Karel Jan z Ditrichštejna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel Jan z Ditrichštejna
Narození 27. června 1728
Mikulov
Úmrtí 25. května 1808 (ve věku 79 let)
Vídeň
Ocenění Řád zlatého rouna
Manžel(ka) Marie Kristina z Ditrichštejna
Děti František Josef z Ditrichštejna
Moritz von Dietrichstein
Theresia of Dietrichstein
Rodiče Karel Maxmilián z Ditrichštejna
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Karel Jan z Ditrichštejna (1728 Vídeň1808 tamtéž) byl rakouský šlechtic z rodu Ditrichštejnů, kníže a držitel Řádu zlatého rouna.

Život[editovat | editovat zdroj]

Panství i titul zdědil po svém významném otci Karlu Maxmiliánovi z Ditrichštejna. Jako jeden z mála šlechticů 18. století se mohl oženit z lásky. Jeho ženou se stala krásná a vzdělaná Marie Kristýna, rozená hraběnka Thun-Hohenstein. Spolu se svou chotí podlehli osvícenství, které pěstovali na svých panstvích, především v Mikulově a nedalekých Židlochovicích. Podporovali také vědu. Na mikulovském zámku instalovali zřejmě nejstarší hromosvod na Moravě, který je zde dodnes v torzu zachován.

Manželství však nebylo šťastné dlouho. Karel Jan byl znám svou prostopášností, která vyvrcholila po smrti Marie Kristýny sňatkem s neurozenou ženou z Vídně Annou Baldtauf. Vychytralá dáma se snažila starého knížete obrat o mnohý majetek, který pak musel soudní cestou vymáhat jeho syn František Josef z Ditrichštejna. Nenávratně byly ztraceny například reprezentativní šperky kněžen z Ditrichštejna, které byly považovány za dědičný rodinný majetek. Mezi nimi i velký perlový náhrdelník nedozírné ceny Karlovy prababičky Marie Alžběty z Ditrichštejna rozené z Eggenberka, manželky knížete Ferdinanda Ditrichštejna.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]