Dobře temperovaný klavír

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Dobře temperovaný klavír je označení dvou cyklů skladeb Johanna Sebastiana Bacha psaných pro "clavier" (=klávesový nástroj, v baroku nejčastěji cembalo). V každém cyklu jsou zastoupeny skladby ve všech tóninách, pro každou tóninu je zde preludium a fuga. Dobře temperovaný klavír I. čítá 24 skladeb (BVW 846-869). Dobře temperovaný klavír II. čítá též 24 skladeb (BVW 870-893). Preludia a fugy v každém dílu jsou řazeny chromaticky vzestupně v dur i moll: C dur, c moll, Cis dur, cis moll, D dur, d moll...

Skladby napsal Bach v době, kdy se ujímalo rovnoměrně temperované ladění. Skladby ukazovaly, jak je možné využívat různých tónin ke zvýraznění stylu skladby a upozornit, že s nástupem rovnoměrného temperování hudba tuto možnost ztrácí. Skladba zahraná na rovnoměrně temperovaném nástroji zní běžnému posluchači bez aboslutního sluchu stejně bez ohledu na to, v jaké tónině se zahraje. Jasně slyšitelný rozdíl zůstává pouze mezi dur a moll.

Nahrávky[editovat | editovat zdroj]

Bachův Temperovaný klavír náhrála řada interpretů na různé nástroje:

Wanda Landowska (cembalo), Tatiana Nikolayeva (klavír), Helmut Walcha (cembalo), Glenn Gould (klavír), Gustav Leonhardt (cembalo), Sviatoslav Richter (klavír), Zuzana Růžičková (cembalo), Friedrich Gulda (klavír), Louis Thiry (varhany), Ton Koopman (cembalo), Keith Jarrett (cembalo, klavír), Jaroslav Tůma (clavichord), Robert Levin (klavír, clavichord, varhany), Vladimir Ashkenazy (klavír) a další.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]