Kostel Narození Panny Marie (Velké Bílovice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel Narození Panny Marie
ve Velkých Bílovicích
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajJihomoravský kraj
OkresBřeclav
ObecVelké Bílovice
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézebrněnská
DěkanátBřeclav
FarnostVelké Bílovice
Statusfarní kostel
Užívánípravidelné
Současný majitelfarnost Velké Bílovice
Zasvěcenínarození Panny Marie
Architektonický popis
Stavební slohbaroko
Výstavba1764–1765
Další informace
AdresaŽerotínovo nám. 232
691 02 Velké Bílovice
UliceŽerotínovo nám.
Kód památky45234/7-1783 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Narození Panny Marie ve Velkých Bílovicích je římskokatolický farní kostel v jihomoravské obci Velké Bílovice v okrese Břeclav. Stojí na mírném návrší zvaném Tabačov. Je chráněn jako kulturní památka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel Narození Panny Marie

Kostel byl postaven v letech 1764–1765 na místě původního českobratrského kostela postaveného majitelem panství Janem ml. ze Žerotína roku 1564.

V roce 1781 byla k severní straně presbytáře kostela přistavěna nová kaple, přístupná vnitřním točitým schodištěm při její západní straně. V roce 1816 byl celý kostel opravován. V roce 1879 byla báň kostela opatřena novým křížem, při této příležitosti byla do ní vložena pamětní listina s podpisy všech přítomných. Roku 1889 se ve zdivu objevily povážlivé trhliny, kostel byl proto uzavřen. Stavební práce trvaly asi 2 roky. V roce 1925 dostal kostel novou střechu, nová okna s malovanými skly a byl vymalován interiér. Při přechodu fronty 14. dubna 1945 byl kostel těžce poškozen dělostřelbou. V červnu 1947 proto žádal místní Kostelní konkurenční výbor Ministerstvo školství a osvěty o subvenci na jeho opravy. Ta byla poskytnuta a obnova začala v roce 1950. Další opravy se uskutečnily v 60. a 80. letech.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kostel představuje jednolodní orientovanou stavbu na východě ukončenou polygonálním závěrem kněžiště s obdélnou sakristií při jeho jižní stěně. K severní straně kněžiště přiléhá patrová kaple s točitým schodištěm. Západnímu průčelí je na osu představena mohutná vysoká čtyřboká věž s hlavním vstupem do kostela, v koutě při jižní straně věže je situována půlválcová schodišťová věž ukončená plochou stříškou nad hlavní římsou. Průčelí je prolomeno na osu pravoúhlým vchodem. Po obou stranách věže je fasáda završena volutovými křídly štítu. Třípatrová věž je členěna v jednotlivých podlažích kordonovou římsou a v každém patře arkaturou, v níž je po jedné okenní ose. Nad oknem třetího patra je umístěn kruhový hodinový ciferník. Věž je zastřešena čtyřbokým jehlanem a završena makovicí s křížem. Zaklenuta je v prvním patře zrcadlovou klenbou s profilovanou fabionovou římsou při její patě a s jednoduchými geometrickými obrazci ve štuku. Další patra jsou zastropena dřevěnými trámovými stropy. Předsíň v podvěží je zaklenuta ploše valenou klenbou se dvěma dvojicemi protilehlých lunet s ostrými hranami.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-06-17]. Identifikátor záznamu 157665 : kostel Narození Panny Marie. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Malovaný kraj. č. 4, r. 1995, s. 38.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]