Ostrava-Vítkovice (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ostrava–Vítkovice
Nástupiště a výpravní budova
Nástupiště a výpravní budova
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Moravskoslezský
Město Ostrava
Souřadnice
Provozovatel dráhy Správa železnic
Tratě 321
V provozu od 1964
Zabezpečovací zařízení ESA44
Dopravních kolejí 4
Nástupišť (hran) 2 (3)
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava tramvaj, autobus
Služby ve stanici Vnitrostátní pokladní přepážkaPlatba v EurechBariérové WCVeřejné parkovištěBufet nebo rychlé občerstveníObchody a další službySchodiště
Kód památky 106494 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostrava–Vítkovice je železniční stanice na adrese U Nádraží 27/1 nacházející se ve Vítkovicích, jedné z ostravských městských částí. Stanice leží na tzv. Polanecké spojce, která je součástí trati z Ostravy-Svinova do Českého Těšína. Ve stanici odbočuje vlečka do Vítkovických železáren.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla vybudována v rámci stavby tzv. Polanecké spojky, která propojila výhybnu Polanka nad Odrou a stanici Ostrava-Poruba se stanicí Ostrava-Kunčice. Výstavba spojky zahrnující stanici Ostrava-Vítkovice byla zahájena 1. února 1962 a zprovozněna byla v roce 1964.[1] Výpravní budova v bruselském stylu byla postavena podle projektu architekta Josefa Dandy. V prvních desetiletích provozu bylo nádraží významným dopravním uzlem, který denně využívaly tisíce lidí. Od 90. let 20. století však význam stanice postupně upadal, zejména v souvislosti s převedením veškeré dálkové dopravy přes Ostravu-Svinov a Ostravu hlavní nádraží. S klesajícím počtem cestujících upadalo i celkové využití a technický stav výpravní budovy a její vlastník - České dráhy - pro ni začal hledat nové využití. V roce 2012 České dráhy avizovaly, že mají vážného zájemce o koupi nádražní budovy a budoucí vlastník ji hodlá přestavět na obchodní centrum. Současně se jednalo o zapsání budovy jako kulturní památky, což by ovšem její přestavbu znemožnilo.[2][3][4]

Výpravní budova železniční stanice Ostrava-Vítkovice, která je označována za cenný příklad bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století, byla vyhlášena kulturní památkou 22. dubna 2020.[5] Správa železnic ještě před tímto vyhlášením připravila v režimu předběžné památkové ochrany projekt celkové rekonstrukce budovy. Náklady na rekonstrukci s plánovaným zahájením v roce 2021 byly odhadnuty na 330 miliónů korun.[6]

Služby ve stanici[editovat | editovat zdroj]

V železniční stanici jsou poskytovány cestujícím poskytovány tyto služby: vnitrostátní pokladní přepážka (ČD), automat na jízdenky (MHD), prostory pro cestující, bariérové WC,rychlé občerstvení, veřejné parkoviště, výdej Inkaret (ČD). Je možno platit kartou i Eurem.

Současný provoz osobní dopravy[editovat | editovat zdroj]

Vlaky ČD jsou integrovány v systému ODIS jako linky S1. Vlaky jezdí v cca 30 minutovém intervalu.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archiv města Ostravy. Historické kalendárium pro týden od 28. ledna do 3. února [online]. Magistrát města Ostravy [cit. 2015-03-13]. Dostupné online. 
  2. RADOVÁ, Markéta. Z vítkovického nádraží vznikne obchodní centrum. Pokud nebude památkou. Idnes.cz [online]. 2012-11-15 [cit. 2015-03-13]. Dostupné online. 
  3. KOZIOLOVÁ, Markéta. Vítkovické nádraží dál ohrožuje životy cestujících. deník.cz [online]. 2013-07-12 [cit. 2015-03-13]. Dostupné online. 
  4. redakce. Vítkovické nádraží: dráhy našly kupce. Nechá ho opravit. deník.cz [online]. 2012-11-09 [cit. 2015-03-13]. Dostupné online. 
  5. Památkový katalog: Výpravní budova železniční stanice Ostrava - Vítkovice [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2020-07-22]. Dostupné online. 
  6. STRATILÍK, Ondřej. České dráhy nepocjodily. Vítkovické nádraží je definitivně kulturní památkou. euro.cz [online]. 2020-07-21 [cit. 2020-07-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]