Kamenná kolonie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kamenná kolonie / Kamenná čtvrť

Kamenná kolonie vyfotografovaná od jihu
Základní informace
Charakter sídla osada
Lokalita
PSČ 639 00
Součást statutárního města Brna
Součást městské části / městského obvodu Brno-střed
Historická země Morava
Katastrální území Štýřice
Zeměpisné souřadnice 49°11′ s. š., 16°35′ v. d.
Kamenná kolonie / Kamenná čtvrť
Kamenná kolonie / Kamenná čtvrť
Další údaje
Kód ZSJ 010111
Kód památky 48678/7-7994 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kamenná kolonie, známá též jako Kamenná čtvrť či zkráceně Kamenka[1], je svérázná osada v brněnské městské části Brno-střed, na severozápadě katastrálního území Štýřice. Osada se rozkládá v bývalém kamenolomu nad cyklostezkou spojující po pravém břehu Svratky Štýřice a Pisárky.

Charakteristika a historický přehled[editovat | editovat zdroj]

Kamenná kolonie se skládá ze dvou částí - západní, níže položené, a východní. Oběma prochází jediná ulice jménem Kamenná čtvrť. V Kamenné kolonii se nachází mnoho malých domků, které jsou na sebe navzájem nalepené. Vedle již zmíněné "hlavní" ulice mezi nimi prochází spleť úzkých uliček. Osada vznikla nelegálně roku 1925 ve vytěženém pískovcovém lomu v severním svahu Červeného kopce jako nouzová kolonie chudých dělníků pracujících v Kohnově a Jílkově cihelně. Roku 1929 zde existovalo již přes 100 domků [2]. V době velké hospodářské krize se zástavba osady rozšířila. V dobách československé První republiky měla osada v rámci Brna dokonce vlastní samosprávu se starostou [3] a byly zde pořádány hody. V 60. a 70. letech 20. století se sem začali stěhovat umělci a bohémové. V současnosti je v osadě asi 130 domů. K problémům osady patří chybějící kanalizace, špatná dostupnost městské hromadné dopravy, ale i to, že majitelé zdejších domů až donedávna neměli možnost odkoupit si od statutárního města Brna pozemky pod svými domy, a mnozí z nich si stěžují na městem stanovené ceny, protože prý neodpovídají stavu zdejší infrastruktury.[4]

Vývoj územní a správní příslušnosti[editovat | editovat zdroj]

Osada leží na pozemcích, které původně náležely ke katastrálnímu území Staré Brno, později ke katastrálnímu území Staré Brno I. a od roku 1915 až do druhé poloviny 60. let 20. století ke katastrálnímu území Staré Brno a Vídeňka. Od konce 60. let 20. století náleží k tehdy nově vytvořenému katastrálnímu území Štýřice. V letech 1947-1949 byla osada součástí městského obvodu Brno II., v letech 1949-1954 náležela k městskému obvodu Brno V., v letech 1954-1990 k městskému obvodu Brno I. Od 23. listopadu 1990 je osada spolu s celými Štýřicemi součástí moderní samosprávné městské části Brno-střed.

Doprava a dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Kamenná kolonie je dosažitelná ze Štýřic ulicí Kamenná (zdola) nebo ulicemi Vinohrady a Červený kopec (shora). Tudy vede nad lomem také zelená turistická trasa, z níž je působivý výhled nejen na Kamennou kolonii, ale i na protilehlý břeh Svratky s výstavištěm a Masarykovou čtvrtí.

Ohledně veřejné hromadné dopravy patří Kamenná kolonie k nejhůře obslouženým trvale obydleným lokalitám v Brně, nejbližší zastávka Červený kopec je vzdálena přes půl kilometru od jádra osady a je obsluhována pouze v pracovních dnech zhruba každou hodinu (linka 82). Frekventované zastávky Poříčí a Nemocnice Milosrdných bratří na tramvajové trati na ul. Vídeňské jsou zhruba kilometr daleko.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Znáte Kamenku? Jednou odpo v Kamenné kolonii [online]. 14.8.2009, [cit. 2010-07-02]. Dostupné online. (čeština) 
  2. KUČA, Karel. Brno, vývoj města, předměstí a připojených vesnic. Praha-Brno : Baset, 2000. ISBN 80-86223-11-6. Kapitola Kamenná kolonie, s. 383. (čeština)  
  3. Kamenná kolonie [online]. Aneris, 2003, [cit. 2010-07-03]. Dostupné online. (čeština) 
  4. FORRÓ, Markéta. Kamenná kolonie v Brně se bouří. Proti cenové mapě [online]. Brněnský deník, 8.12.2009, [cit. 2010-07-03]. Dostupné online. (čeština) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]