Daniel Gran

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Daniel Gran
Daniel Gran.jpg
Narození 22. května 1694
Vídeň
Úmrtí 16. dubna 1757 (ve věku 62 let)
Sankt Pölten
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Daniel Gran (22. května 1694 Vídeň16. dubna 1757 St. Pölten) byl rakouský freskař a malíř malující závěsné i oltářní obrazy. Patří k významným představitelům klasicizujícího směru rakouského malířství druhé čtvrtiny 18. století.

Život[editovat | editovat zdroj]

Daniel Gran se narodil ve Vídni 22. května 1694. V roce 1719 podnikl cestu do Itálie, kterou mu umožnil kníže A. F. Schwarzenberg. Studoval zejména u Sebastiana Ricciho v Benátkách a u Francesca Solimeny v Neapoli, poučil se rovněž na vrcholném italském baroku a římském klasicismu. 1723 se vrátil do Vídně a byl činný zejména pro Schwarzenberky, 1727 jmenován dvorním malířem. Ovlivnil nejen své současníky, ale i následující generaci. Skonal 16. dubna 1757 v St. Pöltenu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jeho hlavní význam spočívá v nástropních malbách, v nichž čerpal ze svého studia v Itálii a rovněž z francouzského umění. Vzdělaný v ikonologii, sestavoval často sám programy svých kompozic. Široký ohlas získal zejména jeho oltářní obraz v kostele sv. Karla Boromejského ve Vídni (1736). Vedle nástropní malby Zemského domu v Brně se dochovala malba v rondelu jihozápadní věže v klášteře Hradisko u Olomouce (1739), dále oltářní obrazy v Čechách na panství Schwarzenberků (Ondřejov u Č. Krumlova, Telč, aj.)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]