Jan Tiray

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jan Tiray
Jan Tiray
Jan Tiray
Narození23. října 1858
Velká Bíteš
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí25. července 1925 (ve věku 66 let)
Zbraslav
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánípedagog, středoškolský učitel, archivář, hudebník, historik a muzeolog
Témataškolství, muzeologie, archivnictví, regionální dějiny a hudba
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Tiray (23. října 1858 Velká Bíteš[1]25. července 1925 Zbraslav) byl učitel, hudebník a autor spisů z oboru historie, zeměpisu, vlastivědy a pedagogiky.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po studiu reálného gymnázia absolvoval Učitelský ústav v Brně, kde byl jedním z jeho pedagogů i Leoš Janáček. Jako začátečník učil ve Velké Bíteši na škole při Učitelském ústavu v Brně. Od roku 1889 učil na dívčí měšťanské škole v Telči a roku 1891 zde byl ředitelem. V letech 1902-1919 působil jako kustod telčského městského muzea. Za 42 let své učitelské kariéry zavedl mnoho novinek, pořádal přednášky pro učitele a vylepšoval výuku. Mimo jiné se stal průkopníkem výchovných koncertů pro mládež.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Bohatá byla také jeho publikační činnost. Napsal více než dvě desítky knih, z nichž nejvýznamnější je metodická publikace Vyučování zeměpisu na školách národních. Mezi jeho ostatní pedagogicky zaměřené práce patří: Žákovská knihovna, Duch vyučování, Vyučuj zajímavě atd. Také se zaměřil na psaní rozsáhlých článků s historickou tematikou, které byly publikovány v řadě časopisů. Pro region Vysočina jsou významná hlavně díla jako Telecký okres (1913), Pojmenování náměstí a ulic v Telči (1898). Napsal i stať Telč do Ottova slovníku naučného. Tiray se také hodně věnoval hudbě. V Telči vedl chrámový sbor. Napsal trojdílný Zpěvník pro žactvo škol středních. Byl autorem písní, koled a klavírních skladeb. Prosadil se také jako muzejník, když pro telčské muzeum vypracoval první evidenční systém sbírek. Za svou pedagogickou a muzejní činnost byl vyznamenáván už za svého života.

Jan Tiray zemřel 25. července roku 1925 v Praze a pohřben byl do rodinné hrobky ve Velké Bíteši.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]