Kostel Jména Ježíš (Telč)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Jména Ježíš
v Telči
Kostel Jména Ježíš
Kostel Jména Ježíš
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Vysočina
Okres Jihlava
Obec Telč
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie moravská
Diecéze brněnská
Děkanát telčský
Farnost Telč
Odkazy
Ulice náměstí Zachariáše z Hradce
Kód památky 23246/7-5249 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Jména Ježíš je římskokatolický chrám ve městě Telč v okrese Jihlava, součást areálu bývalé jezuitské koleje. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1] Je filiálním kostelem telčské farnosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Chrám byl vybudován v době, kdy již byla část telčského jezuitského areálu dokončena. Jezuité zpočátku k bohoslužbám využívali blízký farní kostel svatého Jakuba, ke stavbě svého přistoupili pravděpodobně v roce 1663. Dokončen v roce 1667, stavitelem byl Ital Stefano Perti pravděpodobně podle cizího návrhu, chrám byl vysvěcen téhož roku olomouckým biskupem Karlem II. z Lichtenštejna-Kastelkornu. Jedná se o raně barokní kostel se sálovou dispozicí a s bočními kaplemi, který je do náměstí obrácen netypicky boční fasádou s kamenným portálem. Ze severní i jižní strany pravoúhlého presbytáře se nachází dvě hranolové věže, mezi nimiž byla otevřená arkáda (po jejím objevu byla v roce 1996 rekonstruována jako slepá), která sloužila pro meteorologická pozorování, uváděna je však i světská vyhlídka na město. Samotný kostel stojí v severovýchodním rohu bývalé jezuitské koleje, na místě staré fary a školy. K jeho východnímu průčelí tvořenému kněžištěm bylo v letech 1702–1703 přistavěno jezuitské gymnázium.[2][3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-11-02]. Identifikátor záznamu 134240 : Kostel Jména Ježíš. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. FOLTÝN, Dušan, a kol. Encyklopedie moravských a slezských klášterů. Praha: Libri, 2005. ISBN 80-7277-026-8. S. 675–679. 
  3. Kostel Jména Ježíš, jezuitský kostel [online]. Farnost-telc.cz [cit. 2013-11-02]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GORYCZKOVÁ, Naděžda; BLÁHA, Jiří; BLÁHOVÁ, Lucie; DOSTÁLOVÁ, Jana; INDROVÁ, Martina. Průvodce architekturou Telče. Telč Architecture Guide. Příprava vydání Naděžda Goryčková. Praha: Národní památkový ústav, generální ředitelství, 2015. 368 s. ISBN 978-80-7480-035-1. S. 91-93. (česky a anglicky) 
  • HAMRLOVÁ, Anna. Calices arte et pretio exquisitos: Liturgické stříbro kostela Jména Ježíš v Telči z pohledu kostelních inventářů a účtů. Průzkumy památek. 2018, roč. 25, čís. 1, s. 71–86. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]