Pierre de Lasenic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pierre de Lasenic
Pierre de Lasenic
Rodné jméno Petr Kohout
Narození 17. května 1900
Brno
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 23. června 1944 (ve věku 44 let)
Káraný
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pierre de Lasenic (17. května 1900 Brno[1] - 23. června 1944 Káraný) alias Petr z Lásenice, vlastním jménem Petr Pavel Kohout byl nejvýraznější postavou českého hermetismu v období mezi oběma světovými válkami.

Petr Kohout vystudoval obchodní akademii v Praze. Po maturitě narukoval k leteckému pluku do Kbel a dosáhl během své vojenské služby u letectva hodnosti četaře. V listopadu 1929 se přestěhoval k Josefu Adamírovi do Prahy na Vinohradech, který stál u počátků českého hermetického hnutí na přelomu 19. a 20. století a udržoval úzké kontakty s pařížskými martinisty. Po pobytech ve Francii, Alžíru, Egyptě, Indii, na Madagaskaru a jinde se vrací 1937 do Prahy. Během svých zahraničních pobytů se Lasenic mimo jiné podílel na rekonstrukci chrámu Angkor Vat, v Paříži založil lóži Universalia.

Zdá se, že Lasenicův zájem o hermetismus vznikl velmi brzo. Již z roku 1926 je známa jeho přihláška do martinistické lóže Simeon v Praze (ze které ovšem téhož roku vystoupil). Poté se zabýval něčím, což by bylo možno nazvat experimentální magií, roku 1938 zakládá v Praze Horev-klub a martinistickou lóži Paragava. Lasenicův zájem se však vždy soustředil na mystiku starého Egypta. K této tematice vydal několik spisů, mimo jiné o egyptském bohu Hermu Trismegistovi (jehož tzv. Smaragdovou desku přeložil do češtiny).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]