Univerzitní knihovna Ostravské univerzity

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Univerzitní knihovna Ostravské univerzity
Hlavní budova Univerzitní knihovny Ostravské univerzity.jpg
Stát ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Knihovní fond
Velikost fondu 267 166
Přístupnost pro uživatele
Registrovaní uživatelé 7 679
Další informace
Ředitel Mgr. Daniela Kolářová Jasenská
Webové stránky knihovna.osu.cz
Telefon 597 091 204
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Univerzitní knihovna Ostravské univerzity je akademická knihovna, která poskytuje knihovnické a informační služby studentům, akademikům i široké veřejnosti. Disponuje specializovanými fondy a informačními zdroji tematicky odpovídajícími studijním oborům vyučovaným na Ostravské univerzitě, a zajišťuje tak informační podporu studia, výuky, vědy a výzkumu. Knihovnu tvoří hlavní budova a fakultní studovny. Univerzitní knihovna má také na starosti metodické vedení více než 30 knihoven pracovišť Ostravské univerzity.[1][2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Půjčovna Univerzitní knihovny Ostravské univerzity

Před vybudováním ústředí knihovny na ulici Bráfova v centru Ostravy byl knihovní fond roztříštěn mezi tehdejší půjčovnou a detašovanými pracovišti. Půjčovna se nacházela v někdejší budově Přírodovědecké fakulty na ulici Bráfova, studovna fungovala v Domě dětí a mládeže na ulici Ostrčilova, následně se přidala studovna Filozofické fakulty na ulici Československých legií. O stavbě jediné centrální budovy, která by odpovídala všem legislativním normám, se začalo diskutovat s nástupem druhého rektora Ostravské univerzity, prof. Jiřího Močkoře, v roce 1995.[3] Provoz knihovny v nových prostorách na ulici Bráfova 3 byl slavnostně zahájen 22. ledna 1999.[4]

Již od roku 1997 měli uživatelé možnost přístupu k elektronickému katalogu T-Series (dříve TINLIB), dostupnému přes internetové připojení. V roce 2007 byl T-Series nahrazen modernějším knihovním systémem DAIMON, jenž byl synchronizován se studijní agendou STAG OU.[5] V roce 2009 byl zakoupen a zprovozněn knihovní systém Aleph společnosti Ex Libris.[6] Přístup k elektronickým informačním zdrojům (e-zdrojům) byl zajištěn v roce 2000.[7] Jedná se o předplacené bibliografické a plnotextové databáze, finančně dostupné především díky grantovým programům MŠMT pro podporu vědy a výzkumu na vysokých školách. Tyto e-zdroje umožňují online přístup k informacím, zejména k zahraničním odborným a vědeckým časopisům, článkům, abstraktům. K e-zdrojům lze přistupovat v rámci sítě OU i z domova.[8] Na podzim 2013 bylo zavedeno jednotné vyhledávací rozhraní EDS (EBSCO Discovery Service), které umožňuje přístup k plným textům článků a jejich rychlé stahování.[9] Na základě jednoho dotazu uživatel prohledá a získá obsah ze všech dostupných databází, které má Ostravská univerzita k dispozici včetně katalogu knihovny. Systém rovněž umožňuje automatické generování bibliografické citace článků přes generátor Citace.com.

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Hlavní budova[editovat | editovat zdroj]

S-zóna v hlavní budově Univerzitní knihovny Ostravské univerzity

V hlavní budově se nachází půjčovna a dvě studovny – studovna časopisů spolu se studovnou Fakulty sociálních studií; a dále otevřený multifunkční prostor S-zóna. Rovněž je zde situováno zázemí pracovníků Univerzitní knihovny a ve čtyřech patrech sklady s knihovním fondem.

Studovna Pedagogické fakulty a Fakulty sociálních studií

V budově Univerzitní knihovny sídlí i Centrum Pyramida, jež slouží studentům se specifickými potřebami.[10]

Fakultní studovny[editovat | editovat zdroj]

Knihovní fondy studoven jsou profilovány studijními obory daných fakult.

 • Studovna Fakulty umění [1]
 • Studovna Filozofické fakulty [2]
 • Studovna Lékařské fakulty [3]
 • Studovna Pedagogické fakulty [4]
 • Studovna Přírodovědecké fakulty [5]

Služby[editovat | editovat zdroj]

Knihovna poskytuje výpůjční, referenční a konzultační i reprografické služby, pořádá lekce informačního vzdělávání a exkurze, umožňuje přístup k internetu a elektronickým informačním zdrojům a disponuje širokým technickým vybavením.[11]

Aktivity[editovat | editovat zdroj]

Univerzitní knihovna vystupuje také navenek a pravidelně se účastní kulturních akcí konajících se v Ostravě, jakou jsou například Majáles, akce Jsme Ostravská!, Garden food festival, Festival ostravských knihoven, DOS aneb Den otevřených skladů, knih je u nás DOS(t).[12]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://dokumenty.osu.cz/knihovna/knihovni-rad.pdf
 2. UNIVERZITA, Ostravská. Půjčovna a studovny / Univerzitní knihovna OU. Ostravská univerzita [online]. [cit. 2017-11-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-11-13. (česky) 
 3. UNIVERZITA, Ostravská. Galerie rektorů / Ostravská univerzita. Ostravská univerzita [online]. [cit. 2017-11-13]. Dostupné online. (česky) 
 4. 15 let budovy Univerzitní knihovny - OU@live - Živý online magazín Ostravské univerzity. OU@live. 2014-05-10. Dostupné online [cit. 2017-11-13]. (česky) 
 5. 15 let budovy Univerzitní knihovny - OU@live - Živý online magazín Ostravské univerzity. OU@live. 2014-05-10. Dostupné online [cit. 2017-11-13]. (česky) 
 6. http://dokumenty.osu.cz/rektorat/vz/zprava2009.pdf
 7. http://dokumenty.osu.cz/rektorat/vz/zprava2000.pdf
 8. 15 let budovy Univerzitní knihovny - OU@live - Živý online magazín Ostravské univerzity. OU@live. 2014-05-10. Dostupné online [cit. 2017-11-13]. (česky) 
 9. http://dokumenty.osu.cz/rektorat/vz/zprava2013.pdf
 10. UNIVERZITA, Ostravská. Půjčovna a studovny / Univerzitní knihovna OU. Ostravská univerzita [online]. [cit. 2017-11-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-11-13. (česky) 
 11. http://dokumenty.osu.cz/knihovna/o-knihovne.pdf
 12. Facebook Univerzitní knihovna Ostravské univerzity. www.facebook.com [online]. [cit. 2017-11-13]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]