Kunzov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kunzov
hrad či zámek Kunzov
hrad či zámek Kunzov
Základní informace
Sloh romantický
Výstavba 19071908
Stavitel Antonín Kunz
Další majitel Kunzové
Současný majitel Joost Noordam
Poloha
Adresa Radíkov 1, Radíkov, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice 49°35′7″ s. š., 17°41′20″ v. d.
Kunzov
Red pog.svg
Kunzov
Kunzov, Česko
Další informace
Kód památky 102583
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad či zámek Kunzov se nachází v osadě Kunzov, přibližně v polovině cesty mezi Hrabůvkou a Radíkovem na Přerovsku. V současné době je nevyužívaný a chátrá.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pohled z jihozápadu

Objekt byl vystavěn v romantickém stylu v letech 19071908 továrníkem Antonínem Kunzem z Hranic a sloužil mu jako letní sídlo. Ovšem Antonín Kunz již v roce 1910 zemřel a Kunzov přestal být užíván. Jeho syn ho v roce 1930 prodal místnímu lesníkovi Františku Hrubému. V roce 1961 jej do správy získal podnik Moravia, který ho přeměnil na pionýrský tábor.

Takto fungoval až do roku 1994, kdy jej získala zpět vnučka Františka Hrubého, aby ho následně prodala společnosti Femax Hranice. Ta z Kunzova chtěla mít reprezentativní sídlo, k tomu ale nedošlo a v roce 2006 ho prodala dál. V roce 2007 byl i přes odpor tehdejšího majitele, společnosti Rent Building Plus, zapsán na seznam kulturních památek. Podle pracovníků Národního památkového ústavu šlo o stavbu, která byla „ojedinělým příkladem romantizujícího obytného sídla jakožto výrazu stylizace kapitalisty do role a životního stylu středověkého aristokrata“.[1] V červnu 2008 jej koupil stavitel Joost Noordam z Nizozemska, který v roce 2010 připravoval rekonstrukci objektu.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Pohled na nádvoří

Kunzov tvoří šestiboký areál obehnaný kamennou zdí s věží, přičemž v každém rohu se nachází další frankovací věž či arkýř, místy se nacházejí okna s gotickými oblouky. Na jihovýchodě lze nalézt vstupní bránu s dvojicí po stranách stojících kamenných lvů se znaky Moravy a Slezska a se znakem Čech v atice. Hrádek je také ozdoben několika reliéfy, např. čertů a draků.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Osada je dostupná po silničce z Radíkova na Hrabůvku a po červené turistické značce. Od Hrabůvky přichází také modře značená turistická stezka, mířící na Uhřínov.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hrad Kunzov se stal kulturní památkou. Přerovský deník [online]. 2007-10-26 [cit. 2012-10-24]. Dostupné online.  
  2. JANDOVÁ, Naďa. Nový majitel bude na Kunzově žít, u hradu chce postavit kemp. E15 [online]. 2010-05-18 [cit. 2012-10-24]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]