Karel Jan z Ditrichštejna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel Jan z Ditrichštejna

7. kníže z Ditrichštejna
Ve funkci:
24. říjen 1784 – 25. květen 1808
Předchůdce Karel Maxmilián z Ditrichštejna
Nástupce František Josef z Ditrichštejna

Narození 27. června 1728
Mikulov
Úmrtí 25. května 1808 (ve věku 79 let)
Vídeň
Choť Marie Kristina z Ditrichštejna
Rodiče Karel Maxmilián z Ditrichštejna
Děti František Josef z Ditrichštejna
Mořic Josef Jan z Ditrichštejna
Tereza z Ditrichštejna
Příbuzní Josef František z Ditrichštejna a Sigismund Thalberg (vnuci)
Ocenění Řád zlatého rouna
rytíř Řádu zlatého rouna
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Karel Jan z Ditrichštejna (27. června 1728, Mikulov[zdroj?]25. května 1808, Vídeň), celým jménem německy Karl Johann Baptist Walther Sigismund Ernest Nepomuk Alois Fürst von Dietrichstein zu Nikolsburg byl rakouský šlechtic z rodu Ditrichštejnů, kníže a držitel Řádu zlatého rouna.

Život[editovat | editovat zdroj]

Panství i titul zdědil po svém významném otci Karlu Maxmiliánovi z Ditrichštejna. Jako jeden z mála šlechticů 18. století se mohl oženit z lásky. Jeho ženou se stala krásná a vzdělaná Marie Kristýna, rozená hraběnka Thun-Hohenstein. Spolu se svou chotí podlehli osvícenství, které pěstovali na svých panstvích, především v Mikulově a nedalekých Židlochovicích. Podporovali také vědu. Na mikulovském zámku instalovali zřejmě nejstarší hromosvod na Moravě, který je zde dodnes v torzu zachován.

Manželství však nebylo šťastné dlouho. Karel Jan byl znám svou prostopášností, která vyvrcholila po smrti Marie Kristýny sňatkem s neurozenou ženou z Vídně Annou Baldtauf. Vychytralá dáma se snažila starého knížete obrat o mnohý majetek, který pak musel soudní cestou vymáhat jeho syn František Josef z Ditrichštejna. Nenávratně byly ztraceny například reprezentativní šperky kněžen z Ditrichštejna, které byly považovány za dědičný rodinný majetek. Mezi nimi i velký perlový náhrdelník nedozírné ceny Karlovy prababičky Marie Alžběty z Ditrichštejna rozené z Eggenberka, manželky knížete Ferdinanda Ditrichštejna.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]