Vlasta Baránková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vlasta Baránková
Narození4. listopadu 1943 (80 let)
Mokrá u Brna
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Povolánímalířka, animátorka, ilustrátorka, typografka a grafička
Webová stránkawww.barankova.com
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vlasta Baránková (* 4. listopadu 1943 Mokrá u Brna)[1] je česká výtvarnice, známá především jako autorka ilustrací pro děti.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Žije a pracuje v Brně, má dva syny. Po studiích na uměleckoprůmyslové škole v Brně pracovala v oblastech vývoje a užití hraček, drobných uměleckých předmětů a divadelních loutek. Pracovala také jako výtvarník Kulturního domu v Brně. V 70. letech 20. století se věnovala grafickému designu, výstavní grafice a typografické úpravě časopisů a knih. Od 80. let se věnovala také malbě.

Od 90. let 20. století se těžištěm její tvorby staly knižní ilustrace. Výčet ilustrovaných knih čítá přes sto titulů. Od roku 1986 spolupracovala s curyšským vydavatelstvím Bohem Press, mezi českými vydavatelstvími jsou to například Albatros, Fragment nebo Euromedia Group. Své dílo prezentovala na desítkách českých i mezinárodních výstav a obdržela několik ocenění. Její první ilustrovaná kniha vyšla již v roce 1971 (František Tenčík: Ivánek). Od 90. let spoluvytvářela dětské animované seriály, např. Lískulka.[2] Její ilustrace doprovázejí zpěvníky pro děti od autorské dvojice Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz),. Vlasta Baránková. FDb.cz [online]. [cit. 2017-11-04]. Dostupné online. 
  2. Ilustrátorka Baránková: Žena se stane velkou umělkyní jen výjimečně. iDNES.cz [online]. 2008-12-15 [cit. 2017-11-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]