Saša Gr.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Saša Gr.
Saša Gr. v roce 2017
Saša Gr. v roce 2017
Narození31. října 1977 (45 let)
Nové Město na Moravě, Československo
Povoláníspisovatel
Národnostčeská
StátČeskoČesko Česko
Obdobíkonec 20. a začátek 21. století
Témataliteratura a masové medium
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Saša Gr. (občanským jménem Alexandr Králík,[1] * 31. října 1977, Nové Město na Moravě) je český básník, prozaik, výtvarník a literární organizátor a nakladatel.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 31. října 1977 v Novém Městě na Moravě. Vyučil se umělecko-řemeslným keramikem (SOU Umělecko-řemeslné výroby, Praha). Později maturoval z ekonomie (SOŠ Profes, Praha) Vystřídal řadu povolání, od roku 2011 provozuje Antikvariát MLHA ve Žďáru nad Sázavou. Od roku 2016 je spolumajitelem a šéfredaktorem nakladatelství MLHOVINA s.r.o. V roce 2021 otevřel ve spolupráci se Zámkem Žďár nad Sázavou Keramický ateliér Saši Gr.

Zabývá se literární tvorbou, píše zejména poezii a experimentální či humoristické prózy. Od roku 2021 se souběžně věnuje také svému původnímu řemeslu – keramice – v rámci projektu Chytrá ruka na Zámku Žďár nad Sázavou. Kromě vlastní umělecké tvorby tu také vede kurzy keramiky pro veřejnost.

Tvorba a ostatní aktivity[editovat | editovat zdroj]

Publikoval v mnoha časopisech. Spoluautorsky se podílel na knize Rádce pro začínající spisovatele, novináře a překladatele. (Mezera, 2007) V lednu 2013 vyšel v Nakladatelství Marek Belza jeho básnický debut Jede medička na sáňkách. Koncem roku 2016 vydalo nakladatelství MLHOVINA jeho druhou knihu s názvem Matoucí encyklopedie. Jde o soubor humoristických hesel, v nichž si dělá autor legraci z lidských vlastností, politiky, ekologie, i běžných věcí kolem nás.

2. května 2018 přinesly Lidové noviny článek o Facebookové skupině s názvem Když si prdne myš... Na výzvu Saši Gr. zde lidé přispívali dvojveršími na téma prdění různých zvířat. Nakladatelství MLHOVINA dle článku připravuje vydání knihy sestavené z nejlepších dvojverší vzniklých v této skupině.

Saša Gr. se věnuje také výtvarné tvorbě. Ilustroval knihu Marcela Babczynského Šeptání ďábla (Mezera, 2008) vystavoval kresby a drobné keramické plastiky aj.

Je zakladatelem českého paraliterárního hnutí, které dlouhodobě kritizuje Patafyziku pro její nekoncepční qazi-absorpční argumentační vyprázdněnost. Je také organizátorem prvních tří mezinárodních Paraliterárních konferencí.

Vyjadřuje se také k politice, zejména prostřednictvím pravidelného sloupku v Deníku Referendum.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Saša Gr.. Deník Referendum [online]. Vydavatelství Referendum, s. r. o. [cit. 2020-03-30]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]