Kostel svatého Jana Nepomuckého (Ostrava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Farní kostel
svatého Jana Nepomuckého
Kostel svatého Jana Nepomuckého.JPG
Místo
StátČeskoČesko Česko
ObecOstrava, Stará Bělá
Souřadnice
Kostel svatého Jana Nepomuckého (Ostrava) (Česko)
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézeostravsko-opavská
DěkanátOstrava
FarnostOstrava - Stará Bělá
Statusfarní kostel
Datum posvěcení14. června 1801
Architektonický popis
Výstavba60. léta 18. století1779
Další informace
AdresaBlanická
724 00  Ostrava - Stará Bělá
Oficiální webhttp://starabela.farnost.cz/kostelsb.htm
Kód památky20249/8-714 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Jana Nepomuckého se nachází v ostravském městském obvodě Stará Bělá. Stavba kostela, postaveného pravděpodobně podle návrhu příborského stavitele Václava Röhricha, byla dokončena a vysvěcena na přelomu 18. a 19. století.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stojí poblíž místa bývalého kostela svatého Mikuláše, na kterém se nyní nachází hřbitov. Ten byl v roce 1790 stržen. Nový jednolodní kostel se stavěl od 60. let 18. století do roku 1779. Záhy po dostavbě se však objevily trhliny a okolí kostela muselo být odvodněno. Spolu s odvodněním a opravami byla postavena fara a zřízen hřbitov. Slavnostního vysvěcení se kostel dočkal až v roce 1801, konkrétně 13. a 14. července. Během svěcení byly do oltáře uloženy ostatky svatého Urbana, svatého Vitalise a svaté Korony. Časté vichřice v letech 18331834 vychýlily věž natolik, že byla nutná její oprava. V roce 1862 byly do věže instalovány hodiny a v roce 1899 byla přistavěna kaple.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stavba kostela sv. Jana Nepomuckého je orientovaná ve směru východ – západ, nachází se na vyvýšeném místě ve středu obce Stará Bělá. Kostel je jednolodní pozdně barokní stavba obdélníkového půdorysu, ke které byla přistavěna sakristie na východní straně kněžiště a kaple na západní straně lodi. Stavba délky 28,45 m a šířky 14,07 m je vysoká 14,86 m. V hlavním průčelí na jižní straně se nachází hranolová věž vysoká 37 m s hodinami. Věž je ukončena pozdně barokní polygonální helmicí. Po stranách hlavního vchodu na jižní straně kostela jsou umístěny niky se sochami sv. Cyrila a Metoděje. Na severní straně kostela je nika se sochou sv. Jana Nepomuckého, patrona kostela.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]