Ronovská tabule

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ronovská tabule
Ronovská tabule z hradu Lichnice

Nejvyšší bod 341 m n. m. (U Písku)
Rozloha 154,5 km²

Nadřazená jednotka Čáslavská kotlina
Sousední
jednotky
Žehušická kotlina
Labsko-klejnárská niva
Kolínská tabule
Železné hory
Hornosázavská pahorkatina
Podřazené
jednotky
Vinařická kotlina
Hostovlická kotlina

Světadíl Evropa
Stát Česko Česko
Horniny slínovec, prachovec, pískovec, metamorfity, krystalinikum
Povodí Doubrava, KlejnárkaLabe
Souřadnice

Ronovská tabule je geomorfologický okrsek v jihovýchodní části Čáslavské kotliny, ležící v okrese Kutná Hora ve Středočeském kraji, v okrese Chrudim v Pardubickém kraji a v okrese Havlíčkův Brod v kraji Vysočina. Jiný používaný název pro totéž území je Ronovská kotlina.

Poloha a sídla[editovat | editovat zdroj]

Doubrava u Ronova n.D.
Hostačovka ústící Malým vodopádem do Doubravy ve Žlebech

Území okrsku se nachází mezi sídly Kutná Hora na severozápadě, Podhořany u Ronova na severovýchodě, Třemošnice na jihovýchodě a Golčův Jeníkov na jihu. Zcela uvnitř okrsku leží města Čáslav a Ronov nad Doubravou a větší obce Vrdy a Žleby.[1]

Charakter území[editovat | editovat zdroj]

Je to kotlina tvořená turonskými slínovci, písčitými slínovci a vápnitými prachovci, méně cenomanskými pískovci, při okrajích svory, pararulami a ortorulami s vložkami amfibolitů. Zaujímá členitější erozně denudační reliéf okrajové oblasti tektonické sníženiny se strukturně denudačními plošinami na křídových horninách (často se sprašovými pokryvy), s relikty staropleistocenních a mladotřetihorních teras, s exhumovaným předkřídovým zarovnaným povrchem a těsnými erozními údolími v krystalinických horninách v povodí středního toku Klejnárky a Doubravy. Kotlina je zalesněná asi z 5% především na svazích údolíček – převážně smrkovými porosty s příměsí borovice, místy dubu, lokálně akátiny, nivní olšové lesíky. Leží zde pozoruhodná slínovcová rokle Čertův důl, Obora Žleby (143,7 ha) a PřP Doubrava.[2]

Geomorfologické členění[editovat | editovat zdroj]

Okrsek Ronovská tabule (dle značení Jaromíra Demka VIB–3B–2) náleží do celku Středolabská tabule a podcelku Čáslavská kotlina.

Členění Balatky a Kalvody[3] neuvádí okrsek Ronovská tabule, nýbrž Ronovská kotlina, a člení ho na podokrsky Vinařická kotlina na východě a Hostovlická kotlina uprostřed a na západě.

Ronovská tabule sousedí s dalšími okrsky Středolabské tabule (Žehušická kotlina na severu, Labsko-klejnárská niva a Kolínská tabule na severozápadě) a s celky Železné hory na východě a Hornosázavská pahorkatina na jihu a západě.[2]

Významné vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšší bod Ronovské tabule, potažmo celé Čáslavské kotliny, je U Písku (341 m n. m.)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ronovská tabule na Mapy.cz
  2. a b DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 
  3. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]