Bohumír Štědroň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof. PhDr. Bohumír Štědroň, DrSc.
Narození 30. října 1905
Vyškov
Úmrtí 24. listopadu 1982 (ve věku 77 let)
Brno
Místo pohřbení Ústřední hřbitov v Brně
Děti Bohumír Štědroň
Příbuzní Vladimír Štědroň (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Bohumír Štědroň (30. října 1905 Vyškov24. listopadu 1982 Brno) byl český klavírista, hudební vědec, publicista a pedagog, strýc hudebního skladatele a pedagoga Miloše Štědroně a herce a zpěváka Jiřího Štědroně a otec prognostika doc. RNDr. Bohumíra Štědroně, CSc., a dědeček českého právníka doc. JUDr. Ing. Bohumíra Štědroně, Ph.D., LL.M., MBA. Po dokončení studií na gymnáziu začal pracovat jako učitel. Později studoval dějepis a zeměpis v Brně, vedle toho se věnoval studiu hudby. Během války učil na brněnské konzervatoři, později externě na pražské AMU. Vedle hry na klavír rovněž zpíval a působil jako dirigent.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Hudebnická rodina[editovat | editovat zdroj]

Bohumír Štědroň se narodil 30. října 1905 do velmi hudebnické rodiny Františka Štědroně, jež byl kapelníkem ve Vyškově a učitelem hudby. Celkem pět jeho dalších sourozenců, 4 bratři a sestra, se rovněž věnovali hudbě. Nejvýrazněji se prosadili bratři Vladimír, Miloš a Jan.

Bohumír Štědroň předal rodinnou hudební tradici i svým třem dětem. Syn Bohumír, se hudbě (autor řady regtimů www.comicaeconomica.cz) i divadlu věnuje (autor 5 divadelních her, které uvedlo např. divadlo SEMAFOR a Činoherní klub nebo divadlo Husa na provázku v Brně) , dcera Stanislava Střelcová je hudební redaktorkou Českého rozhlasu a vnuk Bohumíra Štědroně Jaroslav Kyzlink, syn druhé dcery Lidie, je šéfdirigentem ND. Hudebně činní jsou i Štědroňovi synovci a prasynovci, zejména Miloš Štědroň, český hudební skladatel, vědec a syn Bohumírova bratra Miloše Štědroně staršího, a Jiří Štědroň, syn Bohumírova bratra Jana, zpěvák, textař a herec divadla Semafor. Skladatelské činnoti se věnuje i prasynovec Miloš Štědroň mladší (ten je vnukem Bohumírova bratra Miloše). [1]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. POLEDŇÁK, Ivan. Bohumír Štědroň 1) [online]. Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy Univerzity, 2008-07-04 [cit. 2016-11-18]. Dostupné online. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]