Krnovec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Krnovec
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Brno, Krnovec.JPG
Základní informace
Vyhlášení 1. ledna 1988
Vyhlásil Národní výbor města Brna
Nadm. výška 238–304 m n. m.
Rozloha 8,44 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Brno-město
Umístění Brno-Bystrc
Souřadnice
Krnovec
Krnovec
Další informace
Kód 1129
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Krnovec je přírodní rezervace ev. č. 1129 na k.ú. Bystrc v Brně, okres Brno-město. Správa AOPK Brno. Nachází se nad pravým břehem Brněnské přehrady v Hvozdecké pahorkatině, západně od hradu Veveří.
Důvodem ochrany jsou přírodě blízká až přirozená lesní společenstva dubohabřin a druhově bohatý bylinný podrost. Rezervace je částečně znehodnocena ukládáním odpadu ze zahrádkářské kolonie.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Podloží tvoří biotitickéamfibol-biotitické granodiority brněnského masívu, devonské vílémovické vápence a rokytenské slepence permu Boskovické brázdy. Půdy reprezentují kambizem typická a rankery s typickou litozemí.

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Z dřevin jsou nejdůležitější dub zimní, habr obecný, lípa malolistá, javor mléč, buk lesní, jasan ztepilý, dub letní, jeřáb břek, vrba bílá, mezi keři jsou zastoupeny bez černý, brslen bradavičnatý, brslen evropský, dřín jarní, kalina obecná, klokoč zpeřený, líska obecná, ptačí zob obecný či svída krvavá. Rostlinstvo zastupuje brambořík nachový, čilimník řezenský, dymnivka plná, chrastavec křovištní, kyčelnice devítilistá, medovník velkokvětý, oměj vlčí mor, pryšec mandloňovitý, vemeník dvoulistý, zapalice žluťuchovitá a další.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Z plazů je to slepýš křehký, u vody užovka podplamatá a užovka obojková, z ptáků brhlík lesní, datel černý, lejsek šedý, lejsek bělokrký, rehek zahradní, strakapoud prostřední, žluna zelená či žluva hajní.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]