Kunzov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kunzov
hrad či zámek Kunzov
Základní informace
Sloh romantický
Výstavba 19071908
Stavebník Antonín Kunz
Současný majitel Tomáš Horáček
Další majitelé Kunzové
Poloha
Adresa Radíkov 1, Radíkov, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Kunzov
Kunzov
Kunzov, Česko
Další informace
Rejstříkové číslo památky 102583 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad či zámek Kunzov se nachází v osadě Kunzov, přibližně v polovině cesty mezi Hrabůvkou a Radíkovem na Přerovsku. V současné době probíhá rozsáhlá rekonstrukce hradu i jeho okolí. Vznikne zde např. ubytování, wellness, středověká krčma a zábavní park pro rodiny s dětmi. V současnosti (duben 2018) je hrad stále v rekonstrukci.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pohled z jihozápadu

Objekt byl vystavěn v romantickém stylu v letech 19071908 továrníkem Antonínem Kunzem z Hranic a sloužil mu jako letní sídlo. Ovšem Antonín Kunz již v roce 1910 zemřel a Kunzov přestal být užíván. Jeho syn ho v roce 1930 prodal místnímu lesníkovi Františku Hrubému. V roce 1961 jej do správy získal podnik Moravia, který ho přeměnil na pionýrský tábor.

Takto fungoval až do roku 1994, kdy jej získala zpět vnučka Františka Hrubého, aby ho následně prodala společnosti Femax Hranice. Ta z Kunzova chtěla mít reprezentativní sídlo, k tomu ale nedošlo a v roce 2006 ho prodala dál.[1] V roce 2007 byl i přes odpor tehdejšího majitele, společnosti Rent Building Plus, zapsán na seznam kulturních památek. Podle pracovníků Národního památkového ústavu šlo o stavbu, která byla „ojedinělým příkladem romantizujícího obytného sídla jakožto výrazu stylizace kapitalisty do role a životního stylu středověkého aristokrata“.[2] V červnu 2008 jej koupil stavitel Joost Noordam z Nizozemska, který však do rekonstrukce hradu neinvestoval a hrad nadále chátral až do roku 2015, kdy od něj hrad zakoupil podnikatel Tomáš Horáček. Rekonstrukce zámečku byla pozastavena poté, co byl koncem června 2018 Tomáš Horáček vzat do vazby.[3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Pohled na nádvoří

Kunzov tvoří šestiboký areál obehnaný kamennou zdí s věží, přičemž v každém rohu se nachází další flankovací věž či arkýř, místy se nacházejí okna s gotickými oblouky. Na jihovýchodě lze nalézt vstupní bránu s dvojicí po stranách stojících kamenných lvů se znaky Moravy a Slezska a se znakem Čech v atice. Hrádek je také ozdoben několika reliéfy, např. čertů a draků. Jedná se o mimořádnou kulturní památku, která nemá díky své unikátní architektuře ve světě obdoby.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Osada je dostupná po silničce z Radíkova na Hrabůvku a po červené turistické značce. Od Hrabůvky přichází také modře značená turistická stezka, mířící na Uhřínov.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JANDOVÁ, Naďa. Nový majitel bude na Kunzově žít, u hradu chce postavit kemp. E15 [online]. 2010-05-18 [cit. 2012-10-24]. Dostupné online. 
  2. Hrad Kunzov se stal kulturní památkou. Přerovský deník [online]. 2007-10-26 [cit. 2012-10-24]. Dostupné online. 
  3. JELÍNKOVÁ, Adéla; MENŠÍK, Jan. „Guru s ferrari“ je ve vazbě. Co bude s jeho hrádkem?. Právo - novinky.cz [online]. Borgis a.s., 2018-08-28 [cit. 2018-08-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]