Zdeněk Sova (veterinář)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdeněk Sova
Narození 5. října 1924 nebo 7. října 1924
Třebíč
Úmrtí 1998 (ve věku 73–74 let) nebo 19. listopadu 1998 (ve věku 74 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Zdeněk Sova (5. října 1924, Třebíč1998 [1] ) byl český veterinární lékař a profesor.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Zdeněk Sova vystudoval obor veterinární lékařství, promoval na Veterinární univerzitě v Brně v roce 1950. Do roku 1955 působil jako vojenský veterinář, následně pět let působil ve Veterinárním ústavu v Praze. Od roku 1960 pak působil na Vyšší zemědělské škole v Praze. Byl dlouholetým vedoucím katedry fyziologie živočichů na zemědělské univerzitě, roku 1976 převzal vedení katedry biologických základů živočišné výroby. Organizoval vědecké konference o fyziologii užitkových ptáků. Mezi lety 1965 a 1970 byl zástupcem děkana fakulty a v letech 1976–1985 byl prorektorem univerzity.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Ve své vědecké práci se zabýval především fyziologií zvířat. Postupně se jeho výzkum zaměřil na problematiku onemocnění jater u koní, fyziologie a patologie drůbeže, výživu zvířat a vlivu potravinových náhrad na chování enzymů a složení krve. Konkretizoval mechanismus bilirubinémie u koní. Vydal (jako autor či spoluautor) více než 500 vědeckých prací v češtině a cizích jazycích, včetně článků v prestižních vědeckých časopisech (Zentralblatt für Veterinärmedizin, "Schweizer Archiv für Tierheilkunde", "Comparative Biochemistry and Physiology"), publikoval učebnice, skripta a referáty.

Sova inicioval spolupráci Vysoké školy zemědělské v Praze s Zemědělskou akademií v Krakově. Jako uznání za své zásluhy pro Krakovskou univerzitu, stejně jako za vědecké úspěchy, dne 5. září 1985 obdržel čestný doktorát na Zemědělské univerzitě v Krakově. Byl jmenován do Výboru pro živočišnou výrobu Československé akademie věd a byl členem mnoha akademií a vědeckých společností.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Tomeš Josef: Český biografický slovník XX. století. III. díl Q-Ž. 1999. . On-line

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

  • Stanisław Bobek, Zdeněk Sova. Doctor scientiarum naturalium honoris causa , v: Doktorzy honoris causa Studium, Wydzialu Rolnivzego UJ, Akademii Rolniczej im. H. Kołłątaja w Krakowie i pracownicy Wydzialu Rolniczego UJ, Akaemii Rolniczej im. H. Kołłątaja v Krakowie, doktorzy honoris causa innych uczelni (redaktor Zdzisław Kosiek ), Akademia Rolnicza im H. Kołłątaja v Krakově, Krakov 1991, s. 73–75 (s fotografií)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zdeněk Sova na polské Wikipedii.