Bohumír Štědroň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof. PhDr. Bohumír Štědroň, DrSc.
Narození30. října 1905
Vyškov
Úmrtí24. listopadu 1982 (ve věku 77 let)
Brno
Místo pohřbeníÚstřední hřbitov v Brně
Povoláníklavírista, pedagog, spisovatel a muzikolog
DětiBohumír Štědroň
PříbuzníVladimír Štědroň (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Bohumír Štědroň (30. října 1905 Vyškov24. listopadu 1982 Brno) byl český klavírista, hudební vědec, publicista a pedagog, strýc hudebního skladatele a pedagoga Miloše Štědroně a herce a zpěváka Jiřího Štědroně a otec prognostika doc. RNDr. Bohumíra Štědroně, CSc., a dědeček českého právníka doc. JUDr. Ing. Bohumíra Štědroně, Ph.D., LL.M., MBA. Po dokončení studií na gymnáziu začal pracovat jako učitel. Později studoval dějepis a zeměpis v Brně, vedle toho se věnoval studiu hudby. Během války učil na brněnské konzervatoři, později externě na pražské AMU. Vedle hry na klavír rovněž zpíval a působil jako dirigent.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Hudebnická rodina[editovat | editovat zdroj]

Bohumír Štědroň se narodil 30. října 1905 do velmi hudebnické rodiny Františka Štědroně, jež byl kapelníkem ve Vyškově a učitelem hudby. Celkem pět jeho dalších sourozenců, 4 bratři a sestra, se rovněž věnovali hudbě. Nejvýrazněji se prosadili bratři Vladimír, Miloš a Jan.

Bohumír Štědroň předal rodinnou hudební tradici i svým třem dětem. Syn Bohumír, se hudbě (autor řady regtimů www.comicaeconomica.cz) i divadlu věnuje (autor 5 divadelních her, které uvedlo např. divadlo SEMAFOR a Činoherní klub nebo divadlo Husa na provázku v Brně) , dcera Stanislava Střelcová je hudební redaktorkou Českého rozhlasu a vnuk Bohumíra Štědroně Jaroslav Kyzlink, syn druhé dcery Lidie, je šéfdirigentem ND. Hudebně činní jsou i Štědroňovi synovci a prasynovci, zejména Miloš Štědroň, český hudební skladatel, vědec a syn Bohumírova bratra Miloše Štědroně staršího, a Jiří Štědroň, syn Bohumírova bratra Jana, zpěvák, textař a herec divadla Semafor. Skladatelské činnoti se věnuje i prasynovec Miloš Štědroň mladší (ten je vnukem Bohumírova bratra Miloše). [1]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. POLEDŇÁK, Ivan. Bohumír Štědroň 1) [online]. Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy Univerzity, 2008-07-04 [cit. 2016-11-18]. Dostupné online. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]