančních autorů, v nichž upravil původní čtyřhlasou sazbu SATB na čtyřhlasý dětský sbor SSAA a většinu textů přebásnil do češtiny[4][5]

  1. Profil v databázi Národních autorit ČR. [cit. 27. 3. 2021]
  2. PÁLKOVÁ, Silvie. Pedagogický přístup sbormistra Milana Uherka k dětským zpěvákům. Ars et education V. – CD-zborník vedeckých príspevkov. 2019, s. 57–62. 
  3. PÁLKOVÁ, Silvie. Sbormistr Milan Uherek v textech a publikacích. Aura musica. 2019, roč. 11, s. 92–96. Dostupné online. 
  4. UHEREK, Milan. Zpívej a hraj – Světská polyfonie pro dětské sbory. Klatovy: Okresní kulturní středisko, 1982. 
  5. UHEREK, Milan. Světská polyfonie pro dětské a dívčí sbory. Olomouc: Park kultury a oddechu, 1990. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • ČANČÍKOVÁ, Anna. Milan Uherek, skladatel. Hradec Králové, 2009. Diplomová práce. Univerzita Hradec Králové. Pedagogická fakulta.
  • HLAVÍNOVÁ, Kateřina. Specifikace sbormistrovské práce manželů Uherkových. Ústí nad Labem, 2009. Diplomová práce. Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Pedagogická fakulta. Katedra výchov uměním.
  • MIKEŠOVÁ, Lenka. Sborová tradice v Liberci a podíl učitelů. Hradec Králové, 1987. Diplomová práce. Pedagogická fakulta v Hradci Králové. Katedra hudební výchovy.
  • PÁLKOVÁ, Silvie. Pedagogický přístup sbormistra Milana Uherka k dětským zpěvákům. In: Ars et educatio V. – CD-zborník vedeckých príspevkov. Ružomberok: VERBUM - vydavateľstvo Katolíckej univerzity v Ružomberku, 2019. s. 57-62. ISBN 978-80-561-0692-1
  • PÁLKOVÁ, Silvie. Sbormistr Milan Uherek v textech a publikacích. In: Aura musica 11/2019. Ústí nad Labem: Pedagogická fakulta Univerzity J. E. Purkyně, 2019. s. 92-96 ISSN 1805-4056.
  • ROSŮLKOVÁ, Gabriela. Osobnost Milana Uherka jako zakladatele dětského pěveckého sboru Severáček. Praha, 2010. Diplomová práce. Univerzita Karlova. Pedagogická fakulta. Katedra hudební výchovy. dostupné online
  • STRNAD, Štěpán. Milan Uherek – odkaz dětem. Semily, 2018. Ročníková práce z dějepisu. Gymnázium Semily.
  • UHEREK, Milan. Severáček vypravuje: svědectví o třiceti letech jednoho dětského sboru. Praha: Práce, 1988.
  • UHERKOVÁ, Jiřina a UHEREK, Milan. 10 let Severáčku. Liberec: Severáček, dětský pěvecký sbor ODPM, 1968.
  • ZAPLETAL, Jiří a UHEREK, Milan. Milan Uherek vypráví o Severáčku, o divadle, o sobě. Praha: Thalia, 1997. ISBN 80-900684-5-6.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]