Mariánské údolí (Brno)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mariánské údolí
Mariánské údolí

Mariánské údolí (též Líšeňské údolí u Brna) se nachází převážně na východním okraji katastrálního území brněnské městské části Brno-Líšeň, ale zasahuje i do katastrálních území Mokrá u Brna a Horákov (obě tvoří obec Mokrá-Horákov) a Ochoz u Brna. Údolím protéká potok Říčka, který zde vytváří meandry a na němž bylo v letech 1953–1967 vybudováno pět údolních nádrží:[1] Pod Hádkem, rybník Pod Hornekem, U Kadlecova mlýna, Pod hrádkem a U Muchovy boudy. Tři největší nádrže (U Kadlecova mlýna, Pod Hrádkem a U Muchovy boudy) měly původně zásobovat vodou cementárnu v Mokré.[2] Dále se zde nachází několik mlýnů a výletních restaurací, z nichž nejznámější je Muchova bouda. Po obou stranách údolí se nacházejí lesy. Celé údolí je průjezdné jak na kole tak autem s povolením. Za komunismu bylo údolí přejmenováno na Gottwaldovo údolí (v roce 1938 se stalo dějištěm mohutné manifestace, na níž Klement Gottwald vyzýval na obranu republiky před hrozícím fašismem a „odhalil zradu naší buržoazie“[3]) a ve zdejším k tomu účelu po druhé světové válce vybudovaném areálu byly SČSP každoročně koncem června pořádány „mírové slavnosti“, kterých se zúčastňovala řada komunistických funkcionářů, vystupovala zde i celá řada zpěváků a bývaly tu i různé pouťové atrakce.

Na severu Mariánského údolí, na toku Říčky, se nachází také několik jeskyní: Pekárna, Švédův stůl a Ochozská jeskyně. První dvě jsou volně přístupné, Ochozská jeskyně je přístupná pouze s průvodcem a za velmi pěkného počasí, jelikož při sebemenších deštích dochází k zatopení příchodu. Nad údolím se zvedají také dvě historicky proslulé ostrožny, z nichž na západní se nacházelo hradisko Staré Zámky, zatímco na východní lze dodnes nalézt skromné zbytky hradiska Horákov. Díky své přírodě údolí přitahuje obyvatele Brna, kteří sem jezdí relaxovat. V oblasti Mariánského údolí se nachází velká chatařská oblast.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Stručná historie současné místní organizace Brno 4 Moravského rybářského svazu a obhospodařováných revírů [online]. Brno: Moravský rybářský svaz [cit. 2015-10-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05. 
  2. KRAFL, Pavel. Ves Leštno za městečko vysazovati ráčíme. Brno: Kulturní centrum Líšeň, 2009. ISBN 978-80-254-4860-1. Kapitola Mlýny a vodní nádrže, s. 73. 
  3. Miroslav Vahala: Okolí Brna, Praha : Olympia, 1976.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]