Libor Šmoldas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mgr. Libor Šmoldas
Narození17. února 1982 (40 let)
Olomouc
ZeměČesko
NárodnostČeská
Povoláníkytarista a učitel
RodičeIvo Šmoldas
Dana Šmoldasová
Manžel(ka)Vendula Šmoldasová
Webová stránkawww.liborsmoldas.cz
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Libor Šmoldas (*17. únor 1982, Olomouc) je český jazzový kytarista, působící také jako hudební skladatel, kapelník a pedagog. Manželka Zeurítia Vendula Šmoldasová, otec Ivo Šmoldas.

Libor Šmoldas je na jazzové scéně aktivní od konce 90. let. Žije a působí v Praze, často koncertuje, natáčí a vyučuje také v zahraničí, především v USA, Austrálii a Evropě. Jeho klíčovými hudebními partnery jsou Ondřej Pivec, Adam Nussbaum, Jay Anderson, [./Https://en.wikipedia.org/wiki/James%20Morrison%20(jazz%20musician) James Morrison], Brian Charette, George Mraz, Zeurítia, Boby Watson, Skip Wilkins, Ingrid James a Jakub Zomer.[zdroj?!]

Hudební vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Libor Šmoldas se narodil v roce 1982 v Olomouci, celý život však žije v Praze. Hudbě se věnoval od malička, hrál na flétnu a trubku, ve 12 letech začal s kytarou. Hlavně díky fascinaci nahrávkami Charlieho Parkera se po začátcích s rockovými a bluesovými kapelami přeorinetoval na jazz.

Během studií na hudebním gymnáziu Evropská se poprvé uvedl v pražských jazzových klubech s bluesovou kapelou amerického zpěváka Phila Speata a také na nedělních jam sessions v pražském klubu U Malého Glena. Soukromě studoval kytaru u Josefa Kůstky, později u Luboše Andršta, Zdeňka Fišera a Petra Zelenky, který na něj měl zásadní vliv. Byl také studentem na několika jazzových dílnách Karla Velebného ve Frýdlantu.

Po gymnáziu, v letech 2001 - 2003, studoval Konzervatoř Jaroslava Ježka, obor jazzová kytara jako posluchač Jaroslava Šindlera.

Na studium navázal na nově otevřeném jazzovém oddělení Vyšší odborné školy Jaroslava Ježka (2003 - 2006), kam přestoupil jako posluchač Petera Bindera, Josefa Štěpánka a Davida Dorůžky. Jeho spolužáky byli Jakub Doležal, Daniel Šoltis, Rastislav Uhrík, Vojtěch Procházka, Oskar Török, Roman Vícha, Ondřej Pivec, Tomáš Hobzek a další výrazní představitelé nastupující generace.

Během studií na konzervatoři se Libor Šmoldas postupně stal součástí pražské jazzové scény. Vedle již zmiňovaných vrstevníku se v různých projektech setkal také s NajPonkem, Jaromírem Honzákem, Radkem Zapadlem, Jiřím Slavíčkem, Jaroslavem Uhlířem a dalšími významnými hudebníky starších generací. Hrál rovněž s kapelou polsko-kubánské zpěvačky Yvonne Sanchez, se kterou absolvoval turné v Turecku a Kypru jako předkapela Billyho Cobhama.

V roce 2005 ve Freiburgu získal Libor Šmoldas stipendium na americkou Berklee College of Music, rozhodl se je však nevyužít a zůstal v Praze.

Do USA odjel nabírat zkušenosti poprvé v roce 2009. Během svých prvních dvou pobytů v New Yorku studoval u místních jazzových kytaristů, jeho učiteli byli Paul Bollenback, Lage Lund, Mike Moreno, Ben Monder, Steve Cardenas a Peter Bernstein.

Po nějaké době po dokončení VOŠ pokračoval ve studiu jazzové kytary na Janáčkově  akademii múzických umění v Brně (2010 - 2013), kde získal bakalářský titul pod vedením Davida Dorůžky a Viléma Spilky.

Vysokoškolská studia završil magisterským titulem na pražské HAMU (2016 - 2018), a to taktéž jako student Davida Dorůžky.

Minulé projekty[editovat | editovat zdroj]

Organic Quartet (od 2005)[editovat | editovat zdroj]

Prvním významným projektem byl pro Libora Šmoldase Organic Quartet (aktivní hlavně v letech 2005 - 2009). Skupinu pod vedením varhaníka Ondřeje Pivce tvořili spolu s Liborem další spolužáci z VOŠ Jaroslava Ježka, saxofonista Jakub Doležal a bubeník Tomáš Hobzek. Formace se krátce po vydání svého prvního CD Don’t Get Ideas (2006) dočkala ceny hudební akademie “Anděl” za nejlepší jazzovou desku roku a začala vystupovat na evropských pódiích (Cheltenham, Sibiu, Kišiněv, Peking, Pražské jaro, Paříž, Athény, Sofie…). Získala i řadu dalších ocenění, například na festivalech ve španělském Getxu, německém Straubingu či Philips Jazz Prague. Následovala alba Never Enough (2007), Live! (2010) a Terms and Conditions Apply (2017). Frontman Ondřej Pivec se v roce 2009 odstěhoval do New Yorku, a od té doby kapela vystupuje jen sporadicky, ale přesto stále platí za jednu z nejuznávanějších jazzových formací v Čechách.

Libor Šmoldas Trio feat. Ondřej Pivec & Łukasz Żyta (2007)[editovat | editovat zdroj]

Jako leader se Libor poprvé výrazněji uvedl vydáním svého debutového alba On the Playground (2007) s polským bubeníkem Łukaszem Żytou a Ondřejem Pivcem na varhany. Trio v tomto složení také vystoupilo v rámci projektu Jazz v Rudolfinu, kde Liborovu skladbu Lydian blues společně s triem provedla Pražská komorní filharmonie.

Libor Šmoldas NYC Quartet feat. George Mraz, Sam Yahel & Jeff Ballard (2009-2010)[editovat | editovat zdroj]

V létě 2009 natočil Šmoldas v New Yorku svou druhou desku za účasti jazzových hvězd basisty George Mráze, bubeníka Jeffa Ballarda a pianisty Sama Yahela. Deska vyšla na začátku roku 2010 pod názvem In New York In Time, obsahuje jak Liborovy původní skladby, tak i jazzová aranžmá písní z muzikálu My Fair Lady.

Libor Šmoldas Quartet (2009-2015)[editovat | editovat zdroj]

Po odchodu Ondřeje Pivce do USA si Libor Šmoldas založil nový Quartet s pianistou Petrem Benešem, bubeníkem Tomášem Hobzekem a basistou Josefem Fečem. Kapela hrála hlavně Liborovy skladby, fungovala v letech 2009 až 2014 a vydala tři alba: Live at Jazz Dock (2011), 18 days, 2000 miles (2012) a Intuition (2013). Live at Jazz Dock zachycuje spontánní atmosféru kapely na její domovské scéně v kultovním pražském klubu. Deska 18 days, 2000 miles byla natočena v USA a mapuje americké turné kapely. Na albu Intuition přibyl ke čtveřici legendární americký saxofonista a bývalý člen Jazz Messengers Bobby Watson, se kterým pak quartet vystupoval na festivalech Prague Proms, Jazz Fest Brno, či Il Ritmo delle Città v Miláně. Po pěti letech fungování Libor Šmoldas Quartetu měla kapela na kontě kromě koncertu na Pražském Jaru stovky dalších vystoupení včetně zahraničních v USA, Itálii, Anglii, Polsku či Bulharsku.

Současné Projekty[editovat | editovat zdroj]

Libor Šmoldas NYC feat. Adam Nussbaum & Jay Anderson[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2012 funguje Libor Šmoldas NYC Trio s americkými jazzovými velikány bubeníkem Adamem Nussbaumem a kontrabasistou Jayem Andersonem. Společně natočili tři alba: Dreamtime (2013), On the Move (2016) a Dusk (2020). Trio hraje převážně Liborovy skladby a vystupuje pravidelně především na evropských pódiích ale také v USA.

Libor Šmoldas Organ Trio[editovat | editovat zdroj]

Hlavní Šmoldasovou kapelou v Čechách se po ukončení činnosti jeho Quartetu od roku 2015 stalo jeho nové trio (Libor Šmoldas Organ trio) s varhaníkem Jakubem Zomerem a bubeníkem Václavem Pálkou. Skupina hraje převážně vlastní moderní skladby inspirované tradicí amerických soul-jazzových Hammondových kapel z 60. let a přiklání se tak k energičtějšímu projevu. Bubeník Václav Pálka se po vydání první desky tria nazvané Lay It Down! (2017) odstěhoval do Švýcarska, proto nyní skupina vystupuje s dalšími špičkovými bubeníky české scény, především s Markem Urbánkem, Danielem Šoltisem, Tomášem Hobzekem nebo Jiřím Slavíčkem.

Sólová kytara[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2014 se Libor Šmoldas věnuje také sólovým vystoupením. První album sólové kytary nazvané Blue s podtitulem Šmoldas hraje Ježka vydal v roce 2015. Libor zde interpretuje skladby tohoto geniálního českého skladatele a deska platí za jednu z jeho nejuznávanějších nahrávek. Druhé sólové album vyšlo v roce 2019, pod názvem Silver s podtitulem Skici stříbrného plátna, obsahuje improvizovaná aranžmá písniček z československých prvorepublikových filmů.

Zeurítia[editovat | editovat zdroj]

Se svou manželkou, zpěvačkou Vendulou Šmoldasovou vystupující pod uměleckým jménem Zeurítia, natočil Libor Šmoldas tři alba. První s názvem Zeuirítia (2008) obsahuje převážně brazilskou bossanovu a hrají na ní polští hudebníci pianista Michał Tokaj a basista Michał Barański (společně s Tomášem Vokurkou na bicí a Milošem Dvořáčkem na perkuse). Následovalo album Weightless (2014) s převážně vlastní písňovou tvorbou a konečně současná deska Tempera (2019), na které se Zeurítia vrací k bossanově a zpívá pouze za doprovodu Liborovy akustické kytary a perkusí italského bubeníka Francesca Petreniho.

SoulMates[editovat | editovat zdroj]

Dalším dlouhodobým česko-americkým projektem Libora Šmoldase je trio s newyorským hráčem na varhany Brianem Charettem a bubeníkem Tomášem Hobzekem (který s Liborem spolupracoval i v mnoha jiných projektech). Skupina vystupuje od roku 2012 pod názvem SoulMates, osciluje mezi soul-jazzem a jazzovou modernou a v tomto duchu vydala dvě alba: SoulMates (2013) a Story Unfolds (2018).

Další spolupráce[editovat | editovat zdroj]

Kromě výše zmíněných skupin spolupracoval Libor Šmoldas s řadou dalších českých a zahraničních muzikantů, paří mezi ně především:

ČR: Jan Kořínek & Groove, Yvonne Sanchez, Robert Balzar, Antonín Gondolán, Dušan Vančura, Jaromír Honzák, Najponk, David Dorůžka, Stanislav Mácha, Jiří Levíček, Petr Dvorský a Roman Pokorný.

USA: Skip Wilkins, Bill Warfield, Hell’s Kitchen Funk Orchestra, Bob Montgomery, Josh Quinlan, Jeff Hirshfield, Joel Frahm, Bruce Barth, Rene Marie, Nicole Henry, Leland Nakamura, Gregory Hatza, Paul Bollenback, Dan Wilkins, Mikey May a Steve Walsh.

Austrálie: Ingrid James, Michelle Nicole, James Morrison, Darren Heinrich, John Morrison, Ross Nixon, OJ Newcomb, Tim Neal, James Sherlock, Ronny Ferrella, Michael Jordan

Velká Británie: Nigel Price, Jim Mullen, Ben Hague, Pete Churchill, Arnie Somogyi, Guillermo Rozenthuler, Osian Roberts, Jeremy Chapman, Andy Schofield

Canada: Duncan Hopkins, Terry Clark, David Beecroft

Irsko: Stephen Keogh, Hugh Buckley, Nigel Clark, Linley Hamilton

Španělsko: Perico Sambeat, Albert Sanz

Holandsko: Judith Nijland, Cyrille Oswald

Německo: Christian Eckert

Japonsko: Hal Tsuchida

Slovensko: Michal Bugala

Jižní Afrika: Melanie Scholtz

Od roku 2012 organizuje Libor Šmoldas jazzové jam sessions, které se od září 2018 konají každé pondělí v Pražském klubu U Staré paní.

Dalším pravidelným projektem je cyklus kytarových duetů fungující od roku 2018. Každý měsíc si Šmoldas zve jednoho ze svých kolegů na společný koncert v klubu U Staré paní v Praze. Mezi jeho spoluhráči se zde vystřídalo mnoho špičkových kytaristů včetně Davida Dorůžky, Petera Bindera, Romana Pokorného, Adama Tvrdého či Josefa Štěpánka.

Turné[editovat | editovat zdroj]

Libor Šmoldas pravidelně jezdí vystupovat do Austrálie (od roku 2012), USA (od 2011), Spojeného království a Nizozemska. Dále také vystupoval v Itálii, Španělsku, Francii, Číně, Belgii, Polsku, Brazílii, Řecku, Turecku, Kanadě, Bulharsku, Rumunsku, Moldavsku, Maďarsku, Rakousku, Polsku, Německu a Slovensku.

Pedagogická činnost[editovat | editovat zdroj]

Jako učitel působí Libor Šmoldas od roku 2006 na Konzervatoři a Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka. Vyučuje zde kytary, ansámbly a rytmus. Dále učí kytaru a harmonii na Czech Jazz Workshop v Praze od roku 2008. V minulosti také učil na Jazz Workshop Australia v Sydney (2012 - 2016), na workshopech Global Music Foundation v Německu, Itálii a Anglii (2011 - 2017) a Summer jazz workshop Kryoneri v Řecku (2013 - 2014). Kromě toho vedl jednorázové workshopy v Austrálii, USA a Polsku.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Oceněné skladby[editovat | editovat zdroj]

2014 - Skladba Letter Home byla vybrána OSA a festivalem Bohemia Jazz Fest jako nejlepší jazzová skladba roku.

2011- Skladba Lydian Blues byla oceněna jako nejlepší skladba obsahující piáno v mezinárodní soutěží PETROF AWARD.

2011- Skladba Brazilian impressions vyhrála nejlepší skladbu soutěže Gramodeska.

S Organic Qurtetem[editovat | editovat zdroj]

2009 - Straubinger Startbanh award, Straubing, Německo.
2008 - Cena publika na festivalu ve španělském Getxo.

2006 - Anděl za nejlepší jazzová deska roku (Don’t Get Ideas).

2005 - Kapela roku na soutěži Philips International Jazz Festival v Praze.

Diskografie Libora Šmoldase[editovat | editovat zdroj]

projekt / název desky vydavatelství rok vydání
LIBOR ŠMOLDAS NYC TRIO
Dusk New Port Line 2020
On the Move New Port Line 2016
Dreamtime New Port Line 2015
LIBOR ŠMOLDAS ORGAN TRIO
Lay It Down! New Port Line 2017
SÓLOVÁ KYTARA
Silver, Skici stříbrného plátna New Port Line 2019
Blue, Šmoldas Hraje Ježka New Port Line 2015
LIBOR ŠMOLDAS QUARTET
Intuition (feat. Bobby Watson) New Port Line 2013
18 Days 2000 Miles New Port Line 2012
Live at Jazz Dock Vlastní náklad 2010
LIBOR ŠMOLDAS NYC QUARTET
In New York On Time Animal Music 2010
LIBOR ŠMOLDAS TRIO
On The Playground Animal Music 2007
ORGANIC QUARTET
Terms and Conditions Apply Animal Music 2017
LIVE! Vlastní náklad 2010
Never Enough Animal Music 2006
Don't Get Ideas Cube Metier 2005
ZEURÍTIA
Tempera New Port Line 2019
Weightless New Port Line 2014
Zeurítia Animal Music 2008
SOULMATES
Story Unfolds New Port Line 2018
SoulMates New Port Line 2013
JINÉ
BOHEMIAN JAZZ GUITARS TRIBUTE Halda 2019
MISS MIKEY MAY AND THE ORGAN GRINDERS: Stay with it Messaround Records 2018
JEREMY CHAPMAN: Off the Page Vlastní náklad 2017
HAL TSUCHIDA: Swingin' with the Hammond Organ Mons Records 2015
BILL WARFIELD AND THE HELL'S KITCHEN FUNK ORCHESTRA: Mercy, Mercy, Mercy BluJazz 2015
SKIP WILKINS QUARTET: Czech Dreams New Port Line 2013


Odkazy[editovat | editovat zdroj]